Menü

Besleme ve Basınçlandırma Fan Sistemleri

Besleme ve Basınçlandırma Fan Sistemleri
Besleme ve Basınçlandırma Fan Sistemleri

Besleme ve Basınçlandırma Fan Sistemleri Nedir?

Besleme ve basınçlandırma fanları, tesisteki havanın doğru akışını ve yönlendirilmesini sağlayana önemli bir otomasyon sistemi ürünüdür. Yangınla mücadele kapsamında da MBF olarak da kısaltılan ürünlerde duman tahliyesi ve aşırı basınç sistemi amacıyla kullanılır. Yönetmelikler (89.madde) gereği aşağıdaki koşulları sağlayan tüm binalarda yangın merdiveni basınçlandırma sistemi kurulması zorunludur:

1- Konutlar hariç olmak üzere, bütün binalarda, merdiven kovasının yüksekliği 30,50 m’den fazla ise.

2- Bodrum kat sayısı 4’den fazla olan binalarda bodrum kata hizmet veren kaçış merdivenleri.

3- Yapı yüksekliği 51,50 m’den fazla olan konutlar.

4- Acil durum asansörü kuyuları.

 

Besleme ve Basınçlandırma Fanı Nasıl Çalışır?

Besleme ve basınlandırma fanlarının farklı çalışma prensipleri ve amaçları bulunmaktadır. En çok kullanılan basınç fan sistemi, yangın merdivenleri ve hollerinde kullanılan ters basınçla bu alana duman ve yangın girişini engelleyen sistemdir. EC hücreli fanlar, AC hücreli fanlar, aksiyal hücreli fanlar, asansör basınçlandırma fanları ve çatı tip aksiyal fanlar bu ürünlerin başlıca çeşitleridir. Bu fanların kontrolü de, BMS sistemindeki sensörler yardımıyla yapılmaktadır. Fanların, otomasyon kontrolörleri ve BMS yazılımı üzerinden kontrol edilerek yangın algılama sisteminden veya diğer zayıf akım sistemlerinden gelecek bilgiye göre hareket etmesini sağlanmalıdır.

 

Besleme ve Basınçlandırma Fanı’nın Kullanım Alanı Nedir?

Yönetmelikler gereği fan kullanımını bulunan binalardaki bu ürünlerin otomasyon sistemine entegrasyonu sağlamak için fan kontrolörleri takılmaktadır. Besleme ve basınçlandırma fanları, binadaki hava kontrolü ve yönlendirmesi açısından önemlidir.

 

 

 

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım