Menü

Adreslenebilir Yangın Algılama Sistemleri

Adreslenebilir Yangın Algılama Sistemleri
Adreslenebilir Yangın Algılama Sistemleri

Adreslenebilir Yangın Algılama Sistemleri Nedir?

Adreslenebilir yangın algılama sistemleri; büyük ve orta ölçekli projeler ile akıllı binalarda yoğun olarak kullanılan ve yangının nereden çıktığını noktasal olarak tespit edebilen sistemlerdir.

Bu sistemlerde yer alan sıcaklık, optik duman, ışık tipi duman ve multisensör dedektörler sayesinde olası bir yangını etkin ve hızlı bir şekilde algılayabilmekte ve müdahale edilmesini sağlamaktadır.

Bilindiği üzere yangın algılama sistemleri meydana gelebilecek olası tüm yangınların en hızlı şekilde algılanmasını ve kısa bir süre içinde gerekli olan tedbirlerin alınabilmesi için zaman kazanılmasını sağlayan sistemlerin başında gelmektedir.

 

Adreslenebilir Yangın Algılama Sistemleri Nasıl Çalışır?

Adresli yangın algılama sistemleri çalışma prensibine bakacak olursak bu sistemler adres bazında algılama yapmaktadır. Sistemde bulunan adreslenebilir yangın dedektörü, buton ve 3. Parti tamamlayıcılar tek bir loop(Çevrim) üzerine bağlanmaktadır.

Kontrol panelinden çıkan sistem kablosu, saha elemanlarına girdi-çıktı yapmakta ve sonrasında ise tekrardan kontrol paneline geri dönmektedir. Sistem uygulamasında bir loop üzerine EN54 normlarında 127 adet eleman bağlanabilmektedir. Ayrıca panel kapasitesine göre EN normları dışına çıkıldığı takdirde 200 adete kadarda eleman bağlantısı yapılabilir.

Binalar tek bir loop üzerinden olduğu gibi kolayca kontrol edilebilmektedir. Sistemde bulunan loop üzerine bağlanan tüm dedektör, buton ve modül gibi saha elemanlarının her birinin bir adresi bulunmakta ve kontrol panelinden izlenmektedir.

Buton, dedektörler ve diğer saha elemanları altlarında yer alan minyatür kodlama anahtarlarıyla tek tek ya da marka değişikliğine göre adresleme cihazıyla adreslenmektedirler. Sonrasında ise elemanlardan alınan alarm ya da hata gibi her türlü bilgiler kontrol panelinden görülebilmektedir.

Bu sistemler olası yangın ya da arıza durumunda tüm lopların bağlı olduğu kontrol paneline gerekli bildirimleri yaparak uyarıda bulunmaktadır. Adreslenebilir yangın algılama sistemleri mekanik sistemlere entegre edilebilen ve geliştirilebilen sistemler olduğu için kompleks yapılarda yoğun olarak tercih edilmektedir.

 

Adreslenebilir Yangın Algılama Sistemlerinin Kullanım Alanı Nedir?

Adreslenebilir yangın algılama sistemleri; noktasal olarak yangın algılaması yapabilen sistemlerdir. Bu özelliği sebebi ile genellikle yüksek ve kompleks yapılarda tercih edilmektedir. Bu sistemler mekanik sistemlere entegre edilebilen ve geliştirilebilen sistemler olduğu için kompleks yapılarda yoğun olarak kullanılmaktadır.  

Adresli yangın algılama sistemleri yangının ve olası hatanın nereden kaynaklandığının tespit edilmesine izin veren sistemlerdir. Yüksek katlı yapılarda meydana gelebilecek olan yangınların hangi katta ve hangi sebep ile meydana geldiğini izleme kontrol tekniği sayesinde net olarak gösterebilme özelliğine sahiptir. Dedektörler ve modüller ile aynı loop hattına bağlanabilen adresli yangın algılama sistemleri meydana gelen yangın öncesi ve sonrası için tasarruf sağlamaktadır. Bu sebeple çok katlı binalarda kullanılan ve en yaygın olan sistemlerdir.

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım