Menü

Adreslenebilir Yangın Alarm Kontrol Paneli

Adreslenebilir Yangın Alarm Kontrol Paneli
Adreslenebilir Yangın Alarm Kontrol Paneli

Adreslenebilir Yangın Alarm Kontrol Paneli Nedir?

Adreslenebilir yangın alarm kontrol panelleri, adreslenebilir yangın alarm sistemini kontrol eden panellerdir. Kontrol panelleri, benzersiz adres numarasını kullanarak herhangi bir adreslenebilir dedektör veya cihazla iletişim kurabilir. Bir yangın alarm sistemindeki her cihazla yalnızca adreslenebilir yangın alarmları ayrı ayrı iletişim kurabilir. Bir dedektör veya yangın butonu tetiklendiğinde yangın panelleri, adreslenebilir dedektörlerden veya cihazlardan herhangi biri ile benzersiz adres numarasını kullanarak iletişim kurabilir. Yangın yangın alarm sistemleri, varlıkları ve yaşamı koruma son derece önemlidir.

Yüzlerce bağımsız duman algılama cihazı ve yangın alarmı bulunan çok katlı bir bina veya genişleyen bir hastane kampüsünde yangın çıktığını düşünelim. Bir yangın başladığında ve yayılmaya başladığında, tek bir alarm çalar. Kısa süre sonra duman yayılır, ikinci bir alarm etkinleşir ve daha fazla alarm çalar. Yangın söndürme birimleri geldiğinde, birçok alarm çalar ve acil durum ekibinin sorunun nereden başladığı veya sorunun kaynağı hakkında hiçbir fikri yoktur. Bu durum uzun süreli bir olaya, aşırı maddi hasara ve muhtemelen gereksiz yaralanmalara ve can kaybına yol açabilir. Bunun çözümü adreslenebilir yangın alarm kontrol paneli sistemidir.

Adreslenebilir bir yangın alarm sistemi, bir sistemdeki tüm yangın ve duman algılama cihazlarının birbirine bağlandığı ve hem birbiriyle hem de merkezi kontrol izleme konumu ile iletişim kurduğu sistemdir. Bu ara bağlantı kontrol personelinin ilk tespitin yapıldığı yeri veya “adresi” belirlemesini sağlar. Bilgiler, acil müdahale ekibini, çabalarını derhal gelişmekte olan sorunun kesin yerine saptamaya yönlendirir. Tüm cihazların bağlanması, geleneksel bağımsız yangın alarmlarıyla mümkün olmayan çeşitli avantajlar sunar. Adreslenebilir bir sistemin avantajlarından bazıları şunlardır:

  • Sorunun nereden başladığı ve nereye yayıldığı konusunda kesin tanımlama

  • Hemen tehdit edilmeyen alanlardan tahliyeleri geciktirmek, böylece tahliye olun insanların izdiham oluşturmasını azaltmak gibi spesifik eylemler programlanabilir

  • Yanlış alarm potansiyelini azaltır

  • Sistemin her elemanı operasyonel sağlık için rutin olarak izlenebilir

 

Adreslenebilir Yangın Alarm Kontrol Paneli Nasıl Çalışır?

Her bir tespit ve bildirim cihazı birbirine bağlıdır. Ayrıca, her cihaz, her bir cihazın işlevselliğini kontrol etmek için sürekli olarak mesaj gönderen merkezi adreslenebilir yangın alarmı kontrol paneline doğrudan bağlanır. Buna karşılık, her bir eleman kontrol panelini mevcut durumu hakkında bilgilendiren bir rapor gönderir. Herhangi bir nedenle bir aygıt yanıt vermezse, kontrol paneli söz konusu adreste bir sorun olduğunu gösterir. Yangın alarmı bakım şirketinden yetkili teknisyenler hemen olay yerine gidebilir, sorunlu cihazı düzeltebilir veya değiştirebilir ve sorun çözülür.

Akıllı adresli yangın algılama kontrol paneli, geleneksel sistemlerden çeşitli şekillerde farklılık gösterir ve daha fazla esneklik, zeka, yangın hızı tanımlama ve hassas konum, kontrol kapsamı ve mevcut sistemlere kurulum ve modifikasyon kolaylığı ekler. Bu nedenlerle analog adreslenebilir yangın alarm kontrol paneli, daha büyük tesisler ve daha karmaşık sistem gereksinimleri için doğal seçimdir.


 

Akıllı yangın alarm kontrol paneli, analog adreslenebilir sistem dedektörlerinde, çağrı noktaları, sirenler ve diğer cihazlar vb. her cihazın kendine özgü bir adresi olacak şekilde binanın etrafındaki bir döngüde kablolanır. Sistemin boyutuna ve tasarım gereksinimlerine bağlı olarak sistem bir veya daha fazla döngü içerebilir.

Akıllı adresli yangın alarm kontrol paneli, gelişmekte olan bir tehlikeye ilişkin önceden uyarı verebilir ve alarmı yükselten her bir cihazı tespit edebilir. Bireysel dedektörler kendi bölgelerindeki koşulları bildirdiklerinden yangının yayılmasını veya ilerlemesini takip etmek mümkündür ve bu, yangın söndürme ekiplerinin aşamalı olarak tahliye edilmesine ve hassas yönlere izin verebilir.

Sirenler ve Stroblar gibi alarm gösterge cihazları da her biri kendi benzersiz adresleri olan loop'a bağlanır, yangın koşullarında veya yangın dedektörlerindeki yerel yangın dedektörleri gibi belirli koşulların etkinleştirilmesi için yangın kontrol panelinde ayrı ayrı programlanır.

 

Adreslenebilir Yangın Alarm Kontrol Panelinin Teknik Özellikleri Nelerdir?

Adreslenebilir yangın alarm kontrol paneli, her cihazın programlanmış bir sırada sorgulandığı sabit bir yoklama rutini yürütür. Her Dedektör 'Sağlıklı', 'Alarm Öncesi' 'Alarmda' veya 'Arızada' durum raporuyla yanıt verir. Dedektör alarmı veya arıza koşulları panelde herhangi bir dedektörün kesin yerini belirten görüntülenir.

Yangın alanının doğrudan tanımlanması çeşitli nedenlerden dolayı faydalıdır. İnsanlar bitişik bölgelerden derhal tahliye başlatabilirken, diğerleri kalabalıklaşmayı önlemek için o konumdan ters yönde tahliye etmek için bildirim alır.

Adreslenebilir bir yangın alarm kontrol panelinin ek bir avantajı, elemanların belirli yanıtlarla belirli şekillerde yanıt verecek şekilde programlanabilmesidir. Sistemler bir “neden-sonuç” yanıtı oluşturacak şekilde programlanabilir. Birkaç katlı, kanatlı veya bölümlü büyük binalarda, binayı düzenli olarak sıralamak için sesi boşaltmayı geciktirmek için aktif alarmdan biraz uzakta olan alarmları programlamak mümkündür.

  • Adreslenebilir yangın alarm kontrol paneli yanlış alarmları azaltır

Yanlış alarmlar, ticari faaliyetlerde kesintilere ve yerel yetkililer tarafından gereksiz acil durum müdahalelerine neden olur. Bazen toz ve kir birikimi alarm verebilir. Adreslenebilir, bağlı alarm sistemlerinde, her cihaz merkezi bir konumdan izlenir. Toz birikimleri sensörlerin etrafındaki atmosferi etkilemeye başlarsa, merkezi kontrol alanına bir uyarı iletilir. Konum not edilir ve cihaza alarm çalmadan servis yapılabilir.

  • Adreslenebilir yangın alarm kontrol paneli güvenlidir

Adreslenebilir yangın alarm sistemleri, her cihaz doğrudan merkezi adreslenebilir yangın alarm kontrol paneline bağlı olarak bir döngü halinde bağlanır. Kablodaki bir kopma veya bir veya daha fazla cihazın tahrip olması nedeniyle bir arıza meydana gelirse, kalan sensörler ve alarmlar kontrol paneliyle çalışmaya ve iletişim kurmaya devam eder.

  • Adreslenebilir yangın alarm kontrol paneli her cihazı test eder ve izler

Adreslenebilir yangın alarm kontrol paneli, bağlı her cihazın sağlığının rutin olarak izlenmesini sağlar. Alarmlar, herhangi bir bileşenin zayıflığını veya arızasını belirtmek için bir sinyal gönderir. Sorunun kaynağı adresle tanımlanabilir ve kolayca servis edilebilir. Kendi kendine tanı koyma ve onarma yeteneği, sistemin gerektiğinde düzgün çalışmasını sağlar. Bağımsız olarak kablolu alarmlarda, işlevselliği sağlamak için her cihaz ayrı ayrı kontrol edilmelidir ve ihmal felaketle sonuçlanabilir.

Algılama, bildirim ve iletişim özelliğine sahip adreslenebilir yangın alarm kontrol panelleri en son teknoloji ile tasarlanmıştır. Büyük bir binada veya kampüste bulunan insanları ve varlıkları korumak için onlarca yıllık süreçlere ve ekipmanlara geri dönmek herkesi gereğinden fazla riske sokar. Teknoloji, daha hızlı algılama, daha hızlı tanıma, daha düzgün tahliye işlemlerini kolaylaştırır ve itfaiyecileri sorunun daha kısa sürede tam olarak tespit edilmesine yönlendirir. İster yeni bir bina tasarlayın isterse tüm güvenlik sistemlerinin güçlendirilmesini başlatın, adreslenebilir bir yangın alarm sistemi en önemli unsurdur.

Yeni bir kurulum veya sonradan yükseltme, adreslenebilir yangın alarm kontrol paneli ve gerekli tüm algılama ve bildirim aygıtları geleneksel bağımsız alarm sistemlerinden daha az kablolama gerektirir. Yalnızca kurulumdaki tasarruflar, adreslenebilir bir sistem kurmanın maliyetinin bir kısmını karşılayacaktır.

Adreslenebilir yangın alarm kontrol paneli, her bina için bütünsel, tam entegre bir yangın koruma sistemi sağlamaktadır. Ağ cihazları duman veya gaz varlığını tespit eder, merkezi izleme personeline haber verir, sesli ve görsel mesajlarla tahliyeyi yönlendiren bildirim cihazlarını tetiklerken aynı zamanda acil durum ajanslarını ve izleme hizmetlerini uyarır.

Adreslenebilir yangın alarm kontrol paneli, birçok farklı bina ve kapasitede yangın güvenliğini yönetmek için tasarlanmıştır. Adreslenebilir yangın alarm kontrol panellerinin her biri gerektiğinde çalışacak şekilde programlanabilir. Birçok yardımcı cihaz kontrol panelini ve gerekli tespit ve bildirim cihazlarını tamamlar. Bildirimler, flaşlar, uyarı zilleri, hoparlörler ve LED-yön göstergeleri, sistemi insanların sorundan haberdar olmasına ve tahliyeyi başlatmasına yardımcı olmak için sistemi tamamlar.

Kapalı devre TV kameraları, yangın veya diğer güvenlik sorunlarının ilerlemesini belirlemek için gerçek zamanlı görsel yardım sağlayarak ek güvenlik sağlar. Kameralar ayrıca bina içinde hapsolmuş veya bilinçsiz olabilecek herhangi bir kişinin yerini belirleyebilir. Bu elemanların tümü merkezi kontrol izleme istasyonuna bağlıdır.

 

Adreslenebilir Yangın Alarm Kontrol Paneli Kullanım Alanları Nelerdir?

Can güvenliğinin mevzu bahis olduğu her kalabalık ortamda adreslenebilir yangın alarm kontrol paneli kullanılabilir ve kullanılmalıdır. Kalabalık ortamda oluşabilecek panik kontrol dışı durumlara sebep olabilmektedir. Riskli durumlarda kontrolün kısa bir süre de olsa elden kaçması telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir. Sadece panik havasının oluşturduğu ortam değil aynı zamanda alınan yanlış kararlarda ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sebeple, şirketler, hastaneler, konut ve ticari yüksek binalar ve üniversite kampüsleri de dahil olmak üzere her türlü bina için adreslenebilir yangın alarm kontrol paneli kullanılabilir.


 

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım