Menü
Blog

Metaverse Nedir, Neden Önemlidir?

A+ A-

Metaverse Nedir?

İnternetin hızla gelişmesi ve hayatımızda yaşanan büyük dijitalleşme, pek çok sektörü etkilemiş ve internetin hayatımızın pek çok alanına nüfuz etmesine sebep olmuştur. Öyle ki son on yıl içerisinde sosyal platformlardan sanal paralara, otomasyon sistemlerinden bilgi teknolojilerine kadar pek çok yenilik hayatımıza girmiştir. İşte metaverse kavramı da hayatımıza giren önemli yeniliklerden bir tanesidir diyebiliriz.

Sanal evren olarak Türkçeye çevirebileceğimiz metaverse, bizlere bambaşka bir deneyim ve çığır açan bir proje sunuyor. Hayatımızdaki tüm iş kollarının ve sosyal çevrenin sanal bir dünyada yeniden oluşturulduğunu ve sanal gerçeklik gereçleriyle bu dünya ile iletişime geçebileceğimizi düşünün. Siber kültür kavramının ulaştığı bu nokta, teknolojinin geldiği sınır olarak kabul ediliyor. Yeni projeler ile her gün zenginleşen metaverse kavramı, giderek gelişiyor ve daha komplike bir hale geliyor.

Artık gerçek hayatımız ile iç içe olan siber kültür, iyice kendine bir yer edinmeye ve bireyleri kendi içine çekmeye başladı. NFT projesinin yükselişi ve sanal değerlerin önemli hale gelmesi, metaverse dünyasının da önem kazanmasını sağladı. Özellikle Facebook ve Microsoft gibi dünyanın en büyük teknoloji şirketleri, bu alanda yatırımlar yapmaya başladı. Facebook kendi şirketler topluluğunun ismini Meta olarak değiştirdi. Bu gelişmeler ışığında metaverse kavramının çok daha gelişeceğini ve insanlar için önemli bir hal alacağını söylemek yanlış olmaz.

Bu yazımızda sizlere metaverse hakkında önemli bilgiler verecek ve bu yeni data topluluğunun çalışma mekanizmasını anlatacağız. Sizler de yeni çıkan bu sistemi merak ediyor ve bu alana yatırım yaparak internet dünyasının yeniliklerini keşfetmeyi planlıyorsanız doğru adrestesiniz. Haydi gelin metaverse tanımını yaparak yazımıza başlayalım.

Metaverse Amacı 

Metaverse, sanal evren dediğimiz tamamen sanal dünyada oluşturulan ve bireylerin aktif olarak vakit geçirebileceği alanlardır. Bu en başta ROBLOX gibi oyunların sanal gerçeklik teknolojisi ile birleştirilmiş hali gibi düşünülebilir. Metaverse bu oyun sektörünü içine alsa da aslında çok daha büyük projelere ve devrimsel ögelere ev sahipliği yapmaktadır. Öyle ki sadece sosyalleşmek için değil yeni sanayi devrimleri yapmak, haberleşme sektörünü geliştirmek, hayatı teknolojik hale getirmek ve daha pek çok yeniliği gerçekleştirmek için metaverse teknolojisi önemli bir araç rolü oynamaktadır.

Metaverse sanal evrenine, belirli internet sitelerinden ya da platformlardan giriş yapabiliyorsunuz. Şu anda VR özelliği destekleyen bazı video oyunları ve platformlar, metaverse kavramının temellerini oluşturuyorlar. Roblox, Minecraft gibi oyunların geçmiş yıllardaki atılımları metaverse projesinin geliştirmesini kolaylaştırdı diyebiliriz. Aslında gelecekte metaverse evrenine girebilmek için tek yapmanız gereken sanal gerçeklik gözlüğünüzü takmak ve birkaç yönlendirici cihaz ile bu evrende var olmaktır. Evrene girdiğiniz anda, sadece görüntülere şahit olmak ve bilgisayarınızın tuşlarına basmak yerine o alanda gerçekten aktif bir şekilde rol alabileceksiniz. Hareketlerinizi bu sanal dünyaya yansıtabilecek, bu sanal dünyada alışveriş yaparak ev sahibi olabilecek ve hatta işlerinizi bu sanal dünya üzerinden gerçekleştirebileceksiniz.

Sadece sanal dünyada sosyalleşmek değil, pek çok farklı aktiviteyi ve gerçek hayatta var olan etkinlikleri de metaverse evreninde yapabilirsiniz. Örneğin kripto paralara yatırım yaparak sanal dünyada geçerli olan menkul değerlerin artışından faydalanabilirsiniz. Hatta sanal dünyadaki arsa coin adı verilen bazı değerler yatırım yapabilir, aynı gerçek hayattaki gibi arsaların değerlenmesini bekleyebilirsiniz.

Metaverse Neden Önemlidir

Metaverse, aslında teknolojinin gerçek hayatımıza uygulanmış ve daha kolaylaştırılmış hali gibidir diyebiliriz. Şu anda her ne kadar teknoloji çok hızlı gelişse de hayatımıza tam olarak entegre edilmiş bir biçimde bu sistemleri kullanamıyoruz. Bilgisayarlarımızı kontrol etmek için hala fare ve klavye gibi ek donanımlara ihtiyaç duyuyor, telefonlarımız ile uğraşırken odağımızı tamamen onlara çevirmek zorunda kalıyoruz.

Metaverse teknolojisi ile hayatımızı kolaylaştırarak pek çok aktiviteyi kolay bir şekilde gerçekleştirmek mümkün hale gelecek. En basit örneği ile tıp eğitimine özel bir biçimde yaratılan sanal evren sayesinde, doktor adayları eğitim hayatını uygulamalı bir şekilde gerçekleştirebilecekler. En basit işlemlerden komplike ameliyatlara kadar her şeyi gerçekle bire bir aynı şekilde deneyimleyebilecek ve oldukça yetkin bir hekim adayı olabilecekler.

Diğer bir yandan ekonomistler, evden çalışan mühendisler ve proje geliştiricileri de bu sanal evren sayesinde sektörlerinde hızla ilerleyebilecekler. Büyük projelerinizin prototiplerini bire bir olarak hazırlayabildiğiniz ve gerçek bireylerden geri dönüt alabildiğiniz bir gelecek hayal edin. İnsan hatasına bağlı kazalar ve şirketlerin uğradığı zararlar minimuma inmez miydi? İşte bu gibi örnekler metaverse projesinin bizim için ne denli önemli olduğunun kanıtıdır aslında.

NFT projeleri sayesinde popülerlik kazanan sanal kültür de metaverse ile farklı bir boyuta taşınıyor. Bir şehri gerçek anlamda sanal dünyada gezebildiğinizi ve oradaki aktiviteleri gerçek olarak yapabildiğinizi düşünün. İşte metaverse bu gibi olanaklara sahne olan devrimsel bir projedir diyebiliriz. Hatta meta evrene dair ilk atılımlar ve sosyal etkinlikler günümüzde yapılmaya devam ediyor. Örneğin Fortnite adlı video oyun platformunda geçtiğimiz yılda büyük bir konser gerçekleşti. Dünyaca ünlü rap sanatçısı Travis Scott, oyundaki bir özel etkinlikte sanal bir konser verdi. Herkes de kendi oluşturduğu avatar ile bu konsere katılabildi ve büyük bir eğlence yaşandı.

Yazılım ve sanal kültür sektörünün daha da gelişmesiyle bu alanda yapılacak etkinlikler de artış gösterecektir. Sadece eğlence ve oyun değil daha pek çok sektöre ait atılımlar yapılabilecek ve kişiler sadece basit bir donanım yardımıyla bu etkinliklere katılım gösterebilecektir.

Meta Evrene Nasıl Girerim

Meta evren yani metaverse, şu anda birleşik bir ekosistem yerine ayrı ayrı platformların oluşturduğu sanal dünyalar olarak görev yapıyor. Yani tüm dünyaların özelliklerini inceleyerek kendinize uygun olan dünyaya giriş yapabilir ve orada aktif olarak rol alabilirsiniz. Şu anda metaverse siber kültür ögelerini tüketmek, sanal gerçeklik platformlarının tadını çıkarmak ve arsa coin satın almak için giriş yapabileceğiniz birkaç platform mevcut.

Bu platformlara, şu anda kripto para borsasında işlem gören ve sanal dünyada kullanılan önemli para birimlerinin sitesinden erişilebiliyor. Bu platformlara örnek olarak Decentraland, Bloktopia, Sandbox ve Axie Infinity gibi projeleri örnek gösterebiliriz. Her biri farklı para birimleri kullanan bu platformlar kullanıcılara farklı deneyimler sunarak metaverse evreninde vakit geçirme imkanı yaratıyor.

Örneğin, 21 katlı bir gökdelenin simüle edildiği Bloktopia’da farklı yatırımlar yapabilir, evren içerisinde kendinize uygun bir şekilde dolaşarak sosyalleşebilirsiniz. The Sandbox platformunda ise arsalar satın alabilir, kendi malikanelerinizi inşa edebilir ve farklı kişilerin yapılarını ziyaret ederek yaratıcılık ve sosyalliğin birleştiği noktada birbirinden özel içerikleri keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Metaverse’e giriş yapmak istiyorsanız mutlaka sahip olmanız gereken bazı donanımlar bulunuyor. Fakat endişelenmenize gerek yok, bu projeler gelişmiş yazılımlar ve son teknoloji aletler gerektirmiyor. Bazı projelere sahip olduğunuz akıllı telefondan bile giriş yapabiliyorsunuz. Fakat dah yüksek bir kullanıcı deneyimi için mutlaka VR gözlükler ve özel kulaklıklar kullanmanız gerekiyor. Bazı kontrol cihazlarının da aktif olarak rol alabildiği bu sanal evrenlerde, daha gelişmiş bir deneyim yaşayabiliyorsunuz.

Bu donanımlara sahipseniz, hemen yukarıda bahsettiğimiz sitelere ve kripto para projelerine üye olarak metaverse deneyiminin tadını çıkarabilirsiniz. Hemen üyeliğinizi ve avatarınızı oluşturun, sanal gerçeklik ekipmanlarınızı da takarak bu gelişmiş teknolojinin tadını çıkartmaya başlayın!

Metaverse Arsa Nasıl Satın Alınır, Coinler Nelerdir

Metaverse alanında arsa sahibi olmak, son yıllarda gündeme gelen sanal gerçeklik projelerinin başında geliyor. Özellikle bu platformlara talep arttığında ve yıllar sonra arsaların değerinin oldukça yükseleceği tahmin ediliyor. Haliyle pek çok kişi de bu platformlara girerek öncü olmak ve yatırımlarını değerlendirmeyi planlıyor.

Metaverse arsa coin nasıl alınır da insanların aklına takılan en büyük sorulardan bir tanesi. Sanal gerçeklik dünyasında arsa sahibi olmanız için öncelikle bu platformlara kayıt yaptırmanız ve bir avatar oluşturmanız gerekiyor. Bu işlemi, bazı metaverse tabanlı arsa coinlerin internet sitesine girerek halledebilirsiniz. Üyelik açtıktan sonra ise bu coinlerden satın alarak ve bu coinleri kullanarak belirli yönergeleri takip etmeniz gerekiyor. Ardından kendinize uygun arsaları satın alabilir, bu arsalar üzerinde istediğiniz binaları inşa edebilirsiniz.

İşte metaverse düynasına kayıt yaptırabileceğiniz ve arsa satın alabileceğiniz özel arsa coinler:

  • Decentraland
  • The Sandbox
  • Bloktopia
  • Axie Infinity
  • Myneighboralice
  • OVER

Bu sanal dünyalara kayıt yaptırarak kripto para yatırımı yapabilir ve kendinize uygun parselleri satın alarak arsa coinlerinizin ileride değerlenmesini hedefleyebilirsiniz. Bu projelerden OVER, gerçek dünyanın bir kopyasını oluştururken Bloktopia, sanal dünyada inşa edilmiş bir gökdelene ev sahipliği yapıyor.

Bu dünyaların farklı özelliklerine göre aldığınız arsaları istediğiniz şekilde değerlendirebilir ve sanal gerçeklik dünyasında farklı rollere sahip olabilirsiniz. Örneğin kendi zevklerinize göre sanal dünyada bir malikane yaratabilir farklı dükkanlar oluşturarak sanal dünyadaki sektörleri kendi başınıza temsil edebilirsiniz.

Metaverse Nasıl Kullanılır?

Metaverse arsa coinlerini ve metaverse sanal gerçeklik evreninde yarattığınız sanal değerleri istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin sadece yatırım için bir arsa coin satın alabilir ve ilerleyen aşamalarda bu arsayı ve üstündeki sanal değerleri satarak büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Diğer bir yandan sanal dünyayı sosyalleşmek için kullanabilir, farklı kişilerle iletişime geçebilir ve arttırılmış gerçeklik dünyasında doyasıya eğlenebilirsiniz.

Metaverse teknolojisinin kullanımı ise ilerleyen dönemlerde farklı sektörlere etki edebilir. Örneğin Google gibi büyük çaplı şirketler, projelerini sanal dünyadaki katılım sayesinde daha verimli bir şekilde geliştirebilirler. Evden çalışma imkanı sunan şirketler ise bir metaverse platformunu kullanarak iş dünyasını daha pratik hale getirebilir.

Hayatımızdaki en önemli oluşumlardan birisi olan eğitim ve öğretim sektörü ise metaverse teknolojileri ile daha gelişmiş bir hal alabilir. Uygulamalı eğitimlerin sıklıkla yapıldığı fakültelerde, gelişmiş cihazlar sayesinde ileri seviye öğretim planları oluşturulabilir. Öğrenciler, iş hayatlarında karşılaşacağı pek çok durumun simülasyonlarına girebilir ve yeterlilik sınavları sanal gerçeklik dünyasında yapılarak daha yetkin kişiler yetiştirilebilir.

NFT sektörü ile metaverse projeleri birleştirilerek sanal dünyada büyük çaplı sergiler yaratılabilir. Şu anda hali hazırda bilgisayar ortamında ya da mobil platformlarda düzenlenen fuarlar, metaverse evreninde düzenlenebilir. VR gözlükler ve gelişmiş teknolojiler sayesinde kişiler, gerçek dünyada sergi gezmenin deneyimine kolayca ulaşabilirler.

Kısaca özetleyecek olursak, metaverse geleceğin dünyasında büyük bir öneme sahip olacakmış gibi gözüküyor. Her geçen gün yeni bir şirket arsa coin, metaverse, sanal gerçeklik ve siber kültür gibi alanlara yatırım yapmaya devam ediyor. Teknolojinin sürekli olarak gelişmesi ve üst düzey donanımların ortaya çıkması da metaverse dünyasına girişimizi hızlandıracak yeni gelişmeler arasında yer alıyor. Sizler de çok geç olmadan metaverse projesine dahil olmak, yatırımlarınızı şekillendirmek, hızlı bir şekilde sosyalleşmek ve internetin yeni yüzünü keşfetmek istiyorsanız yönergelerimizi takip edebilirsiniz.

 

İlgili Görseller