Menü
Blog

Çok Hassas Hava Çekmeli Duman Algılama Sistemleri ekipmanları ve parçaları nelerdir?

A+ A-

Hava Örneklemeli Yangın Algılama Sistemi Ekipmanları Nelerdir?

Çok Hassas Hava Örneklemeli Duman Algılama Sisteminde, dedektör harici en sık kullanılan 20 adet ekipmanı aşağıdaki şekilde bulabilirsiniz. İngilizce karşılığı HSSD (High Sensitivity Smoke Detector) olarak da geçen bu sistemin merkez ekipmanların üretiminde, Honeywell 'in sahip olduğu iki marka başı çekmektedir: Xtralis ve FAAST. Merkez ekipmanına bağlı saha ekipmanlarında ise Netser olarak Avrupa menşeili ürünler tercih edilmektedir. Global kullanımında yardımcı olması adına, İngilizce terimleri ve hava örnekleme sisteminde kullanılan farklı materyalleri ve Netwell mühendislerinin önerilerini bulabilirsiniz.

 1. Kırmzı ABS Boru: Güçlü yapıları ve derece değişimlerine, mor ötesi ışınlara dayanaklı yapıları ile tüm bu gereksinimlere uymaktadır. Ayrıca zorlayıcı, aşındırıcı çevresel faktörlere karşı da dayanıklıdır. Hava örnekleme sistemleri uygulamalarında düşük maliyetinden dolayı sanayide ürettirilen PVC borular tercih edilse de, Netser Grup olarak Avrupa Birliği menşeili ABS boruları tercih etmekteyiz. Boru çapı seçimi sistem dizaynı ve aktif hava çekmeli duman dedektörü seçimi sırasında önem teşkil etmektedir.
 2. Genleşme dirseği: Bu ürün boru sisteminde gerçekleşebilecek lineer genleşme veya daralmalar için üretilmiştir. Büyük miktarda olabilecek boyut değişimleri için uygun bir sistemdir. Esnek bağlantı aparatları ile gerekli ayarlama sağlanabilir. Aparat, borunun genleşme yaşanabilecek bir ucuna yapıştırıcı malzemeden kaynak ile veya mekanik eklem bağlantısı/conta ile tutturulur. Bağlanacağı diğer borunun ucuna yerleştirilmeden önce bir düğüm atılır ve bu düğüm ortasından bir boru kelepçesi veya kablo kelepçesi ile desteklenir. Genleşme dirseğinin boruya gerekli genleşme veya daralma payı bıraktığına ve esnek bağlantı noktasına gereğinden fazla baskı uygulamadığına emin olunuz. -20◦C ve 50◦C arasındaki ısılarda kullanıma uygundur.
 3. Genleşme contası: Genleşme soketleri, 70mm’lik bir hareket alanı sağlamak için kompakt bir çözümdür. Daralma için gerekli koşullarda boruların orta noktada birleşmesi uygundur. Genleşme için uygun koşullarda ise her iki uçta boru o-contasını gerekli miktarda geçmeli ve yerinden çıkmamalıdır. Genleşme soketinin yarattığı alan 70 mm’lik lineer bir genişlemeye izin verecektir.
 4. Esneklik kolu: Esnek kollar nispeten daha basit ve düşük maliyetli bir çözümdür. Plastiklerin esnekliği genleşme veya daralmaya müsaade etmektedir; bu ya boru sisteminde bir yön değişimi ile ya da iki esnek koldan oluşan bir genleşme dirseği ile sağlanır. Esneklik kolunun uzunluğu borunun çapı ve oluşabilecek genleşme/daralma uzunluğuna göre belirlenir. Esnek kollardan doğru performansı almak için, borudaki uzunluk değişimi (genleşme veya daralma olması fark etmeden) o kola doğru yönlendirilmelidir. Stratejik olarak yerleştirilmiş sabit braketler sayesinde boru sabitlenir ve bu sonuç elde edilir.
 5. Boru kelepçeleri ve braketleri: Braket yerleşimi ile uzunluk değişimin eşit derecede paylaşılması sağlanmıştır. Dağılımın eşit olmaması durumunda sistem doğru çalışmayacağı için, bu ayarlamaya dikkat edilmelidir. Boru braketlerinin hazırlanırken, braketlerin iç çapı, boruların dış çapından bir miktar daha geniş olmalıdır. Bu sayede borunun serbest lineer hareketine ve gerekli genleşme veya daralmanın yaşanmasına izin verilir. Ayrıca braketler kurulurken pürüzsüz olmalıdır ki boruların dış yüzeyine zarar vermemelidir. Plastik boruların düzenli desteğe ihtiyacı vardır ve kelepçelerin veya braketlerin yerleşimi kullanılan borunun özelliklerine, ısıya ve taşınan sıvının yoğunluğuna göre değişmektedir
 6. Muf-soket (socket)
 7. T Parça (tee)
 8. 90 Derece Dirsek (90 degree elbow)
 9. 90 Derece Geniş Dirsek (90 degree bend)
 10. 45 Derece Dirsek (45 degree elbow)
 11. Sonladırma Tıpası (end cap)
 12. Rakor (union)
 13. Kilitli 25mm/10mm Redüktör (compression adaptor)
 14. T Parçalı kilitli 25mm/10mm redüktör
 15. Kapiler/kılcal boru (capillary pipe)
 16. Kılcal boru başlığı (flush air sampling unit)
 17. Esnek Konnektör (flexible connector)
 18. Yapıştırıcı (ABS cement)
 19. Özel ABS Boru Kesici/Makası (pipe cutter/scissors)
 20. Delik etiketi (air sampling hole labels)

Hava Örnekleme Sistemi Boruları ve Parçaları

Hava örnekleme sisteminde kullanılan tüm bu ekipmanlar ve algılama cihazları için satis@netser.com.tr ‘ye email atarak Netwell ABS Boru kataloğunu talep edebilirsiniz. Netwell tarafından ithalatı yapılan bu ürünler, ABS (Akrilonitril bütadien stiren), kimyasal formülü (C8H8• C4H6•C3H3N)x olan hafif ve sert bir polimerden üretilmiştir. Bütadien, kauçuk özelliklerini, düşük sıcaklıkta esnek olabilmeyi sağlar. EN54-20 standardında, PVC maddesine göre yüksek sıcaklıklara daha dayanıklı olan ABS maddesinden üretilen ürünlerin, yangın algılama sistemlerinde tercih edilmesi gerekmektedir. Bu hava örneklemeli sistemi boru ve parça ürün grubu EN ISO 9001 denetiminden geçerek onaylanmıştır. LPCB to EN 54-20 Clause 5.7, EN 61386-1 Class 1131 test edilmiştir. LPCB Test Report No- TE250773 Ürünler, bireysel olarak BS 'e uygundur.

Parçalar (inch) BS 5391 Part 1, EN 1452 Part 3, EN 54-20 Clause 5.7, EN 61386-1 Class 1131

Parçalar (Metric) Din 8063, Kiwa 549, ISO 727 Pipe BS 5391 EN 61386-1 Class 1131 Adhesive BS 4346 Part 3

 

İlgili Görseller