Menü

Yangın Alarm Sistemi Aksesuarları

Yangın Alarm Sistemi Aksesuarları
Yangın Alarm Sistemi Aksesuarları

Yangın Alarm Sistemi Aksesuarları Nedir?

Yangın alarm sistemi; bilindiği üzere bina, tesis ya da işletmelerde meydana gelebilecek olası yangınları başlangıç anında tespit etmek ve olay anında bölgede bulunan insanları anında haberdar ederek tahliye edilmesini sağlamak ve yetkili yerlere haber vermek sureti ile çalışan sistemlerdir.

Yangın alarm sistemleri yangın anında uyarı elemanları ile olayı algılamakta ve ona göre gerekli işlem ve uyarılar yapılmaktadır. Bu sistemde kullanılan her bir uyarı elemanı yangın alarm sistemi aksesuarları adını almaktadır.

Yangın alarm sistemi kullanılan aksesuarlar yani sistemde kullanılan uyarı elemanları ile ilgili alanlara müdahale edilmesini sağlamaktadır.  Birbirinden farklı olan aksesuarlar ile algılama yapılarak bina, işyeri ya da tesis gibi yerlerde meydana gelebilecek yangınlara anında ve hızlıca müdahale yapılabilmektedir.

Kısacası yangın alarm sistemlerinde kullanılan dedektör kapakları, aküler, buatlar, panolar, kablolar, test ekipmanları her şey yangın alarm sistemi aksesuarları başında gelmektedir.

 

Yangın Alarm Sistemi Aksesuarları Nasıl Çalışır?

Yangın alarm sistemi aksesuarlarının çalışma prensibine bakacak olursak bu aksesuarlar sisteme paneline bağlı olan aksesuarlardır. Örneğin olası bir yangın anında bina, tesis ya da işletmelerin duvarlarında yer alan yangın alarm butonlarına basılarak siren çalması sağlanarak çevreye bilgilendirme yapılması sağlanabilmektedir.

Bunun yanı sıra yangın alarm aksesuarları arasında yer alan dedektör kapakları dedektörlerin kullanılmadığı süreçte toz ve kir girmesini engeller. Şantiye ortamında, dedektörlerin montajı yapıldıktan sonra bir süre daha tadilat kapsamında açıkta kaldığı için dedektör kapakları önemli bir yangın algılama sistemi aksesuarıdır.

Her iki dedektör de bir güç kaynağı, bir dedektör ve bir elektronik sesli uyarı sistemi içermektedir. Güç kaynağı ya bir pil ya da binanın güç kaynağına bağlanmış olan bir kablodur.  Yangın anında dumanı algılayan dedektör sistem paneline ileterek gerekli uyarıların yapılmasını ve alarmların devreye girmesini sağlamaktadır.

 

Yangın Alarm Sistemi Aksesuarları Kullanım Alanı Nedir?

Yangın alarm sistemi aksesuarları kullanım alanlarına bakacak olursak başta da belirtmiş olduğumuz gibi yangın alarm sistemlerinin kurulu olduğu tüm alanlarda bu aksesuarlar yürürlüğe bağlı olarak bulunmak zorundadır.

Sistem kullanılan aksesuarların aktif olması ile devreye girdiği için aklınıza gelebilecek ve yangın alarm sistemlerinin kurulu olduğu tüm alanlarda yer almaktadır.

 

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım