Menü

Sistem Odası Kurulumu

Sistem Odası Kurulumu
Sistem Odası Kurulumu

Sistem Odası Nedir?

Teknoloji çağında sistem odaları ve network dizaynı gibi kavramlar, özellikle büyük ölçekli işletmelerin dijitalleşme süreçlerinde önemli bir yer kaplarlar. Data Center olarak da adlandırılan sistem odaları, veri tabanı donanımlarının tek bir noktada barındırılmasına olanak veren sistemler olarak öne çıkarlar.

Yukarıda da özet geçildiği üzere sistem odaları; bilgisayar sistemlerini ve onunla entegre olarak çalışan bileşenleri barındıran donanımların yer aldığı lokasyon olarak tanımlanır. Yedekleme sistemleri, veri tabanları, sunucular ve diğer bilgisayar çevre donanımlarının yer aldığı sistem odası kurulumu, teknik olarak uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Cihazların optimum performans düzeyinde çalışabilmesi adına gerekli olan tüm etkenlerin göz önünde bulundurulduğu sistem odası kurulumu kapsamında ortamdaki nem ve ısı değerleri bile sistemin işlerliği açısından önem arz eder.

 

Sistem Odaları Nasıl Çalışır?

Sistem odaları; network bileşenleri ve bilgisayar tabanlı sistemlerin entegrasyonu ile çalışır. Bu sistemler dahilinde çok parçalı donanımların ve altyapıların kullanılmasından dolayı sistem odası kurulumu sürecinde kullanılan yazılım ve donanımlar sistemin işlerliği açısından önemlidir. Her bir sistem donanımının farklı bir işlevi olduğundan bu donanımların çalışma prensiplerinin de farklılık göstermesi doğaldır. Kurumsal firmaların bilgisayar tabanlı tüm varlıklarının merkezi olarak da nitelendirilen IT odaları, tüm şirket bilgisayarlarının bağlı olduğu ortak bir ağ üzerinden çalışır. Bunun yanı sıra büyük veri tabanı sistemlerinin de entegre olduğu bu sistemler, şirketlere milyonlarca veriyi kontrol etme ve anlamlandırma olanağı da sağlar.

 

Sistem Odaları Teknik Özellikleri Nelerdir?

Sistem odaları kurulumu kapsamında tercih edilecek donanımların ve sistem bileşenlerinin özelliklerine göre farklı teknik özelliklerden söz etmek mümkündür. Gelişmiş teknolojilerin kullanıldığı IT odaları kapsamında, sistem donanımlarına ek olarak ısı, nem ve toz kontrolü yapan yardımcı donanımlar da tercih edilir. Bu gibi donanımlar sayesinde sistem odasındaki bilgisayar bileşenlerinin kusursuz ve verimli bir şekilde çalışması garanti altına alınmış olur. Tüm bunların yanı sıra, enerji kontrolüne olanak veren yardımcı uygulamalar da sistem verimliliğinin arttırılmasına yardımcı olmaktadır. Aynı şekilde farklı sağlayıcılar tarafından üretilen sistem kontrol üniteleri; altyapı dahilinde kullanılan cihazların ve donanımların daha organize bir şekilde kontrol edilmesine de olanak verir.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım