Menü

Kablolu İnternet

Kablolu İnternet
Kablolu İnternet

Kablolu İnternet Nedir?

Kablolu internet; kablo TV şebekesi üzerinden bilgisayara bağlanacak olan bir kablo modem yolu ile herhangi bir internet servis sağlayıcısına ve telefon hattına ihtiyaç duymadan internete bağlanmayı sağlayan bir sistemdir.

Kablolu internet modeminizin başka bir şeye ihtiyaç duymadan sadece kablo aracılığı ile bilgisayara bağlanmasıdır.  Hız bakımından kablolu internet kablosuz internetlere göre daha hızlıdır. Kablo hatları TV üzerinden de çekilebilmektedir.

Geçmiş zamanlarda bu internet yoğun olarak tercih edilirken günümüzde daha çok kablosuz internet tercih edilmektedir.  Oldukça karışık bir yapıya sahip olan kablolu internet genel olarak masaüstü kullanıcılarının tercih ettiği internettir. Laptop yani dizüstü bilgisayar kullanıcıları ise uzaktan bağlantı özelliğini kullandığı için genellikle kablosuz interneti tercih etmektedir.

Kablolu internet nasıl bağlanır diye soracak olursanız; modeminize bağlı bulunan Ethernet kablosunu laptop ya da masaüstü bilgisayarınıza Ethernet alanına takarak bağlantıyı kurabilir ve interneti kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hızlı ve son teknolojinin kullanıldığı kablolu internet hizmeti arayışınız var ise Turkcell kablolu internet paletleri arasından seçim yaparak çağı yakalayabilirsiniz. Kablolu internet fiyatları ile ilgili detaylı bilgileri firmamızı arayarak müşteri temsilcilerimizden öğrenebilirsiniz.

 

Kablolu İnternet Nasıl Çalışır?

Kablolu internet ağı yaygın bir kablolama yapılandırma türüdür. Çoğu kablolu internet ağı bilgisayarlar arasında veri aktarımını sağlamak için “Ethernet” kabloları kullanmaktadır.Ethernet ise kablolu ya da kablosuz ağda bilgisayarlar, switchler ve routerlar vb. cihazlara bağlanmak için kullanılan veri tabanlı bir bilgisayar ağı teknolojisidir.

Ethernet, çoğu Yerel Alan Ağının (LAN) temelini oluşturan bilgisayarlar arasında bir bağlantı türüdür. Ayrıca, bir bilgisayarı veya ağı Internet hub'ına bağlamak için ana yöntemlerden biri olarak hizmet eder. Ethernet'in kökeni, ilk yıllarda birkaç bilgisayarı bir ağda koaksiyel kablolarla bir araya getirme fikriyken; günümüzde birkaç bilgisayarı birbirine bağlamak için merkezi bir hub'a veya yönlendiriciye bağlanan özel Ethernet kabloları kullanan bir sistem haline gelmiştir.

Üç ana Ethernet donanımı parçası vardır: Ethernet kartları veya adaptörleri, Ethernet kabloları ve Ethernet yönlendiricileri ve hub'ları. Ethernet kartı veya bağdaştırıcı, ağa Ethernet kablosu ile bağlanan her bilgisayara gerçekte takılan bileşendir. Aslında bilgisayarın ağ ve internet üzerinden veri paketlerini iletmek ve almak için kullandığı donanımdır. Ethernet kabloları çeşitli stillere sahiptir, en yaygın olanı kategori 5 (Cat5) veya kategori 6 (Cat6) kablolarıdır. 

Kablolar, verilerin bilgisayara her iki yönde ve bilgisayardan aktarılmasına izin veren birkaç kablo içerir. Son donanım bileşeni, ağ tarafından kullanılan hub veya yönlendiricidir. Bu donanım bilgisayar içi verileri ağ üzerinden yönlendirir, böylece doğru bilgisayarlar onu paylaşabilir ve Internet'e bir bağlantı görevi görebilir.

Bir Ethernet ağı kullanırken, ağın yönlendiricisi de İnternet'e bir köprü görevi görür. Yönlendirici, internet sinyalini taşıyan, veri paketi isteklerini gönderip alan ve bunları ağdaki uygun bilgisayarlara yönlendiren modeme bağlanır. Bir ağ kullanılmasa ve yalnızca tek bir bilgisayar olsa bile, çoğu durumda bilgisayar modeme bir Ethernet kablosu aracılığıyla bağlanır.

 

Kablolu İnternetin Kullanım Alanı Nedir?

İnternet günümüzde hayatımızın vazgeçilmezleri arasında ilk sıralarda yer almakta.  Bu sebeple hemen hemen tüm alanlarda internet kullanımı oldukça yaygındır. İster evde ister iş yerinde herkes tarafından yoğun olarak kullanılan bu sistem her geçen gün teknolojisini ilerleterek kademe kaydetmekte.

Kimi kişi işlerini internet üzerinden yürütürken kimileri ise sadece sosyal medyada gezinmek amacı ile interneti kullanmaktadır. İnternette aradığımız ve merak ettiğimiz birçok sorunun cevabına kolaylıkla ulaşabilmekteyiz.

İnternete uzaktan da bağlanılabilmektedir. Buna WİFİ özelliği adı verilmektedir. Kablo ile bağlantı yapılmasına ise kablolu internet. Çoğu kişi tablet ve masaüstü bilgisayarlarında kablosuz bağlantıyı tercih ederken kimileri hız bakımından daha hızlı olan kablolu interneti tercih etmektedir.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım