Menü

Data Yapısal Kablolama

Data Yapısal Kablolama
Data Yapısal Kablolama

Data Yapısal Kablolama Nedir?

Data yapısal kablolama sistemi, bir binada veya kampüste ses ve veriler için ağın en önemli temellerinden biridir. Bilgisayar, telefon, güvenlik kameraları, fotokopi makineleri, giriş erişim noktaları ve daha fazlasının tüm BT (Bilgi Teknolojisi Altyapısı) donanımlarınızı telefon ve ağ için ağlarınıza bağlayan duvarlar, tavanlar, kanallar ve diğer yerlerdeki bakır veya fiber kablolar ve diğer bileşenlerin organize topluluğudur. Bu altyapı koleksiyonu her bina kurulumu için benzersizdir ve düşük voltajlı veri kablolarının yanı sıra patch paneller, gövdeler ve diğer çeşitli bileşenleri içerir.

Telekomünikasyon çözümlerini mümkün kılan data yapısal kablolama sistemidir. Bu sistem, omurilik, sinir yolları ve uç noktaların vücut ve beyin arasındaki sinyaller için kanallar olduğu insan vücudundaki merkezi sinir sistemine benzetilebilir. İyi tasarlandığında, düşük voltajlı ağ kablolaması esneklik sağlar, çalışma süresini optimize eder, gelecekteki artan kullanım ihtiyaçları için kolayca ölçeklenebilir ve yatırımın iyi bir geri dönüşüdür (ROI). Ayrıca, çalışmama süresini ve buna bağlı verimlilik kaybını sınırlandırarak masrafları azaltabilir. Düzgün tasarlanmış ve kurulmuş bir sistem de daha temiz görünür ve ağda değişikliklerin uygulanmasını kolaylaştırır.

 

Data Yapısal Kablolama Sistemi Nasıl Çalışır?

Data yapısal kablolama sistemi, verimli bir şekilde birleştirildiğinde çok çeşitli iş iletişimi kullanımları için optimum altyapıyı sağlayan farklı bileşenlerin bir araya getirilmesidir. Bu montaj, her biri kendine özgü işlevleri ve kendi alt sistemleri ve bileşenleri olan 6 alt sistemden oluşur. 6 yapılandırılmış kablolama alt sistemi şunları içerir: Yatay Kablolama, Dikey Kablolama, Giriş Tesisi Yapısal Kablolama, Konsolidasyon Noktası Yapısal Kablolama, Telekomünikasyon Muhafazası ve Çalışma Alanı Bileşenleri.

 

Data Yapısal Kablolama Sisteminin Teknik Özellikleri Nelerdir?

Data yapısal kablolama sisteminde, organizasyon anahtar kelimedir. Organize bir yapılandırılmış kablolama sistemi şu özellikleri içerir:

  • MDA'da ekipman raflarından uzun yama kablolarının çalıştırılmasına karşı yapılması nedeniyle hareketler, ekler ve değişiklikler çok daha kolaydır.
  • Bu organizasyon nedeniyle insan hatası potansiyeli büyük ölçüde azaldığından çalışmama süresi potansiyeli azalır.
  • Zaman tasarrufu; Kablo ve port izleme, yapılandırılmış bir kablolama sistemi ile çok daha kolay bir iş haline gelir. Bu mantıklı, organize yaklaşım sadece değişiklikleri kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda size zaman kazandırır. 
  • Estetik; Görünümleri asla küçümsemeyin! Yapısal bir kablolama sistemi noktadan noktaya yönteminden çok daha temiz görünecektir. Değişiklikler MDA'da donanıma karşı yapıldığından, donanım kablolanabilir ve çoğu durumda dokunulmaz. Bu, anahtarın önündeki kabloların estetik olarak hoş kalmasını sağlar.

 

Data Yapısal Kablolamanın Kullanım Alanı Nedir?

Her tür ortam için özel yapım yapısal kablolama çözümlerinin tasarımını, kurulumunu ve bakımı bulunur. İster yeni bir kurulum isterse genişleme olsun, fiber optik kablolama ve bakır kablolamanın sınırsız çeşitleri bulunur. Gerekli tüm saha sonlandırmalarının ve testlerini sağlamanın yanı sıra saha dışı konumlandırma ve konuşlandırılmaya hazır omurga / kanal çözümlerinin alanları sürekli gelişiyor.

Data yapısal kablolama, altyapınızın, operasyonlarınızın uzun vadeli uygulanabilirliği ve başarısı için kritik bir bileşendir. Data yapısal kablolama, gelecekteki büyüme, hareketler, eklemeler ve değişiklikler dahil olmak üzere BT altyapınıza yönelik artan taleplerinizi karşılamak için kablo altyapısının tasarımını oluşturur. RCDD (Kayıtlı İletişim Dağıtım Tasarımcısı) proje yöneticileri, genel projenin doğru ve zamanında tamamlanmasını sağlamak için kapsamlı inşa ve kurulum planları titizlikle tasarlar. Data yapısal kablolama, endüstri standartlarını ve uzun vadeli operasyonel performansı karşılamasını veya aşmasını sağlamak için teknik uzmanlığa ve deneyime ihtiyaç duyar.

Potansiyel risklere yönelik ölçülü ve kasıtlı bir yaklaşımla, data yapısal kablolama ihtiyaçlarınızı karşılamak için beş adımlı bir süreç önerir. Süreçler aşağıdaki hususları vurgulamaktadır:

Değerlendirme

Her ortam benzersizdir ve kurulum planlarını ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde uyarlanması gerekir. Basit bir anket ve ön bilgilendirme ile projenin anlaşılması için gereken temel bilgiler sağlanır. Bu kapsamlı değerlendirme sürecini derinlemesine risk azaltımı için de kullanılır.

Planlama

Özel olarak hazırlanmış bir eylem planı oluşturmak için girdiler, kapsamlı bir değerlendirme ve risk azaltma faktörlerini birleştiren, profesyonel proje yöneticilerinden oluşan bir ekip tarafından kontrol edilir. Planlama çözümünün temel tasarımı, net iletişim ve görünürlük üzerine inşa edilmiştir. Yeni donanım veya ekipman yapılandırmalar dikkate alınarak, mevcut ihtiyaçları ve gelecekteki genişleme beklentilerini destekleyecek bir düzen geliştirilir.

Uygulama

Data yapısal kablolama için gereken tüm hazır ekipman dahil her yer hazırlanır. Gerçek kabinet 'Raf ve Yığın' çözümlerini sağlamak için önceden yapılmış rafların ve dolapların tasarımını ve kurulumunu mükemmelleştirilir. Altyapı ve kablolama tasarım uzmanları uçtan uca yol ve kablolama çözümlerinin özelleştirilmesini sağlar. Özel talepleri desteklemek için kolayca yönetilebilir yapılandırılmış bir kablolama ve yama sistemi geliştirilir. Ayrıca, dağıtımın ömrü boyunca kolayca anlaşılabilen ve tekrarlanabilen, ortamınıza özgü kablo ve ekipman etiketleme şemaları oluşturulur.

Test ve Belgeler

Test ekipmanları ile süreç boyunca tüm bağlantılar doğrulanır. Hatasız data yapısal kablolama için her kablo etiketlenip test edilinceye kadar işlem devam eder. Ayrıca, her bir kablo ve sertifikası açıkça belgelenir. Kurulumun sonunda bir dizi eksiksiz dokümantasyon sağlanmış olur.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım