Menü

IP Kameralar

IP Kameralar
IP Kameralar

IP Kameralar Nedir?

IP kameralar; üzerinde yer alan sensörleri kullanarak görüntüyü yakalayan ve bu görüntüleri dijital veriye çevirmek suretiyle ağ(Network) yardımı ile yetki verilmiş kullanıcılara ileten görüntüleme sistemidir.

Genelde IP kamera olarak adlandırılan bu sistem aslında İnternet Protokolü kamerasıdır. Bir ağ veya internet üzerinden veri ileten ve alan bir web kamerası gibi dijital olan bir video kamerasıdır. Sıradan bir web kamerasından farklı olarak görüntüleri aktarmak için ağ bağlantısından başka bir şey gerektirmeyen ve kendi IP adresine sahip olan bağımsız bir birimdir. IP kamera bir ağa dizüstü bilgisayar, tablet ya da yazıcı gibi diğer tüm standart ağ cihazlarıyla aynı şekilde bağlanmaktadır.

IP kamera ile çekilen görüntüler, ister bilgisayar, ister dizüstü bilgisayar veya cep telefonu ile dünyanın dört bir yanından internet üzerinden izlenebilmektedir. Bunun yanı sıra video görüntüleri izlenebilirken ve ses akışını dinlenebilmesine ek olarak bu kameralar uzaktan da kontrol edilebilmektedir.

Bu kamera sistemleri ağ bağlantısından başka bir şey gerektirmeyen çok yönlü güvenlik çözümleri başında gelmektedir.  IP kameralar kurulumu oldukça kolay olan elektronik aygıtlardır. Kızılötesi LED’ler ile donatılmış olan bu kameralar gece veya düşük ışık koşullarında canlı videolar yakalayabilmekte ve iletebilmektedir. IP kameralar geçici ya da kalıcı çözüm olarak kullanabilirler. Ayrıca gerektiği takdirde tekrardan konumlandırılabilirler.

 

IP Kameralar Nasıl Çalışır?

IP kameraların çalışma prensibine bakacak olursak; bu kameralar kayıt altına aldıkları tüm görüntüleri ister o an istenirse kaydetme özelliği sayesinde başka bir zaman diliminde izlenebilmesini sağlayan bir ağ üzerine göndermektedir. Çalışma prensibi bu temel üzerine kurulmuş olup bir nevi anlık kaydetme cihazı olarak kabul edilebilmektedir.

Sensörleri kullanan IP kamera sistemi kayıt edilen görüntüleri dijital veriye çevirerek uzaktan bağlantılı olduğu ağa gönderebilmektedir. Bu sayede anlık ya da sonrası için görüntülere ulaşılabilmektedir. Her bir kameranın kendisine ait olan bir IP numarası bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde herhangi bir ağ sistemi gibi kolayca programlanabilirler.

IP kameraların çalışabilmesi için öncelikli olarak programlanma ve kurulumun yapılmış olması gerekir. Bu kameralar ayrıca analog kameraların aksine ses kaydı da yapabilmektedir. Ses kaydının yapılabilmesi içinde tabi ki kurulum ve programlamanın önceden yapılması önem arz etmektedir.

IP kamera sistemleri analog sistemlere nazaran farklı olarak çalışmaktadır. Çalışma sistemi açısından en önemli fark bu sistemler herhangi bilgisayar ya da kayıt cihazı gibi güç kaynağına ihtiyaç duymadan çalışabilmesidir. Bilindiği üzere analog sistemler bu işlemleri bilgisayar ya da bir kayıt cihazına bağlı olarak yapabilmektedir. Bu özellik IP güvenlik kamera sistemlerinin tercih edilmesinde büyük rol oynamaktadır.

 

IP Kameraların Kullanım Alanı Nedir?

Günümüzde gözetim, ev ve ofis altyapılarının vazgeçilmez ihtiyaçlarının başında gelmektedir. İnsanların, hayvanların, demirbaş veya değerli eşyaların güvenliğini arttırmak için ofislere, evlere, halka açık alanlara ve hatta araçlara CCTV kameraları kurulmaktadır.

IP kameralar ya da diğer adıyla internet kameraları da video verilerinin aktarılması ve yakalanması için kullanılan en popüler ve teknolojik olan dijital cihazlardan biridir. Bu kamera sistemleri iyi bir video çözünürlüğü, dijital depolama, gelişmiş kontrol özellikleri ve ek kamera eklemek adına bir hayli esneklik sunmakta ve kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

IP kameralar hem gündüz hem de gece işlevselliği ile hem uzaktan hem de operatör konumuyla kaydırma veya yakınlaştırma imkanı sunduğu için iç ve dış mekanlarda yoğun olarak tercih edilmektedir.

Genel olarak bu kamera sistemlerini ister bebeğinizi izlemek için ister evinizi isterseniz de iş yerinizi hırsızlardan korumak amacı ile kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra otoparklar ve AVM’ler de yoğun olarak tercih edilen IP kameralar ile güvenlik seviyenizi üst düzeye çıkartabilirsiniz.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım