Menü
Blog

Hava Örneklemeli Duman Algılama Sistemleri Kurulumu ve Montajı Nasıl Yapılmalıdır?

A+ A-

Çok hassas hava örneklemeli duman algılama sistemlerinde, dedektör seçimi, sistem dizaynı ve yönetmeliklere uygunluktan sonra tüm bu bilgilerin kullanıldığı sahadaki kurulum ve montaj aşaması en önemlisidir. Dolgu maddesi, ABS boru ve bağlantı parçalarını kimyasal olarak birleştirmek üzere formüle edilmiştir. Bu madde, bir araya getirilecek olan iki yüzeyi kimyasal olarak eriterek iki parçanın doğru şekilde bir araya gelmesini ve erime sonucunda homojen bir kütle oluşturarak doğru şekilde kaynak yaparak birleşmesini sağlar. Bu nedenle de doğru yapıştırıcı maddenin seçilmesinin önemi ortaya çıkmaktadır çünkü aksi halde uygun olmayan bir yapıştırıcı sistem entegrasyonuna ciddi bir zarar verebilir.

1. Boruları aksına dik açılarda ve gereken uzunlukta kesiniz.

2. Kuru ve temiz haldeki boruları bağlantı parçası (fitting) soketlerine oturtunuz. Boru sokete tamamen yerleştiğinde, borunun soketle birleşen kısmında boru etrafında bir çizgi çiziniz. Bunun mümkün olmadığı durumlarda (örneğin daha büyük ölçülerde), soket derinliğini hesaplayınız ve borunun buna tekabül eden noktasında bir çizgi çiziniz. Bu işlem aracılığı ile borunun sokete tamamen yerleştiğinden görsel bir gösterge ile emin olunur.

3. Yapıştırıcı malzemeyi (solvent cement), uygun ölçüdeki bir fırça veya Netwell setinden çıkan fırça ile sürünüz. Borunun görsel göstergeye kadar olan alanının özellikle eşit derecede malzeme ile kaplandığına emin olunuz. Bu aşamanın mümkün olan en hızlı ve özenli şekilde yapılması gerekmektedir; çünkü boru ve bağlantı parçasının bir araya getirildiği anda malzemenin hala ıslak olması gerekmektedir.

4. Boru ve bağlantı parçasını birbirine iterek birleştirin ve 30 saniye boyunca bu şekilde bekleyin. Kaynak oluştuğunda, boru ve soketin dış yüzeyinde yapıştırıcıdan bir kabarcık oluşacaktır. Bu arta kalan yapıştırıcı madde bir an önce temizlenerek yüzey temiz bırakılmalıdır.

5. Eğer basınçlı sisteme ihtiyaç varsa lütfen endüstriyel birleştirme talimatlarını isteyiniz.

İlgili Görseller