Menü

Mobil Kamera Çözümleri

Mobil Kamera Çözümleri
Mobil Kamera Çözümleri

Mobil Kamera Çözümleri Nelerdir?

Mobil kamera çözümlerinin diğer adı araç kamera sistemleridir. Son yıllarda araç filolarını izleme, yolcu veya ürün ve araç güvenliğini sağlama amaçlı kullanılan çözümlerdir. En bilindik araç kameraları kent içi toplu taşıma araçları, personel ve öğrenci servisi, para taşıma araçları ya da polis araçlarında görülür. Kazaları önlemek ve sürücülerin direksiyon başında olduklarında davranışları hakkında bilgi vermek gibi işlevleri vardır.

 

Mobil Kamera Çözümleri Nasıl Çalışır?

Araç içi kamera; hem otomobil hem de diğer büyük araçların içine monte edilen ve 7/24 kayıt imkânı bulunan bir cihaz olarak öne çıkarken, araç içinde kamera sistemi, olası kazalar için kanıt sağlamanın yanı sıra trafiği, sürücü ve yolcuları izleme fırsatı da veriyor.

Araç kamera sistemi ile aracın içi anlık olarak izlenebileceği gibi, kayıtlı görüntüler ile aracın içinde yaşanan hırsızlık ve benzeri güvenlik ihlalleri ortaya çıkarılabilir.

Genellikle iki kameradan oluşan bu sistem aracın hem ön hem de arka tarafından kayıt yapıyor. Araç içinde birden fazla kamera bulunması farklı açılardan görüntü alınması ve kaydedilmesini sağlar.

Dikiz aynası kameraları ile tepe kameraları bu alanda en çok kullanılan araç kamerasıdır. Bu kameralar araç çalıştığı andan kontak kapatılana kadar kayıt yapmaktadırlar.

Ayna kamerasından mobil DVR ile anlık görüntü ve konum da paylaşabilmektedir. 

Mobil DVR (Dijital video record system) araç kayıt cihazı olarak da tanımlanabilir. Bu cihazlar özellikle taşımacılık ile bağlantılı iş sektörlerinde kullanılır. Lojistik, kargo, tekstil, otomotiv, araç yedek parça ve nakliye şirketleri mobil DVR kullanımının en yoğun olduğu sektörlerdir.

Mobil NVR ise hareketli ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanmış olan dijital video kayıt cihazlarına verilen isimdir.  Mobil NVR, kendi içerisinde oluşturduğu ağ yapısıyla IP kameralarla bağlantı kurabilir. Bu IP kameralardan aldığı görüntüyü kendi içerisinde bulunan depolama biriminde saklayabilir. Genel olarak minibüs, otobüs ve ya metro vb. toplu taşıma araçları, şehirlerarası yolcu otobüslerinde kullanılır. Mobil NVR cihazları, araç sürücüsünü, yolcuları, yolu ve aracın çevresini kayıt altına alıp, bu görüntülerin anlık izlenmesine olanak verir.

Hikvision,  hem mobil kameralar hem de NVR ve DVR kayıt cihazları ile bu alanda çözümler üretmektedir. Hikvision araç kamera sistemleri için son teknoloji ürünleri için kurulum ve destek anlamında geniş çaplı desteği bulunmaktadır.

Xiaomi de araç içi kameraları ile bu alanda çözümler sunmaktadır. Farklı model ve özelliklerdeki Xiaomi kameralar isteğe ve ihtiyaçlara bağlı olarak kullanılmaktadır.  Araç içi kamera alınırken görüş açısı dikkat edilmesi gereken ilk özelliktir.

Araç dışı kamera sistemleri ile de araç dışını kayıt altına alma imkanı da vardır. Araç dışı kameralar ile yol durumu görüntüsü vermenin yanı sıra park etme kolaylığı da sunmaktadır.

Araç dışı kamera fiyatları ise model ve özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. İhtiyaca en uygun araç kamera sistemlerine en uygun fiyatlarla sahip olmak için piyasa araştırması yapılması gerekmektedir.

 

Mobil Kamera Çözümleri’nin Kullanım Alanları Nelerdir?

Artan güvenlik, kontrol ve sigorta işlemleriyle beraber ticari ve bireysel araçlardaki mobil kamera çözümleri daha da yaygınlaşmıştır. Kurumsal firmaların, çalışan sağlığı ve güvenliğinin yanı sıra verimlilik ve izleme açısından da KVKK kapsamında tutularak mobil kamera ürünlerini tercih etmektedir. Araç kameraların kullanımı özelikle, Belediye’lerin ve Bakanlığın zorunlu hale getirmesiyle daha da artmıştır. Toplu taşıma araçlarında (taksi, dolmuş, minibüs, metrobüs, metro vb.) araç kameraları yerleştirildikten sonra özel sektörde bu anlamda harekete geçmiştir. Firma boyutu dışında, ülke geneli terrör olaylarına karşın, hırsızlık ve adli vakalarında takibini ve çözümlenmesi kolaylaştırması açısında mobil kameraların izin altında konularak kayıt yapılması önemli bir teknolojik adımdır. Mobil kamera, otobüs, minibüs, öğrenci ve personel servis araçları, TIR’lar, taksiler vb. kullanılan araç kamerasıdır. Yolcu, araç veya ürün güvenliğini sağlamak için son yılarda kullanımı artan mobil kameralar filo özelliği gösteren araçlarda daha çok tercih edilmektedir.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım