Menü

Digital Video Kayıt Cihazları (DVR)

Digital Video Kayıt Cihazları (DVR)
Digital Video Kayıt Cihazları (DVR)

Digital Video Kayıt Cihazları (DVR) Nedir?

Dijital video kayıt cihazları; DVR veya Digital Video Recorder olarak bilinmektedir. Analog video sinyallerini ilk olarak sayısala dönüştüren ve sonrasında sabit disk(HDD) içerisinde depolayan kayıt cihazlarına verilen addır.

İngilizce Digital Video Recorder; Türkçe sayısal görüntü kaydedici terimlerin baş harfleri kullanılarak üretilmiş olan bir kelimedir.  Mevcut sisteme bağlı kameralardan gelen verileri saklayan ve depolayan cihazlardır.

Değişik model ve seçeneklerde kamera kayıt cihazları bulunmaktadır. Kişilerin talebi doğrultusunda analog DVR cihazları 4-8-16-32 ve 64 kanal seçenekli olarak farklı özellikler taşımaktadır.

DVR kayıt cihazı; CCTV sistemlerinde güvenlik kameraları üzerinden aktarılmış olan görüntüleri kayıt altına almak için kullanılmaktadır. Kompakt bir yapıya sahip olan DVR cihazı uzaktan izleme, kayıtların oynatılması, yedek alma, görüntü ve ses kaydı özelliklerine sahiptir.

CCTV sistemi üzerindeki bağlanabilecek olan kamera sayısına göre kanal sayısı değişiklik göstermektedir. Örnek vermemiz gerekirse; CCTV sisteminde 8 kamera buluyorsa 8 DVR cihazı, 16 kamera bulunuyorsa eğer 16 kanal dijital kayıt cihazı kullanılabilmektedir.

 

Digital Video Kayıt Cihazları (DVR) Nasıl Çalışır?

CCTV dijital video kaydedici ya da DVR aslında güvenlik video görüntülerini sabit diske kaydeden bir bilgisayardır. Günümüzde kullanılan güvenlik kameralarının çoğu analog bir resim çekmektedir. DVR’da analog sinyali dijitale dönüştürür ve daha sonra ise sıkıştırır.

Birçok kamera bir DVR’a bağlanabilmektedir.  DVR’lar genel olarak 4, 8, 16 veya 32 kamera girişi ile kullanılabilen cihazlardır. Dijital video kayıt cihazları bu görüntülerin tümünü birer birer veya görüntülemenize izin verir ve videonun tamamını sabit sürücüye kayıt etmesi sağlanır. Bu işleyiş içinde ek anahtarlar, dörtlüler ya da çoklayıcılar gerekli değildir.

 

Dijital Video Kayıt Cihazları (DVR) Kullanım Alanı Nedir?

Güvenlik amacı ile kullanılan bu cihazlar genel olarak kamu kurumlarında, hastanelerde, bankalarda, büyük fabrikalarda, mağazalarda vb. yerlerde kullanılmaktadır.

DVR cihazlarının kullanım alanlarını sınırlandırmak pek doğru olmaz. Çünkü bu sistemler güvenliğin olması gereken tüm alanlarda bulunması gereken cihazların başında gelmektedir.

Örneğin evinizde bebeğinizin bakıcısını kontrol etmek amacı ile bile kullanabilirsiniz.  Ya da evinizin bahçesinde güvenliği sağlamak ve kontrol amacı ile tercih edebilirsiniz. Buna ek olarak DVR izleme programı sayesinde güvenlik altına alınan yerlerin kayıtlarını kolaylıkla izleyebilirsiniz.

Maddi ya da manevi olarak yaşayacağınız herhangi bir zararda sorunun daha kısa sürede ve hızlıca çözülmesi noktasında mevcut kameraların kamera kayıt cihazları ile kayıt alması oldukça önem arz etmektedir. Eğer sizlerde kendi güvenliğinizi ya da çevrenizdekilerin güvenliğini sağlamak istiyorsanız bağlı olduğunuz ve koruma altına almak istediğiniz alanlara kameralar taktırarak ve kamera kayıt cihazlarını tercih ederek güvenliğinizi üst seviyelere çıkartabilirsiniz.

DVR fiyatlarına bakacak olursak dijital kayıt cihazları kalitelerine ve taşıdıkları fonksiyonel özelliklerine göre farklı fiyatlarda piyasada alıcı bulmaktadır.

 

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım