Menü

Fiber İnternet

Fiber İnternet
Fiber İnternet

Fiber İnternet Nedir?

Fiber internet; dünyanın en internet erişim teknolojisidir. Fiber internet veri aktarımının sağlanması için fiber kabloları kullanan internet türüdür. Fiber kabloları sayesinde daha fazla veri hızlı bir şekilde aktarılabilmektedir. Diğer internet türlerinin erişemediği veri hızına fiber internet kolaylıkla ulaşabilmekte ve hızlı bir şekilde veri aktarımını gerçekleştirmektedir.  Bu sayede geçmiş dönemlerde kullanılan internete nazaran kişiler kısa zamanda daha fazla içeriğe ulaşma imkanı bulmaktadır.

Fiber internet alt yapısı kullanılmadan önce internet, bakır kablolar yolu ile yapılan veri aktarımı sayesinde sağlanmaktaydı.  Bu teknolojiye Asimetrik Dijital Abone hattı kısaca ADSL internet bağlantısı olarak adlandırılmaktadır.

Fiber kabloların kullanılması ile birlikte yeni ve oldukça hızlı olan bir internet teknolojisi kullanılmaya başlanmıştır. Fiber internet alt yapısına geçiş zahmetli ve maliyetli olduğu için kademeli olarak gerçekleştirilmektedir.

Dünyanın en hızlı internet erişim teknolojisini sizlere sunan turkcell fiber internet ile sizde çağı yakalayabilirsiniz. En uygun ve en iyi fiber internet paketlerine Turkcell süperonline ayrıcalığı ile sahip olabilirsiniz.

 

Fiber İnternet Nasıl Çalışır?

Fiber internet çalışma prensibine bakacak olursak fiber internet, fiber optik hatlardan herhangi bir internet erişimidir. Bu erişimi farklı kılan elektrikle ilgili bilgileri bakır hatlardan ileten DSL ve kablolu internet servislerinin aksine, fiber optik hatların ikili ışık iletimini taşımak için küçük plastik ya da cam tellerini kullanmasıdır.

Bir bakıma fiber optik ince ve hassas şekilde üretilen saf bir cam ipten ışığın iletilmesi ile çalışan bir aktarım sistemidir. Tam olarak ışık hızında olmasa da ışık hızına aktarım sağlayan fiber optik sistemin en büyük avantajı daima stabil bir bağlantı sunmasıdır.

Bu sistem sayesinde çok uzak mesafelere bile kolaylıkla hızlı bir şekilde veri aktarımı yapılabilmektedir. İletişimde verilerin iletilmesi için 3 farklı yöntem yer almaktadır. Yöntemlerden ilki elektrik sinyallerini kullanmaktır. Elektrik sinyalleri iletken bir hat üzerinden iletilmekte ve oldukça yüksek iletim hızlarına olanak tanımaktadır.

İkinci yöntem ise elektromanyetik dalgalar ile hava üzerinden veri iletişimidir. Bu yöntemin en büyük avantajı mobil iletişim imkanı tanımasıdır. Üçüncü ve günümüzde yoğun olarak tercih edilen teknoloji ise optik fiber teknolojisidir. Bu teknoloji veriyi ışık darbeleri ile saydam bir hat içinden iletmektedir.

 

Fiber İnternet Kullanım Alanı Nedir?

Fiber optik internet teknolojisi sayesinde internete ışık hızında bağlanmak artık çok daha kolay.  Fiber internet günümüzde hemen hemen her yerde kaşımıza çıkan bir teknolojidir. Gerek işyerleri gerekse evlerde kullanılan fiber internet, geçmiş dönemlere nazaran çağa ayak uydurarak son derece gelişme kaydetmiştir.

Fiber internetin yoğun olarak kullanıldığı alanları aşağıda maddeler halinde görebilirsiniz.

 • Nükleer enerji santrallerinde
 • Radyo aktif ışınlarının iletişiminde yaşanan bozukluklarda
 • Reklam panolarından
 • Trafik kontrolü ile alakalı olan sistemlerde
 • Haberleşmeyi sağlamada
 • Demiryollarında sinyalizyonu ve elektrifikasyonu sağlamada
 • Havacılık alanlarında
 • Elektronik aygıtların birbirleri ile bağlanmasında
 • Bina içlerinde bulunan iletim sistemlerinde
 • Santraller arasında var olan bağlantılarda
 • Haberleşme sistemlerinde
 • Askeri
 • İnternet
 • Lan & Wan uygulamalar
  Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım