Menü

xDSL İnternet

xDSL İnternet
xDSL İnternet

xDSL İnternet Nedir?

DSL internetin açılımı, “Digital Subscriber Line”dır. DSL, internet bağlantısının bakır hatlar ile iletimini sağlayan sisteme genel bir verilen addır. Hız farkı nedeniyle farklı bağlantı türleri olan ADSL ve VDSL, DSL türü bağlantılardır. Kablolu internet ile birlikte DSL, internet servis sağlayıcılarının (İSS) internet erişimi sağlamasının en popüler yollarından biri haline gelmiştir.   

DSL internet Türkçe’ye “Dijital Abone Hattı” olarak giren DSL teknolojisinin internet hizmetlerinde kullanılmasıdır. DSL interneti anlatmak için öncelikle DSL’in ne olduğunu anlatmak gerekir.

DSL teknolojisi, ses hizmetine müdahale eden telefon hatları üzerinden veri ileten bir veri iletişim teknolojisidir. İlk olarak 1997 yılının ortalarında kullanıma sunulmuştur.  Yerel bölgedeki telefon santrali ile kullanıcı arasında telefon için alt yapıda kullanılan, bir çift bakır tel üzerinden, uygun bant genişliğini kullanarak, yüksek hızlı veri ve ses iletişimini aynı anda sağlar. Eskiden anolog olarak bağlantı kurulurdu, DSL teknolojisi ile bağlantı dijital olarak gerçekleştirilerek daha yüksek hız sağlandı.  DSL’in internet teknolojisine adaptasyonu da internet bağlantısında hızı getirdi.

DSL'nin farklı türleri vardır. DSL türleri kullanılan tel uzunluğu, bant genişliği, sinyal iletim şekli ve hızı gibi özelliklere göre değişir. DSL, ADSL de dâhil olmak üzere tüm DSL teknolojisini kapsar. En yaygın olarak kullanılan DSL türleri HDSL ve ADSL'dir.

İnternete DSL kullanarak erişmek için bir DSL İnternet servis sağlayıcısına bağlanmanız gerekir. ISS, bir yönlendiriciye veya bilgisayara bağlanabileceğiniz bir DSL modem sağlayacaktır. Bazı DSL modemlerde artık DSL modeminize Wi-Fi ile bağlanmanızı sağlayan dahili kablosuz yönlendiriciler bulunmaktadır. 

DSL sinyallerinin sınırlı bir menzili olduğundan, DSL Internet servisine katılabilmek için bir ISS'nin belirli bir mesafede yaşamalısınız. Çoğu kentsel konum DSL'ye erişebilse de, birçok kırsal bölgede mevcut değildir.

DSL internet bağlantısı ile kullanıcı, telefon santrali ve DSL servis sağlayıcının ideal olarak 2-3 kilometreyi geçmeyen uzaklıklarda bir arada bulunduğu bir ortamda  DSL servis sağlayıcının uygun gördüğü bir modem aracılığı ile internete erişebilmektedir. Uzaklık arttıkça sinyal seviyesi düştüğü için bağlantı kalitesi ve hızı da düşmektedir.

DSL internetin avantajları çok fazladır. İnternet bağlantısı açıkken bile sesli aramalar için telefon hattı kullanılabilir. İnternet DSL, mevcut bir telefon ağının olduğu her yerde kullanılabilir ve güvenilir ve uygun fiyatlı bir bağlantı sunar. Ayrıca kablolu internet erişiminin aksine, DSL hattı özellikle ayrılmış bir hattır. Bu özellik sayesinde bulunduğunuz alanda herkesin DSL hattı olsa ve hatta herkes aynı anda kullansa bile kimsenin geniş bant kaybına uğramaz.

Hızlı diğer bağlantılara göre daha fazladır. DSL internet hızları da 256 Kbps’den 2 Mbps’ye kadar farklılık göstermektedir.

Yeni bir kablo bağlantısı gerektirmeyen zaten var olan telefon hattını kullanabilen DSL internette hizmeti sunan şirket kurulumun bir parçası olarak modemi de sağlamaktadır.

 

xDSL İnternet Nasıl Çalışır?

DSL internet bağlantısı sayesinde, İnternet Servis Sağlayıcınız (İSS) telefon hattı üzerinden doğrudan evinize sinyal gönderir ve DSL modeminiz bunları alır ve geniş bant servislerine dönüştürür.

 

xDSL İnternet ‘in Kullanım Alanları Nedir?

DSL internet kullanım alanları oldukça geniştir. Daha hızlı internet bağlantısı isteyen iş merkezlerinden evlere kadar yaygın bir kullanım ağı vardır.

DSL internet fiyatları tercih edilen İSS ‘nin fiyat politikalarına ve kampanyalarına göre değişmektedir. Ayrıca kullanılmak istenen DSL bağlantısın hızı, limiti, kotası gibi etkenler de DSL internet fiyatları üzerinde etkilidir.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım