Menü

Video Kayıt Sunucuları

Video Kayıt Sunucuları
Video Kayıt Sunucuları

Video Kayıt Sunucuları Nedir?

Video sunucusu, video yönetim yazılımı (VMS) içeren özel bir bilgisayardır. Ağ video kayıt cihazına (NVR) çok benzer, ancak özel bir bilgisayar yerine, genel amaçlı bir Windows tipi bilgisayar kullanır. Genel amaçlı bir bilgisayar kullandığından, videoyu kaydetmek için ek sabit diskler eklemek daha kolaydır. Bilgisayar, ağdaki IP kameraları desteklemek için gerekli olan yüksek performanslı bir video işlemcisi içermektedir. Ayrıca  bilgisayar, kamera sayısı, çözünürlük ve gereken yönetim sistemi ile eşleştirilir.

Video kayıt sunucuların her birinin ortak görevi kameradan gelen görüntüleri kayıt etmektedir. Bu video kayıt sunucularının her biri video yönetim yazılımını destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bilgisayar, video kartları, depolama ve VMS, IP kamera gözetim sisteminizi desteklemek için ihtiyacınız olan her şeyi içermektedir.

Genel olarak network kameraların kayıt cihazlarına “NVR” adı verilir. Yüksek çözünürlüğü destekleyen kayıt cihazları ise “HD NVR”, “Pro NVR” ve “Süper NVR” olarak adlandırılmaktadır. Taşıdığı sunucu özelliği sayesinde birden fazla çoklu izleme noktalarına eş zamanlı görüntü gönderebilen ve görüntü kapasitesi yüksek diskleri barındıran kayıt cihazları ise “NVR Server/Storage” ismine sahiptir.

Kayıt sunucuları ihtiyaçlara göre özel olarak tasarlanabilmektedir. Kamera sunucusunun kurulumu ve kullanımı oldukça kolaydır. CCTV kayıt sunucuları ağda bulunan tüm kameraları yönetebilmektedir.

Yüzlerce işlemci tüm IP kameralardan video görüntüleyebilir, kontrol edebilir, depolayabilir ve alabilir. Ayrıca video kayıt sunucuları ağa bağlı olan tüm kameralar için güvenli dağıtılmış ve genişletilebilir bir depolama alanı sağlar.

 

Video Kayıt Sunucuları Nasıl Çalışır?

CCTV video sunucuları eski analog sistemlere ek olarak kullanılmaktadır. CCTV video sunucusuna sahip tipik bir analog video güvenlik ve gözetim sistemi aşağıdaki şekilde çalışmaktadır.

 1. Analog (veya dijital) kameralar video görüntüsünü yakalar ve video aktarım kablosu (RG59) üzerinden CCTV video sunucusuna gönderir. Bir video sunucusunun normalde analog sistemlerle çalıştığını ayrıca dijital sistemlerle de çalışabileceğini unutmamalısınız.
 2. CCTV video sunucusu video verilerini işler; bir CODEC kullanarak sıkıştırır. Genellikle, CCTV video sunucusu birden fazla CODEC kullanır. Örneğin, sunucu MJPEG teknolojisini kullanarak kameraların video görüntülerini HDD'ye kaydedebilir. Ancak internet üzerinden izlenebilecek videolar için H.264 videoyu hedefine “akış” yapmak için kullanır.
 3. CCTV normalde kurulum dışında bir monitör kullanmaz. Genellikle video yayınları işlenir (örneğin; H.264 kullanılarak) ve herhangi bir uyumlu bilgisayarda indirilebilecekleri ve görüntülenebilecekleri internet üzerinden gönderilmesini sağlar.

 

Video Kayıt Sunucularının Kullanım Alanı Nedir?

Video kayıt sunucuları, koruma altına almak istediğiniz alanlarda güvenliği üst düzeye çıkarmak için tercih ettiğiniz CCTV kameraların kullanıldığı her alanda olması gereken cihazlardan biridir.  Kamera kayıt server(sunucu)larının kullanıldığı alanları aşağıda maddeler halinde görebilirsiniz. 

 • Alışveriş Merkezleri
 • Devlet Daireleri
 • Hastaneler
 • Büyük ve Küçük Çaplı İşletmeler
 • Tren İstasyonları
 • Askeri Tesisler
 • Holdingler
 • Okullar
 • Sınır Güvenliği
 • Spor Salonları
 • Plazalar
 • Havaalanları
 • Emniyet Güçleri Birimleri
 • Hapishaneler
  Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım