Menü

Exproof Yangın Algılama Ürünleri

Exproof Yangın Algılama Ürünleri
Exproof Yangın Algılama Ürünleri

Exproof Yangın Algılama Ürünleri Nedir?

Exproof yangın algılama ürünleri enerji barındıran veya ileten ekipmanların, kıvılcım olasılığına karşı istenilen sınıfa göre koruma altına alınmasını sağlar.

Exproof, iş güvenliği yasaları çerçevesinde gelişen ve "gerçekleşmeden önce önlem al" sloganıyla iş hayatına giren bir kavramdır. Exproof tam anlamıyla patlamaya karşı korunmak demektir ve endüstriyel tesis ve fabrikalarda yangın önlemleri kapsamında kullanılır.

Patlayıcı ortamlarda ve bu ortamlarda kullanılan elektrik aletlerinin çıkardığı kıvılcım bu ortamlarda yangın tehlikesini ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle bu ortamlarda zorunlu kullanılan cihazlar Exproof olmalıdır.

Exproff, explosion kelimesinin kısaltılmış halidir ve anlamı “Patlamaya karşı koruma”dır. Teknik olarak ise patlayıcı ve “tehlikeli ortamlarda kullanılan elektrikli ürünler” anlamına gelmektedir.

 

Exproof Yangın Algılama Ürünleri Nasıl Çalışır?

Bu ürünler içinde exproof sabit sıcaklık ve ısı artış hızı dedektörü, duman dedektörü, gaz dedektörü, kızıl ötesi alev dedektörü, yangın ihbar butonu gibi ürünler yer almaktadır.

Kullanılacağı alana göre yapılacak keşif sonrasında hangi ürünün kullanılacağı belirlenir ve montajları gerçekleştirilir. Eğer bir işletme ve tesiste herhangi bir sebepten patlama ve yangın çıkarsa bu durumda exprooff yangın algılama ürünleri devreye girer. Exproof yangın algılama ürünlerinin Atex standartlarına uygun olması da gerekmektedir.

 

Exproof Yangın Algılama Ürünleri‘nin Kullanım Alanları Nedir?

Exproof yangın algılama ürünlerinin kullanılmasının zorunlu olduğu alanlar vardır.  Petrol ve petrolden üretilmiş ürünlerinin işlendiği rafineri ve bu rafinerilerin depolama, dolum ve boşaltım istasyonları başta olmak üzere pek çok alanda kullanım zorunlu olan Exproof yangın algılama sistemleri tehlike oluşturacak alanları patlamaya karşı korumalı hale getirir.

Petrol, petrol ürünleri, ilaç fabrikaları, boya fabrikaları, doğal gaz, kömür madenleri ve maden ocakları,  demir çelik sanayi gibi tehlikeli sektörlerde, tahıl ürünlerinin depolandığı silolarda, uçak tamir ve bakım hangarlarında, un ve şeker fabrikalarında, her türlü alkollü içecek imalatı yapılan tesislerde, otomotiv endüstrisi vb. alanlarda kullanılmaları olası tehlikelerin önlenmesini sağlar.

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım