Menü

Analog Kameralar

Analog Kameralar
Analog Kameralar

Analog Kameralar Nedir?

Analog kameralar; CCTV sistemlerinde kullanılan geleneksel bir kameradır. Bu kameralar VCR ya da DVR’lara kablo üzerinden video göndermektedir. IP kameralar ise ağda bulunan kablo üzerinden sinyal gönderebilen tüm dijital kameralardır.  Günümüzde birçok güvenlik kamera sistemi hem analog hem de dijital bileşenleri içeren hibrit sistemlerdir. Adından da anlaşılacağı üzere bu sistemler analog CCTV teknolojisinin üzerine inşa edilmiş donanımsal ve yazılımsal olarak geliştirilmiş bir teknolojidir.

Analog güvenlik kameraları, IP kameralardan genel olarak daha düşük kaliteye sahiptir. Ancak düşük ışık koşullarında daha iyi performans göstermektedirler. Analog kameraların daha sınırlı site aralıkları bulunmaktadır. Bu kameralar IP kameraların yakınlaştırma netliğini sunmazlar. Analog görüntüleri yakınlaştırırsanız netliği bozulmuş bir resim elde edersiniz.

Genel olarak dijital kameralar analog kameralardan 6 ila 20 kat daha yüksek çözünürlük sağlamaktadır. Analog kameralar NTSC/PAL standardının 720 x 480 piksel(NTSC)/575 (PAL) veya 0,4 megapiksel (4 CIF) çözünürlükleriyle sınırlıdır.

Analog kamera çözünürlükleri 420 ila 700 arasında yüksek netlikte net görüntüler üreten kameralardır. IP kameralar ise 1,3 megapiksel ile 5 megapiksel (2560 x 1920) sıkıştırılmış ve kodlanmış iletim arasında değişen çözünürlükler sunmaktadır.  Bu durum size daha geniş bir izleme ve görüntüleme alanlarında ayrıntılı resimler elde etme olanağı sağlamaktadır.

 

Analog Kameralar Nasıl Çalışır?

Analog kameraların çalışma prensibine bakacak olursak bu kameralar koaksiyel kablo üzerinden çalışmaktadır. Ayrıca bükümlü çift kablo veya kablosuz bağlantılarla da çalışabilirler fakat bu daha az çözünürlük sağlamaktadır.

Analog güvenlik sistemleri koaksiyel kablo üzerinden 1,5 kilometreye kadar ve 300 metreye kadar bükülmüş çift kablo üzerinden video gönderebilirler. Ancak analog aktarımlar artan mesafeye ve sinyal bir formattan diğerine dönüştürüldüğünde netliği kaybederler.

Bu kamera sistemleri IP kameralardan daha fazla kablo gerektiren sistemlerdir. Örneğin; kaydırma, eğme ve yakınlaştırma işlevlerini kontrol etmek için ayrı bir kabloya ihtiyaç duyarlar. Bir analog kamera için üç ayrı kabloya ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar; güç, ses ve video kablolarıdır.

Analog HD kamera ya da analog dome kamera sistemleri güvenlik ihlallerinde IP kameralara göre çok daha savunmasızdırlar. Çünkü kasetler ve kayıtlar fiziksel olarak ele geçirilebilir ya da çalınabilir. Bunun yanı sıra analog video yayınları şifreleme ile güvenlik altına alınamamaktadır.

Analog kamera fiyatlarına bakacak olursak piyasada birçok çeşitte kameranın yer aldığını görürüz. Bu kameralar markalarına ve fonksiyonel özelliklerine göre farklı fiyatlarda karşımıza çıkmaktadır.

 

Analog Kameraların Kullanım Alanı Nedir?

Günümüzde birçok alanda aktif olarak güvenlik sisteminin önemli bir parçası olarak kamera sistemleri kullanılmaktadır. Analog güvenlik kameraları da yarım yüzyılı aşkın bir süredir hayatın her alanında yoğun olarak kullanılmaktadır.

Analog kameraların kullanım alanlarına bakacak olursak aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

 • İş yerleri
 • Hastaneler
 • Üniversite ve Okullar
 • Hükümet Binaları
 • Otoparklar
 • Parklar
 • Askeriye
 • Metrolar
 • Bankalar
 • Kara Yolları
  Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım