Menü

Başarı Hikayeleri

İzban Banliyo Projesi

A+ A-

İZBAN, Aliağa-Cumaovası hattı olarak bilinen İzmir Banliyö sistemi, Türkiye’nin hava limanı bağlantılı en büyük  banliyö sistemidir. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin yüzde 50 oranında ortaklığı ile kurulmuş işletmeci anonim şirkettir. Raylı sistem 96 kilometre uzunluğunda olup, ALİAĞA-MENEMEN-ALSANCAK (kuzey) ve ALSANCAK-CUMAOVASI (güney) aksı olarak toplam 31 istasyondan oluşmaktadır. Sistemin günlük yolcu sayısının 550 bin civarında olması beklenmektedir.
İştiraklerimizden Netwell LTD bu büyük sistemin seslendirme ve haberleşme sistemlerinin ürün tedarikerinin sağlanmasında ve sistemin devreye alınmasında başarılı bir şekilde çalışmış ve sistemleri tam kapasite ile devreye almıştır

ÇÖZÜM:

Proje kapsamında seslendirme sistemi olarak dünyada birçok başarılı projeye imza atmış Honeywell – AV Digital ürünleri kullanılmıştır. Kullanılan sistem tamamı ile IP tabanlı olup, tüm istasyonlar birbirlerine mevcut data şebekesi üzerinden network olarak bağlıdır. Sistemin IP 96 km'lik güzergâhta bulunan tüm istasyonların merkezden grafik ekranlar üzerinden sadece bir fare yardımı ile rahatça yönetilebilmesi esnekliğini kazandırmıştır. Gelişmiş ileri teknoloji ürünü seslendirme sistemi sayesinde merkezden tüm istasyonlara anons yapılabildiği gibi istasyonlar arası görüşmeler de sistem üzerinden yapılabilmektedir. Ayrıca vagonların güzergâh üzerinde hareket bilgileri de otomatik olarak alınarak anons edilebilmektedir.   

İZBAN raylı taşıma sisteminin haberleşme sistemi ile, yine ileri teknoloji ürünü Ericsson- LG tamamen IP telefon santrali de kullanılmıştır. Telefon santrali de tıpkı seslendirme sistemi gibi, yerel network ağı üzerinden dağınık yapıda çalışmaktadır. Sistem merkezi tek bir istasyonda olup diğer istasyonlara sistemin modülleri dağıtılmıştır. Bu sayede tek bir telefon santralı 96 km. üzerine dağıtılmış dağınık yapıda çalışmaktadır. Yönetim ve raporlama tek bir merkezden yapılmaktadır. Haberleşme sisteminde yapılan tüm görüşmeler tek bir noktada kayıt altında tutulmaktadır. Telefon santrali üzerinde IP, analog ve sayısal telefonlar rahatça bir arada kullanılabilmektedir.