Menü

SFP Modüller

SFP Modüller
SFP Modüller

SFP Modül Nedir?

SFP Modüle İngilizcede Small Form-Faktor Pluggable kavramının kısaltması olarak bilinen ve Türkçesi Küçük Form Faktörlü Takılabilir olan modüllerdir. SFP modülleri anlamak ve çalışma prensiplerine hâkim olmak için halk arasında cibik modül olarak adlandırılan GBIC (Gigabit Interface Converter) modülleri iyi bilmek gerekir. SFP modül, cibic modüllerden daha küçüktür.

GBIC(cibik modül) teknolojisi SFP modül teknolojisine nazaran daha eski bir sistem olarak kullanılmıştır. Ancak kullanım sırasında insanların GBIC teknolojisine alışkanlığı SFP modül olarak bilinen modüllerin dahi GBIC olarak adlandırılmasına neden olabilmektedir. GBIC ve SFP modüllerde temel mantık elektriksel sinyallerin ışığa dönüştürülmesidir. Burada kullanılan fiber kablolar sayesinde iletkenliğin arttırılması ve akışın hızlandırılması sağlanır.

GBIC teknolojisinde kullanılan modüller SFP modüle göre hem daha büyük hem daha az işlevseldi. Üstelik bağlantı kablolarında GBIC modüllerde SC adı verilen bağlantılar kullanılırken SFP teknolojisi ile görüntüsü ve verimliliği daha kaliteli olan LC kablolara geçiş yapılmıştır. Teknik açıdan GBIC modüllerden çok bir farkı olmayan SFP modüllerin daha teknolojik olduğu kabul edilir.

 

SFP Modül Nasıl Çalışır?

SFP modüller ağ erişim sistemlerinde cihazların fiber optik bağlantıya entegre edilmesini sağlayan genişleme yuvaları olarak bilinir. Protokol bağımsız olan SFP modüller hem Soneti Fiber Channel hem de Ethernet altyapısında kullanılabilmektedirler. Çalışma hızları 155 Mbps ila 2,5 Gbps arasında değişen SFP modüllerin farklı ara yüzlere sahip olduğu bilinmelidir.

Teknik açıdan oldukça avantajlı olan SFP modüllerin yuvalarına farklı niteliklerde fiber optik kablolar veya bakır modüllerin takılması mümkündür. Bu sayede bir anahtar ile hem fiber optik bağlantıları hem de elektriksel portları farklı olan cihaz elde edilmesi sağlanır. Sabit port cihazlarda söz konusu çeşitliliği elde etmek adına ayrı cihaz kullanımı gerekli iken SFM modüllerin farklı modellerini seçmek kullanım kolaylığı sağlaması açısından faydalı olacaktır.

 

SFP Modül‘ün Teknik Özellikleri Nelerdir?

GBIC modüllerin teknolojik formları olan SFP modüller farklı çeşitlerde tasarlanarak çeşitli ihtiyaçları karşılamak üzere kullanılır. SFP modül çeşitleri şu şekilde sıralanabilir: Multimode, Single Mode One Pair ve Single Mode Bidirectional. Şimdi gelin bu SFP modül çeşitlerine daha yakından bir göz atalım!

  • Multimode

Fiber optik kablolar vasıtası ile çalışmak üzere hazırlanmış ürünlere verilen isim Multimode olur. Nu ürünlerle birlikte kullanılan kabloların türlerine göre değişen mesafelerde kullanım mümkün hale gelebilmektedir. Multimode ürünlerde genellikle 50/125 µm fiber optik kablolar kullanılır. Bu kablolarda elde edilen mesafe kablo kalitesi de göz önünde bulundurulduğunda 62.5/125 µm aralığındadır. 100Mbps ara yüzlerin çalışma mesafesine bakıldığında 2 km’ye varan bir mesafe elde edilirken 1000 Mbps’de elde edilen mesafe 250 ila 550 metre arasında değişkenlik göstermektedir.

  • Single Mode One Pair

Single Mode SFP modüllerde adından da anlaşılacağı üzere bir çift optik kablo kullanımı vardır. One Pair’in İngilizcede bir çift anlamına gelmesi bu çıkarımı destekler. Kullanılan kablolar iki yönlü bir aktarım sağlarken kablolardan biri alış ya da girişi sağlarken diğer gönderme ya da çıkışı sağlar. Single Mode SFP’de 2 çeşit taşıyıcı dalga boyu bulunmaktadır. Bu dalga bpyları 1310 nm ve 1550 nm değerlerindedir. 1310 nm değerindeki lazerlerin 10 ila 20 km arasındaki mesafelerde kullanılabildiği bilinirken 1550 nm değerindeki lazerlerin 300 km gibi çok ciddi bir mesafede kullanılabildiği bilinir. İletişim konusunda adeta çığır açan teknolojiler olan SFP’lerde seçim esnasında iki yöndeki modüllerin de benzer dalga boylarında çalışıyor olması zorunludur.

  • Single Mode Bidirectional

İki yönlü haberleşmede kullanılan en yaygın yöntem olan Single Mode Bidirectional’da ek kıl fiber kullanımı vardır. İletişim esnasında giriş ve çıkış için farklı dalga boylarının kullanılması söz konusudur. Genellikle telsizlerde kullanılan mantık ile eşleştirilen bu çalışma prensibi aynı anda farklı dalga boyları ile iletişimi kolaylaştırır. SFP Single Mode Bidirecitonal seçimi yapılırken dalga boylarının kesinlikle benzer olmaması gerekir. Dalga boylarının birbirine ters olması verimli bir çalışma durumunu ortaya çıkarır.

 

SFP Modül‘ün Kullanım Alanı Nedir?

SFP modüller nerelerde kullanılır sorusu geldiğinde, data-network sistemlerinin olduğu tüm sistemlerde cibik modüller kullanılmaktadır.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım