Menü

Başarı Hikayeleri

Folkart Towers

A+ A-

İzmir İş Merkezi Bayraklı’nın Gözdesi FOLKART TOWERS NETSER’in Güvenlik Çözümleriyle Yükseliyor

 

İzmir’in yeni finans ve iş merkezi olarak konumlandırılan Bayraklı’da yükselen Folkart Kuleleri özgün mimarisiyle İzmir silüetine yeni bir soluk kazandırdı

Yeni nesil akıllı binalar özgün tasarımlarıyla şehir mimarisine yeni bir anlayış getirirken aynı zamanda yarattıkları yeni iş potansiyelleriyle sayesinde içinde bulundukları şehrin ekonomisine ve sosyal hayatına önemli katkılarda bulunurlar. Yeni iş ve yaşam merkezi olarak planlanan Folkart Towers da bu akıllı binaların en yeni örneklerinden…

Enerji verimliliği sağlayan bina otomasyon sistemi, yangın, acil durum anons, kartlı geçiş, kapalı devre kamera gibi tüm güvenlik sistemlerinin tek noktadan kontrolünü mümkün kılan entegre yönetim programıyla Folkart Towers, sadece Bayraklı’nın en gözde yapısı olmakla kalmıyor, aynı zamanda üstün güvenlik ve iletişim teknolojilerini bulunduğu bölgeye taşıyor. 

Akıllı Ofisler, Tasarımsal Yaklaşımlar

 

Saya Grup’un stratejik bir parçası olarak kurulan FOLKART yapı, kurulduğu günden bu yana İzmir’de gerçekleştirdiği projelerle bölgede yeni bir mimari anlayışı geliştirirken sakinlerine de çevre dostu, ileri teknoloji ile donatılmış yüksek kalitede mekânlar sunuyor. 

İzmir’in yenilenen imar planı kapsamında yeni iş-finans merkezi olarak konumlandırılan Bayraklı’da Türkiyenin en yüksek 3., Avrupa’nın en yüksek 5. İkiz kulesi FOLKART Towers’ı inşaa eden FOLKART yapı, bu iddialı projeyle İzmir’e yeni bir soluk kazandırmayı planlıyor. 

27.000 metrekareye yayılmış 46 katlı ikiz kuleler; yaşam merkezi, konut, ofis, ve ticari alanlardan oluşan toplam 213 üniteyi bünyesinde barındırıyor. 

İkiz kuleler sadece konut ve işmerkezi değil, aynı zamanda çarşı, spor kompleksleri, basketbol kortları, Türk Hamamları ve sağlık hizmetlerini de içine alan bir yaşam merkezi olarak tasarlandı.

Eylül ayında hizmete açılan Folkart Kuler B ile birlikte bölgede 1.000 kişiye daha iş imkânı sağlanmış olacak.

ÇÖZÜM:

Yüksek Katlı Yapılarda Güvenli Çözümler

İleri teknolojiyi yüksek kalite ile harmanlayan FOLKART Towers’ın zayıf akım güvenlik çözümleri NETSER Grup yönetiminde tamamlanmıştır. NETSER Grup’un sunduğu yangın alarm, acil durum seslendirme, cctv, kartlı geçiş ve otomasyon sistemlerinde entegre çalışan, uluslararası standartta, sağlam, güvenilir, bütünleşik ve profesyonel Honeywell çözümleri tercih edildi. Dünyanın önde gelen teknoloji ve güvenlik markası olan Honeywell’in teknoloji çözümlerinin FOLKART Towers’daki uygulayıcısı NETSER Grup, yaklaşık 24 aylık yoğun tempolu bir çalışmanın ardından sistemleri devreye alarak İzmir’in yeni Finans bölgesindeki bu ihtişamlı yapıya imza atmış olmaktan gurur duymaktadır. 

Yüzlerce FOLKART Towers sakininin yapıda konfor, güven ve huzurla yaşamasını sağlayacak güvenlik ve iklimlendirme çözümleri için tek merkezden yönetilecek ve kontrol edilebilecek sistem mimarileri hedeflendi. Aynı çatı altında Ofis, çarşı , konut gibi farklı ihityaçlara aynı anda hitap eden bu dev yapının mekanik otomasyon, yangın algılama ve acil anons gibi güvenlik sistemleri tek noktadan planlanarak bütünleşik bir kontrol ve yönetim sistemi oluşturuldu. 

Entegrasyonla Artan Fonksiyonellik

Özellikle karmaşık ve çok katlı binalarda güvenliğin sağlanması, herhangi bir yangın ve benzeri bir durumuda tehlikenin büyümeden farkedilmesi ve tahliyenin hızlı bir şekilde yapılabilmesi ancak yangın algılama, otomasyon ve diğer güvenlik sistemlerinin tek noktadan izlenmesi ve kontrol edilmesiyle mümkündür.

Fazla sayıda insanın aynı anda ikamet ettiği kompleks binalarda entegre çözümler sunan NETSER’in sunduğu Honeywell güvenlik teknolojileri sayesinde, ortaya çıkabilecek tehlikeli durumlar, entegre çalışan akıllı bina güvenlik uygulamaları sayesinde can kaybı olmadan minimum zararla atlatılabilir. FOLKART towers’ta dikkate alınan ve uygulamaya geçirilen entegre yangın alarm, acil durum seslendirme, kartlı geçiş, kapalı devre kamera sistemlerinin birbiriyle uyumlu çalışması sayesinde binalar tek bir merkezden 7/24 izlenmektedir. 

Bu bütünleşik çalışan yapının tek bir merkezden yönetimi sayesinde Folkart Towers’ta;

- Herhangi bir alarm veya arıza bilgisi konumuyla birlikte yangın panelinden ve güvenlik odasındaki uzaktan izleme bilgisayarından görünebilir.
- Daha önce oluşturulan yangın/acil durum senaryosu sayesinde asansörler, kartlı geçişle giriş-çıkış yapılan kilitli birimler, otopark giriş-çıkışları gibi noktalar ortaya çıkabilecek can kaybını engelleyecek şekilde çalışır. Bu senaryo sayesinde müdahale edilecek bölümlere nasıl müdahale edileceği belirlenir.
- Entegre çalışan sistemler sayesinde yangın anında acil anons sistemleri devreye girerek her kat için özelleşmiş bina tahliye anonslarını yapabilirken aynı anda kartlı geçiş sistemleri devre dışı bırakılarak hızlı bir tahliye sağlanabilir.
- Ayrıca entegre sistem sayesinde binadaki mevcut kapalı devre kamera sisteminden (CCTV) alınan olay görüntüleri sayesinde daha hızlı ve etkin müdahale sağlanabilir.
- Honeywell Kartlı Geçiş Sistemi merkezi izleme ve kontrol yazılımı ile asansör merkezi kontrol yazılımı arasındaki entegrasyon sayesinde geçiş kartı tanımlı her bina kullanıcısı binaya, girişteki turnikeler üzerinden giriş yaptığında bina kullanıcısının ikamet ettiği kat için asansör kabini zemin kata gelip bina kullanıcısını aldıktan sonra ilgili kata kendiliğinden gitmektedir. 
Bunlar, 46 katlı bir bina için geliştirilen katma değerli, yaşam kalitesini arttıran çözümlerdir.

Akıllı Folkart Evlerinin ve Ofislerinin Akıllı Anahtarı: Otomasyon

 

Tüm yaşam alanında konfor ve güvenliğin tesis edilmesinde önemli bir işleve sahip olan bina otomasyon sistemi, FOLKART Towers sakinlerine enerji tasarrufu sağlarken aynı zamada işletme maliyetlerini düşüreren daha çevreci konutlar sunmaktadır.

NETSER Grup yönetiminde kurulan Honeywell Bina Otomasyonu Sistemleri, binadaki mekanik ekipmanları izlemekte ve kontrol etmektedir. Bu sayede farklı katlardaki istasyonlar ile Bina Otomasyonu Sistemi, Honeywell Centraline NiagaraAX’in açık mimarisi sayesinde farklı haberleşme protokollerine sahip mekanik ve elektrik ekipmanı ile birlikte haberleşebilmekte ve Folkart Towers’ın mekanik ekipmanlarının daha etkin, verimli ve bakımlı kullanılmasını sağlamaktadır. 

Konut bölümünde bulunan çok işlevli akıllı interkom üniteleri ile binanın data altyapısı üzerinden kullanıcıların rahat iletişim kurması sağlanmaktadır. Bu sayede, konut Lobby bölümüne gelen misafirlerin daire sahibinin onayı ile ilgili ev sahibinin yanına kontrollü geçişi sağlanır. Gelen misafirlerin görüntüleri interkom ekranına aktarılmakta, daire sahibine bilgi verilmektedir. Kurulan IP tabanlı sistem topolojisi sayesinde modüler interkom modülleri, concierge hizmetleri gibi farklı servisler sunabilmektedir.
Entegre Otomasyon Sistemleri sayesinde Folkart Towers sakinleri güvenliğin, emniyetin, konforun ve verimliliğin tadını çıkarırlar.

Mimari Özelliklere Göre Şekillenen CCTV Çözümleri

 

Folkart Towers’ta ki CCTV projesinde iki kule toplamda 360 adet IP kamera ile izlenmektedir. NETSER Grup tarafından tamamlanan kamera sistemi sayesinde 24 saat izleme yapılan özel güvenlik odasında 360 kameralık sistem 24 adet endüstriyel monitör üzerinde görüntülenmekte ve problem oluşturacak konulara erkenden müdahale edilerek olumsuz durumlar bertaraf edilmektedir. Toplamda 124TB storage alanında kameraların kayıtları tutulmakta ve gerektiği takdirde kayıtlar geriye dönük olarak taranabilmektedir.

Görüntülerin daha kaliteli bir şekilde izlenebilmesi ve yönetim kolaylığı sağlanması için  Almanya’da tasarlanan Seetec programı kullanılmıştır. Folkart Towwers’ta kullanılan bu program sayesinde kaybolan herhangi bir eşya bölgesel arama yöntemi ile daha hızlı bulunmakta böylelikle arşivdeki bir görüntüye anına daha hızlı erişim sağlanmaktadır. Programın kendine has görüntüleme ve izleme ara yüzü sayesinde kayıtlar şifreli bir şekilde arşivlenmekte ve istendiğinde izlenebilmektedir 

Projede CCTV sistemi ile otomasyon sistemi entegre bir şekilde çalıştırılarak çok katlı ve kompleks FOLKART Towers mimarisinde yönetim kolaylığı sağlanmıştır.