Menü

Başarı Hikayeleri

Point Bornova

A+ A-

İzmir’in “En Havalı” Alışveriş ve Yaşam Merkezi Point Bornova’ya İdeal Güvenlik Çözümü NETSER’den

NETSER GRUP

 

İzmir’in en büyük karma yaşam projesi Point Bornova, üstü açılabilen tavanıyla İzmirlilere meşhur imbat rüzgarı eşliğinde alışveriş keyfi yaşatırken farklı güvenlik çözümlerini de ihtiyaç duyuyor. Netser’in mühendislik deneyimi ve Honeywell’in bina yönetim sistemi sayesinde binanın güvenliği tek noktadan yönetilebiliyor, açılabilen çatıdan kaynaklanan zorluklar da kolaylıkla aşılıyor.

Sosyal hayatın vazgeçilmez bir parçası olan alışveriş merkezleri artık sadece günlük ihtiyaçlarımızın karşılandığı mağazalar topluluğundan ibaret değil. Yeni nesil alışveriş merkezleri şehrin kültür-sanat, moda, müzik, yeme-içme hayatına katkı sağlarken aynı zamanda şehrin mimarisine de yeni bir anlayış getirmekte.

Bu anlayışla geliştirilen İzmir’in en büyük karma yaşam projesi Point Bornova,  Ortadoğu ve Avrupa’nın  üstü açılıp kapanabilen ilk alışveriş merkezi olarak da dikkat çekiyor. Mimarideki bu yenilik, farklı güvenlik çözümlerini de gerektiriyor. Tavanın açılıp kapanma özelliği nedeniyle geleneksel yangın algılama sistemlerinin kullanılamıyor olması, acil durum anons sistemlerinin ses frekans hesaplarının üstü açılır mimariye  uygun olarak özelleştirilmesine ve tüm zayıf akım güvenlik sistemlerinin tek noktadan entegre olarak yönetilmesine ihtiyaç duyuyor ve Point Bornova karma projesini benzerleri arasında farklı bir kulvara oturtuyor. Bornova’nın bu “havalı” alışveriş ve yaşam merkezi, zorlu mimarilerde tercih edilen iyi mühendislik hizmeti ve üstün güvenlik teknolojilerini bulunduğu bölgeye taşıyor.

 

Değişken Mimari, Özelleşmiş Çözümler

 

Özelleşmiş mühendislik çözümü ve ileri teknoloji gerektiren Point Bornova AVM’nin zayıf akım güvenlik çözümleri Netser Grup’un yönetimindeki uzman bir ekip yönetiminde tamamlanmıştır. Projede birbiriyle entegre olarak çalışan çalışan Bina Otomasyonu, yangın alarm sistemleri, CO algılama sistemleri, acil anons, geçiş kontrol ve IP CCTV sistemleri dünyanın önde gelen güvenlik ve teknoloji markası Honeywell- Esser ve Honeywell Centraline Otomasyon sistemleri ile çözülmüştür.

Yılın farklı dönemlerinde süslenen ve mevsimsel olarak açılabilen AVM tavanına kurulabilecek geleneksel bir yangın algılama sistemi doğru ve zamanında yanıt veremeyeceği için, yüksek tavanlarda kullanıma uygun, AVM süslemelerinden kaynaklanan fiziki blokajları hata olarak algılamayacak açık alan duman algılama dedektörleri kullanılmıştır. Bu ihtiyacı karşılamak üzere kullanılan OSID (open area smoke imaging detection- açık hava duman görüntüleme sistemi) dedektörleri sayesinde yüksek hacimli AVM alanında noktasal ve standart ışın tipi detektörlere göre çok daha etkin bir algılama yapılarak 3 boyutlu hacimsel bir koruma sağlanmaktadır. Bu tip mimariler için özelleşmiş OSID sistemi, binanın hareketlerinden dolayı oluşabilecek ayar bozukluklarının önüne geçmekte ve ışın tipi algılama teknolojisiyle duman ve toz parçacıklarını ayırarak hatalı alarm riskini ortadan kaldırmaktadır. Özellikle geniş alanlarda daha verimli algılama sağlayan bu sistem, AVM içinde yer alan koruma alanındaki değişikliklere büyük bir esneklik getirmiştir.

Tek Noktadan Güvenlik Yönetimi ile Hızlı Müdahale

 

Honeywell Güvenlik Sistemleri’nin tek noktadan yönetim kabiliyeti sayesinde güvenlik sistemine bağlı algılama ve müdahale elemanları bir yazılım üzerinden izlenebilmektedir. Bu sayede uyarı cihazları, acil anons sistemi, asansörler, kartlı geçiş kapıları, yangın kapıları, jet fanlar ve diğer havalandırma cihazları mimariye uygun senaryo ile aktive olurken, yangın algılama zonları Honeywell’in merkezi izleme yazılımı üzerinden istenirse CCTV görüntüleriyle, istenirse grafiksel olarak izlenebiliyor. Olayların tespitini, anlık ve yerinde müdahalesini oldukça hızlandıran bu sistem sayesinde karmaşık mimarilerde bile hızlı müdahale ve kontrol mümkündür.