Menü

Video Encoder

Video Encoder
Video Encoder

Video Encoder Nedir?

Video encoder, video dosyalarını sıkıştırma yoluyla daha küçük boyutlar elde etmek için kullanılan bir işlemdir. Analog kayıtları dijital formlara dönüştürürken, telefonunuzla çekilmiş bir video göndermek ve videoları İnternet üzerinden oynatmak gibi çeşitli kullanışlı kullanım durumları vardır. Günümüzde video kodlama hizmetlerinin çoğu, web üzerinden video tüketimi içindir.

"Kod dönüştürme" teriminin " Encoder " ile dönüşümlü olarak kullanıldığını görebilirsiniz. Kod dönüştürme, bir kodek bileşeninden kod çözme (açma) ve ardından onu başka bir kodlama (sıkıştırma) işlemidir. Kendi başına kodlama, yalnızca video ilk kez yakalandığında, ışıktan dijital bir şeye dönüştüğünde gerçekleşir.  Çoğu insan bunu sadece kodlama olarak adlandırsa da, kod dönüştürmenin ikinci kısmından bahseder.

Temel olarak video encoder, videoyu internet üzerinden izlemeyi mümkün kılıyor. Sıkıştırılmamış video dosyaları o kadar büyüktür ki, hiçbir zaman DVD, Blu Ray disk üzerine sığmaz veya evinizin internet bağlantısı üzerinden akış gerçekleştirilemez. Örneğin, sıkıştırılmamış videonun veri hızı 3.000 ile 12.000 Mbps arasında olabilir. Karşılaştırma için, ABD'deki ortalama ev internet bağlantısı sadece 18Mbps'dir, ancak video encoder nedeniyle yine de bu bağlantı üzerinden harika bir HD film akışı yapabilirsiniz.

Ancak video encoder, sadece bir girdi dosyasını ve bir çıktı dosyasını kodlamaktan biraz daha karmaşıktır. Çeşitli internet bağlantılarında mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunmak için, giriş dosyasını farklı çözünürlüklerde ve sıkıştırma oranlarında birçok farklı çıkış dosyasına kodlamanız gerekir. Bu yaklaşım, uyarlanabilir bit hızı veya ABR için kodlama olarak adlandırılır.

 

Video Encoder Nasıl Çalışır?

Video encoder bir zip dosyasına benzer şekilde çalışır. Videodaki desenleri bulmak için matematik kullanır ve tüm tekrarlayan parçaları dosyanın boyutunu azaltan referanslarla değiştirir. Bir zip dosyası ile sıkıştırma ve kodlama arasında not edilmesi gereken büyük bir fark vardır. Bir zip dosyası, sıkıştırıldıktan sonra tüm dosyayı %100 geri getirir (kayıpsız sıkıştırma olarak da bilinir). Bununla birlikte, bir videoyu kodlamaktaki amaç, mümkün olduğunca fazla görsel veriyi daha az bite sıkıştırmak, bu nedenle sıkıştırma algoritması aslında gerekli olmadığını düşündüğü ayrıntıları atar ve bazı veri kaybına neden olur (kayıplı sıkıştırma). İşlemdeki zorluk, mükemmel bir video deneyimini korurken hangi verilerin atılabileceğini bilmektir.

Kullanım vakalarının büyük çoğunluğu için kodlama, video işlemenin en çok zaman alan kısmıdır. Ne kadar süreceği çok değişkene bağlıdır, ancak genellikle kısa bir video birkaç saniye sürebilirken, gelişmiş bir kodek bileşeni kullanan büyük bir dosya boyutuna sahip uzun bir video gün sürebilir.

Tek başına API hizmetleri video encoder’ın çok hızlı olduğunu iddia etseler de, videonun hepsi yayınlanabilmesi için önce tüm videonun kodlaması gerekir. Dolayısıyla videonun, izleyicilere sunulabilmesi için her zaman bir bekleme süresi olacaktır.

 

Video Encoder Teknik Özellikleri Nedir?

Video encoder aslında video içeriği sıkıştırma standartlarıdır. Video encoder, içeriği sıkıştırmak için bir kodlayıcı ve video içeriğinin sıkıştırmasını açmak ve orijinal içeriğin yaklaşık bir kısmını oynatmak için bir kod çözücü olmak üzere iki bileşenden oluşur. Bir encoder ve bir DECoder, dolayısıyla birleşimine kodek adı verilir.

Ses Kodekleri

Ses için AAC, sektörde fiili standart olarak görülmektedir. AAC aslında her yerde destekleniyor ve en büyük pazar payına sahip. Diğer ses kodekleri: Opus, Flac ve Dolby Audio. Opus ses açısından mükemmel ve YouTube tarafından kullanılıyor, görünüşe göre onu kullanan tek büyük hizmet, ancak yine de AAC'ye geri dönüş yapıyor. AC3 olarak da bilinen Dolby Audio, bazı eski surround ses sistemleri AAC oynatmadığından, bazen surround ses için kullanılır.

Video Encoder

H.264 / AVC

AVC (Gelişmiş Video Kodlama) veya MPEG-4 AVC olarak da adlandırılan H.264, 2003 yılında standartlaştırılmıştır. Kodek, MPEG ve ITU-T VCEG tarafından JVT (Ortak Video Ekibi) olarak bilinen bir ortaklık altında geliştirilmiştir. Kaliteli bir video akışı sağlarken hemen hemen her yerde, her cihazda desteklenir ve daha yeni encoder için bir temel olarak görülür. Ayrıca telif ücretleri ile ilgili olarak nispeten kolaydır.

H.265 / HEVC

Yüksek Verimli Video Encoder anlamına gelen HEVC olarak da bilinen H.265, MPEG ve ITU-T VCEG (JCT-VC olarak bilinen bir ortaklık altında) tarafından standarttır. Bu kodek ilk olarak 2013'te standartlaştırıldı ve sonunda 2014'ten 2016'ya genişletildi. H.265 ile hedef, aynı kaliteyi korurken, içerik sıkıştırmasını H.264'e kıyasla %50 artırmaktır.

Bir Netflix çalışması, H.264 ile karşılaştırıldığında %35-53 arasında iyileşme ve VP9 ile karşılaştırıldığında %17-21 oranında iyileşme gösterdi.

Bu iyileştirmeler, H.264'te halihazırda mevcut olan tekniklerin optimize edilmesiyle elde edilmiştir. Esasen H.265, içeriği H.264'te mümkün olandan daha küçük dosyalara sıkıştırır ve karşılığında video içeriğini oynatmak için gerekli olan bant genişliğini azaltır. Bunların hepsi harika bir haber olmasına rağmen, H.265 hala çok nadiren kullanılmaktadır. Çünkü lisanslama ve telif hakları konusundaki belirsizlikler bulunmaktadır.

VP9

VP8'in halefi VP9, ​​Google'a ait olan On2Technologies tarafından geliştirildi. VP9 2013'te standartlaştırıldı. Bu kodek bileşeni HEVC'ye benzer, ancak herhangi bir telif hakkı gerekmez. Endüstride çalışanların VP9 ile zorluklarla karşılaştığı yerlerde, tüm büyük tarayıcılarda ve android cihazlarda yaygın olarak desteklenirken, Apple veya Apple'ın herhangi bir cihazı tarafından desteklenmiyor. Bunun yerine Apple H.264 ve H.265'i destekliyor.

AV1

2015 yılında Açık Medya İttifakı (AOMedia) tarafından kuruldu. Bu süre zarfında Google VP10 üzerinde çalışırken Mozilla (Xiph) Daala üzerinde ve Cisco Thor üzerinde çalışıyordu. Üç ayrı kodek oluşturmak ve telif haklarının sınırlamalarından dolayı hayal kırıklığına uğratmak yerine beraber çalışmaya karar verdiler, bu nedenle AV1 oluşturuldu. Birliktelikteki hedefleri daha önce VP9'da gösterilenden %30 daha fazla verimliliği elde etmekti, ancak tıpkı VP9 gibi telifsiz kalmaktı. Tüm AOMedia üyeleri bir patent savunma programına katkıda bulunmak için ilgili patentlerini sundu.

AV1 kodek bileşeni son halini alırken, hala çalışmalar var, ancak kodek bileşeni büyük endüstri oyuncuları tarafından benimsenmeye başlıyor ve gelecekte de olmaya devam edecek gibi görünüyor.

VVC

Çok Yönlü Video Kodlama veya VVC, MPEG tarafından yeni bir standarttır. VVC'nin amacı, diğer iyileştirmelerle birlikte HEVC'ye göre %50 verimlilik elde etmektir. Bununla birlikte, gerçekte, çoğu HEVC'ye göre %30-40'lık bir verimlilik görmeyi beklemektedir. VVC, oyun ve ekran paylaşımı, 360º video ve videoda çözünürlük değiştirme için daha iyi destek sağlayacaktır.

EVC

Temel Video Encoder veya EVC, HEVC ile aynı veya benzer verimliliği elde etmek amacıyla MPEG tarafından yeni bir standarttır. EVC, gerçek zamanlı kodlama ve kod çözme için uygun olacaktır. Bu standart, VOD akışı ve canlı OTT akışı için çevrimdışı kodlama için özel olarak hazırlanmıştır ve “lisanslama dostu” bir kodek olmayı amaçlamaktadır.

Hibrit Encoder

Bir hibrit encoder aslında başka bir kodek üzerinde çalışan bir kodektir. İşlem genellikle şu adımları izler:

  • Giriş Videosu Çekilmesi
  • Videoda Özel Küçültücü Kullanılması (Örneğin 1080p'den 480p'ye Düşürülmesi)
  • Küçültülmüş Video Encoder
  • Oynatıcıdaki Videonun Kodunu Çözme
  • Özel Kod Çözücü Kullanarak Görüntüyü Yükseltme

Bu genellikle %20-40 bit hızında bir azalmaya neden olabilir.

P+ (PERSEUS Plus)

V-Nova tarafından oluşturulan P +, bugün aktif olarak kullanılmaktadır. Örneğin, bu hibrit kodek bileşeninin kullanımı, H.264 kodek bileşeninin üstünde kullanılırken %30-50 bant genişliği azalması sağlayabilir. Perseus, tüm kodlama hattını yeniden yapmak zorunda kalmadan HEVC ölçeğinde tasarruf etme avantajına sahiptir ve ayrıca iOS ve Android'de donanım kod çözme özelliğine sahiptir. Bununla birlikte, web üzerinde kod çözmek için P + kullanmak zor olabilir, enerjiji boşaltır ve şu anda DRM ile çalışmaz, ancak bu durumun değişmesi bekleniyor. Bu hibrit kodek bileşeni şu anda LCEVC olarak yeniden markalanıyor ve bu da donanıma entegre edildikten sonra DRM ile çalışması bekleniyor.

ENHANCEplayer

ENHANCEplayer, Artomatix ve THEO Technologies arasında ortak ve halen devam eden bir yenilik projesidir. Hibrit kodek, görüntü çözünürlüğünü yükseltmek, sıkıştırma artefaktlarını gidermek ve paraziti gidermek için Artomatix'in Artomatix Enhance AI'sını kullanır. Bu aslında bir sinir ağı (NN) veya bir yapay zeka ile "süper çözünürlük" üretimi anlamına gelir. NN, görüntüyü geliştirmek ve sıkıştırma sırasında kaybolan ayrıntıları eklemek için tasarlanmıştır. Amaç 25 kare / sn kare hızı elde etmek için 40 ms ulaşmak. En büyük zorluklar aslına uygunluktur, yani sıkıştırmadan önceki görüntü geliştirme sonrasında aynıdır ve DRM modundayken yapmak hala zordur.

 

Video Encoder Kullanım Alanları Nedir?

Video encoderları, HD DVD'ler, HDTV, ücretli TV veya YouTube videolarıyla görebilirsiniz. H.264 sadece tüketici elektroniği ile sınırlı değil. Aynı zamanda iş dünyasında da yaygındır.

Video encoderların mevcut durumu nispeten basit görünüyor: Ses için AAC ve daha geniş bir erişim için H.264 gereklidir. H.264, eski cihazlar için bir geri dönüş, VP9'un iOS desteği yok ve AV1'in düzenli üretime ve kullanıma sokulmadan önce bir yolu var. Peki, sadece bir kodek bileşeninin yeterli olmayacağı durumlarda, çözüm nedir? Bu durumlarda çoklu kodek yaklaşımı bir zorunluluktur. Örneğin, günümüzün en popüler video canlı akış hizmeti olan Twitch şu anda H.264 ve VP9 kullanıyor, ancak gelecekte AV1'e geçmeyi umuyor.

Başka bir örnek, yakın zamanda Android App'lerinde AV1 yayınlamaya başladıklarını açıklayan Netflix, VP9'a göre %20 daha fazla sıkıştırma verimliliği sunuyor. Ancak, yalnızca CPU gücünün bant genişliğinden çok daha ucuz olduğu yerlerde, örneğin bir izleyici 4G'den fazla akış gerçekleştirdiğinde etkinleştirilir. Netflix, gelecekte tüm platformlar için AV1'i kullanmayı hedefliyor.

 

 

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım