Menü

SMATV Sistemleri

SMATV Sistemleri
SMATV Sistemleri

SMATV Sistemleri Nedir?

SMATV sistemlerinin Türkçe karşılığı “Merkezi Uydu Anten Sistemi“dir. Çoklu TV izleme noktalarının bulunduğu hastane, toplu konutlar,  yüksek katlı konutlar, oteller, alışveriş merkezleri veya okullar gibi alanlarda tercih edilen sistemlerdendir. Merkezi anten sistemi ile alınan karasal ve uydu, analog ve dijital yayınların tüm izleme noktalarına belirli standartlarda taşınmasını sağlayan hizmettir.

Bu sistem yoğun nüfuslu kentsel alanlarda uydu yayınlarının alınmasında en etkili ve ekonomik yöntemdir. Binanın cephelerinde veya çatısında çok sayıda bireysel çanağın kullanılması ile ortaya çıkacak görüntü kirliliğini önleme işlevi de bulunan sistem binanın inşaat aşamasında yapıldığı takdirde sorunsuz bir hizmet ortaya çıkar. Kullanıcı televizyonunu sisteme bağlar ve izlemeye başlar.

SMATV, “Uydu Ana Anten Televizyonu” anlamına gelir ve bir kablolama ağına dağıtım için tek bir entegre kablo sinyali oluşturmak için birden fazla uydu ve yayın sinyali kullanan bir sistemi ifade eder. 

 SMATV'nin amacı, sadece TV kanalları değil FM kanalları da olmak üzere birden fazla televizyona kanal sayısını ve türünü sağlamak ve kontrol etmektir. 

Smatv sistemi birden fazla uydu sinyali, yayın sinyali, video sinyalleri, ses sinyalleri ve dekoder sinyallerinin tek bir entegre kablo ile tüm özel iç ünitelere dağıtılması anlamına gelir.

 

SMATV Sistemleri Nasıl Çalışır?

Uydu çanak ve antenleri, belirli kanallara uyarlanmış belirli bir elektronik ekipmana bağlanır ve daha sonra bunları tek bir kablo sinyaliyle bir araya getirir ve bir dengede tüm iç üniteye dağıtılır.

SMATV'nin avantajı, binasındaki tüm evlerin ya da odaların kurulu uydu antenini paylaşabilmesidir ve her kullanıcı için ayrı bir anten ihtiyacını ortadan kaldırır. Smatv 50 kullanıcısı olan 5 katlı binada da, binden fazla kullanıcısı olan 50 katlı bir binada da rahatlıkla çözüm sağlayan bir sistemdir.

Televizyon kanal sayısının çok fazla olması gereken binalarda; SMATV sistemi olarak Multiswitch adı verilen “Merkezi Uydu Santralı” kullanılır. Bu sistemde, uydu sinyalleri multiswitch cihazı üzerinden dağıtılır. Multiswitchler  binadaki   Smatv’yi kullanacak dairelerin yoğunluk durumuna göre her kata veya belirli katlara konularak yayın buradan dairelere dağıtılır.

 

SMATV Sistemleri’nin Kullanım Alanları Nedir?

Smatv sistemleri toplu konutlar, siteler, lojmanlar,  oteller, alışveriş merkezleri, okullar, hastaneler, hapishaneler ve ticari mülklerde rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca havalimanları ve otobüs terminalleri ile kamu kurumları da Smatv’yi tercih eden alanlar arasındadır.

Diğer pek çok televizyon sisteminin aksine SMATV’de tüm odalara yayın verilir. Yani daire içerisinde birden fazla televizyon varsa, tüm televizyonlardan yayınlar izlenebilir. En önemlisi ise farklı odalarda farklı programlar izlenebilir.

Özellikle daire sayısı fazla olan toplu konut, daire başına TV sistem maliyetini düşürmekle beraber bina içinde düzenli bir kablolama sağlar. Ayrıca otel ve hastanelerde kontrollü ve kaliteli bir yayın sunma imkanı verir. Smattv sistemlerinin günümüzde birçok ülkede toplu yaşam alanlarında kullanılması zorunludur.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım