Menü

Network Switchler

Network Switchler
Network Switchler

Network Switch Nedir?

Network switchler internet haberleşmesinde etkin rol oynayan önemli donanımlardan bir tanesi olarak bilinir. Genel anlamda switchler bağlı bulundukları bilgisayarların diğer aktörlerle haberleşmesini sağlarken cihazları dünyaya bağlayan birimler olarak da tanımlanabilmektedir.

Ağ switch ya da ağ anahtarı olarak ifade edilebilecek olan donanımların diğer cihazlarla iletişiminin sağlanması ile kast edilen bağlantı kurulmasıdır aslında. Örnek bir olay ile ifade etmek gerekirse bir bilgisayarın bir yazıcıya bağlanması esnasında aktif rol oynayan donanım ağ switch olur. Peki, bilgisayarları diğer cihazlara bağlayan switchler nasıl çalışır? Gelin hep birlikte network switchler nasıl çalışır daha yakından inceleyelim!

 

Network Switch Nasıl Çalışır?

Network switchlerin çalışma prensibini anlamadan önce MAC Adresi kavramını iyice bilmek gerekir. Her bilgisayarda bulunan ve Media Access Control kavramının kısaltması olan MAC Adresi farklı portlardan bağlantı kurulmak istendiğinde çakışma yaşanmasını engelleyen bir sistemdir. Ağ kartlarının kimliği olarak da ifade edilebilen MAC Adresi; bilgisayarların ağ üzerinde tanınmasına yardımcı olur.

Ağ switch çalışma prensibinde kaynak bilgisayar hedef bilgisayara bağlanmak istediğinde öncelikle ağ kimliği kontrol edilir. Kimliği daha önceden tanımlanmış olan bilgisayarlar bağlantıya izin verir. Diğer bilgisayarların bağlantısını engellemeyen ve etkilemeyen bu bağlantı MAC Adresi biliniyorsa sorunsuz sürer. Peki, MAC Adresi hedef bilgisayarda kayıtlı değilse nasıl bir durum ortaya çıkar?

MAC Adresi kayıtlı değilse diğer bütün adreslere veri aktarılarak bu adresin tanınması sağlanmaya çalışılır. MAC Adresi bu yöntem ile tanımlanabiliyorsa bağlantıya izin verilir. Kayıtlı olmaması durumunda ise adresin kayıt edilmesi için talep gönderilir. Kayıt işlemi sonrası adres MAC tablosuna işlenir.

 

Network Switch‘in Teknik Özellikleri Nelerdir?

Çalışma prensibi yukarıda basit bir şekilde anlatılmaya çalışılan network switchler elbette tek türde çalışan sistemler değildir. Birey ve kurum ihtiyaçlarına göre farklı şekillerde yapılandırılan network switch çeşitleri sizlere daha iyi hizmet sunmak için ortaya konmuştur. Şimdi gelin hep birlikte network switch topolojilerine daha yakından bir göz atalım!

Bus Topoloji: Network üzerinde bağlı bulunan ve adına düğüm denen her bir yapının omurgaya bağlı bulunduğu sistemi ifade eder. Networke bağlı olan bir düğümden alınan veri omurgaya bağlı olan tüm düğümlere ulaşır ve hedefe aktarılır. Hedef ve kaynak arasında iletilen bilginin omurga dışına aktarılmaması için networkun hem başında hem de sonunda direnç bulunmalıdır. Bu sayede sinyaller tam anlamıyla omurga içerisinde muhafaza edilebilmektedir.

Ring Topoloji: Adından da anlaşılabileceği üzere bu topoloji şeklen bir yüzüğe benzemektedir. Omurga üzerindeki bütün düğümler yan yana sıralanarak bir yuvarlak oluşturur. Bus topolojinden farklı olarak ring topolojide kaynaktan aktarılan veri sadece hedeflenen düğüm tarafından açılabilir. Bunun tam anlamıyla sağlanabilmesi adına gönderilen veri markalanır. Böylece sadece hedef düğüm bu markayı çözerek veriyi elde eder. Gizli ve herkesçe görülmemesi gereken veriler için faydalı bir sistemdir.

Yıldız Topoloji: Yıldız şeklindeki network switchler olarak tanımlanan bu tipte düğümler Hub olarak ifade edilen bir merkeze bağlanır. Bir düğümden gelen sinyal Hub vasıtasıyla diğer düğümlere aktarılır. Bu sistemde herhangi bir sınırlama olmadığından veri bütün düğümlerce kullanılabilir.

Star Bus Topoloji: Yıldız ve Bus topolojilerinin birleşimi olarak kabul edilen bu network switchler günümüzde en çok tercih edilen modellerdir. Hublar bir network omurgası ile birbirlerine bağlıdır.

 

Network Switch‘in Kullanım Alanı Nedir?

Network switch’leri ağ ve haberleşme olan tüm sistemlerde kullanılmaktadır. Bunların içine, bina otomasyon sistemleri, CCTV, data ve network sistemleri girerken ağa bağlı cihazların iletişimi için gerekmektedir. Ağ switchleri çok farklı marka ve modellerde bulunduğu için kullanım amacına göre switch fiyatları da değişiklik göstermektedir. Network switch fiyatları satın almak istediğiniz topoloji ve cihaz özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle network switch fiyatları konusunda yanılmamak adına öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım