Menü

Manyetik Kontak

Manyetik Kontak
Manyetik Kontak

Manyetik Kontak Nedir?

Hırsızlık bakımından risk altında olan kapı, kepenk, pencere, sürgülü kapı, havalandırma kapağı, kasa kapısı gibi yerlerin güvenliğini sağlamak için oluşturulmuş elektronik sistem düzeneğidir. Alarm ve detektör özelliklerini de kendi sisteminde barındıran manyetik kontak (magnetic contact), hırsızlık gibi riskli durumlara hedef olan, açılır kapanır sistemlerin hepsinde kullanılabilir.

Manyetik kapı kontağı son derece basit bir elektrik devresi ile çalışır. Manyetik kontaklar kullanımı oldukça kolay ve maliyeti düşüktür. Bu nedenle çok yaygın bir kullanım ağına sahiptir. Açılır-kapanır tüm kapı, kepenk, pencere sistemlerinde güvenlik amaçlı tercih edilmektedir.

 

Manyetik Kontak Nasıl Çalışır?

Güvenliği sağlanmak istenen açılır-kapanır sistemlerin sabit ya da hareketli bölümlerine rahatlıkla montajı gerçekleştirilen manyetik kontak, milimetrik bazda hesaplamalarla ayarlanır. Karşılıklı algı sistemi prensibi ile kurulumu gerçekleştirilen sistem, kapı veya pençelerin açılması neticesinde alarm sistemini aktive eder.

Sistemin kurulduğu kapı veya pencere, zorlama ya da başka bir sebeple ayarlanmış olan sınır aralıklarının dışına çıktığı anda, monte edilmiş olan manyetik kontak açılır ve alarm sistemini çalıştırır. Böylece güvenlik sağlanmış olur. Kullanım alanlarına göre manyetik kontak çeşitleri ikiye ayrılmaktadır. Kablolu manyetik kontak ve kablosuz manyetik kontak olarak satışa sunulmaktadır. Montajlamada vidalı veya mıknatıs özellikli tercihler sunulmaktadır. Manyetik kontakların uygulandıkları yüzey, plastik, alüminyum, metal olabilir. Bu yüzeylere bağlı olarak gömme tip manyetik kontak ve yüzey tip manyetik kontak olarak ikiye ayrılmasının yanında kablo tipine göre de sınıflara ayrılır.

  • Kablolu manyetik kontak

Kablolu manyetik kontak, elektrik akımı ile çalışır. Elektrik tüketimi oldukça azdır. Herhangi bir maliyet oluşturmaz. Uzun süreli kullanım imkânı sunmaktadır.

  • Kablosuz manyetik kontak

Kablosuz manyetik kontak, pil ile çalışır. Kullanım amacına göre takılan pilin ömrü değişmektedir. 2 yıl gibi ortalama pil ömrü olmaktadır. Pil ömrü bittiğinde zaman kaybetmeden yenilenmelidir. Aksi durumda güvenlik problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

 

Manyetik Kontağın Teknik Özellikleri Nelerdir?

Elektrik veya pil ile çalışma özelliğine sahiptir. Havasız tüp içine yerleştirilmiş iki flama ile ana ünite oluşturulmuştur. Bu ünitenin karşılığında mıknatıstan müteşekkil pasif bir alan mevcuttur. Pasif elaman olma özelliğinden dolayı monte edilmiş olan alarm panelinden akım çekmez. Bu özelliği sayesinde sınırsız manyetik kontak sistemleri hırsızlık alarm panelinde kullanılabilir. Kablolu ve pilli olmak üzere iki farklı şekilde tercih edilebilir. Hırsızlık ve soygun durumlarına karşı müthiş güvenlik özelliğine sahiptir.

 

Manyetik Kontak Kullanım Alanları Nerelerdir?

Teknoloji ile bütünleşmiş modern binalarda, akıllı evlerde, bankalarda, kuyumcu, dövizci ve buna benzer güvenliğinin sağlanması gereken her mekânda manyetik kontak tercih edilebilir.

Her geçen gün can ve mal güvenliğinin önem kazandığı bir dünyada yaşıyoruz. Her birey, her firma veya kurum hem can güvenliklerini hem de değerli gördükleri eşya veya ekipmanları kendi imkânları ölçüsünde güvenli hale getirmek durumundadırlar.

Manyetik kontak fiyatları tercih edilecek sistem özelliklerine ve çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir. Genel anlamda uygun fiyata montaj ettirilebilen manyetik kontaklar güvenliğinizi korumak noktasında büyük işler başarmaktadır.

 

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım