Menü

Korozyona Dayanıklı Ürünler

Korozyona Dayanıklı Ürünler
Korozyona Dayanıklı Ürünler

Korozyona Dayanıklı Kameralar Nedir?

Korozyon, çevre ile reaksiyona bağlı olarak metal kaybıdır ve ağırlık kaybının yüzdesi veya korozyonun penetrasyon oranı inç olarak ölçülür.

Sıvıların veya gazların varlığında korozyon gelişebilir. Herhangi bir sıcaklıkta ortaya çıkabilir, ancak genellikle artan sıcaklıkla birlikte korozyon oranı artar. Sıvılarla ilişkili korozyon genellikle safsızlıklardan veya sıvı içindeki eser elementlerden kaynaklanır. Bunun örnekleri, hidroklorik asit oluşumunu teşvik eden klorin veya sülfürik asit oluşturan sülfürün varlığı olabilir.

Herhangi bir alaşımın, paslanmaz çeliğin veya başka bir şeyin belirli koşullar altında paslanabileceğini hatırlamak önemlidir. Korozyon varlığı mutlaka hatalı ürünü göstermez; bunun yerine söz konusu ürünün yanlış bir uygulamasını gösterebilir. Örneğin, belirli bir ortama uygun olmayan bir malzemeyi kullanmak.

Korozyon iş dünyasında masraflı etkileri olabilir. Bu sebeple özellikle dış ünitelerde ve elektronik cihazlarda son derece önemli bir konudur. Dış ünite deyince ilk akla gelen bileşenler arasında kameralar bulunmaktadır. Korozyona dayanıklı kameralar, tuz, deniz ve suda kesintisiz hizmet demektir.

 

Korozyona Dayanıklı Kameralar Nasıl Çalışır?

Asgari %10,5 kromlu bir demir alaşımı olan paslanmaz çelik, korozyon önleyici, pas önleyici ve leke önleyici özellikleriyle bilinir ve demir kadar güçlüdür. Bu özellikler birçok uygulama için mükemmeldir. Çatal bıçak takımı ve mutfak lavaboları en tanıdıklarından bazılarıdır. Paslanmaz çelik, zorlu ortamlardaki ağ video kameraları için de ideal bir malzemedir.

Paslanmaz çelik, korozyona sıradan karbon veya alaşımlı çeliklerden çok daha dayanıklıdır. Örneğin, deniz suyuna veya agresif temizlik kimyasallarına maruz kaldığında paslanmaz çelik diğer metallerin korozyonuna, paslanmasına veya lekelenmesine neden olmaz.

Patlama riski olan alanlarda (tehlikeli bölgeler olarak adlandırılır) kameraların korunması gerekir. Tehlikeli alanların dışındaki alanlara güvenli bölgeler denir, ancak bunların içindeki koşullar sert olabilir. Korozyona dayanıklı kameralar, zorlu güvenli bölgeler için idealdir. Korozyona dayanıklı kameralar için açık ve kapalı uygulamalar şunları içerir:

  • Deniz
  • Madencilik
  • Petrol ve gaz ortamları
  • Gıda
  • Tıbbi

Korozyona dayanıklı kameralar, en az %10.5 krom içeren bir demir alaşımı ile kaplanır. Paslanmaz çeliği “işe yarar” yapan kromdur. Krom, çeliğin yüzeyinde daha fazla korozyonu önleyen bir oksit tabakası üretir. Çok ince ama çok etkili bir kaplamadır. Ve işlem süreklidir: Kaplamayı paslanmaz çelik bir aletle çizerseniz, kaplama hasar görecektir, ancak çok hızlı bir şekilde yüzey yenilenecektir.

Diğer metalden yapılan aletler paslanmaz çelik yüzeylere zarar verebilir. Paslanmaz çelik bir yüzeyin farklı bir metalle çizilmesi, kromun koruyucu tabakayı üretmesini önler. Bu nedenle her zaman paslanmaz çelik aletler kullanılması ve paslanmaz çelik kameraların etrafındaki metal tokalardan ve benzerlerinden kaçınılması önerilir.

 

Korozyona Dayanıklı Kameraların Teknik Özellikleri Nelerdir?

Korozyona dayanıklı kameralar su ve toz girişine karşı dayanaklıdır. Kimya endüstrisi ve limanlarda gibi korozif ortamlarda video gözetim uygulamaları için özel gereksinimleri karşılamalarını sağlayan profesyonel sertifikalara sahiptir. Tuzlu suyun geleneksel kamera gövdelerini daha kolay yok edeceği sahil şeritlerinde ve aşırı sıcaklık ortamlarında kullanım için son derece uygundur. Zorlu dış mekan uygulamaları için uygun hale getiren birkaç çeşit korozyona dayanıklı kamera bulunmaktadır.

Korozyona Dayanıklı Görsel Kameralar

Trafo merkezi ortamlarındaki elektronik cihazlar için katı gereksinimleri karşılamak üzere baştan aşağı tasarlanmış endüstrinin ilk kamerasıdır. Zorlu ortamlarda kullanım için ideal olmasını sağlayan benzersiz özellikler içeren hizmet sınıfı, trafo merkezi ile sertleştirilmiş bir kameradır. Fiber optik ağ bağlantısı, endüstriyel güç kaynağı ve kameranın çalışmasını mevcut bant genişliğine göre optimize etmek için yapılandırılabilir parametreler gibi özellikler içerir. Tesislere fiziksel güvenlik ve varlık izleme uygulamaları için son derece güvenilir bir video izleme çözümü sağlar.

Korozyona Dayanıklı Zoom Kameralar

Zoom kamera, çevreye meydan okuyan uzak konumlardan net, yüksek çözünürlüklü görüntüler sağlar. Elektrik santralleri, rüzgar ve güneş enerjisi çiftlikleri ile petrol ve gaz sahaları gibi insansız endüstriyel tesislerde güvenlik, emniyet ve varlık izleme uygulamaları için kullanılabilir. Yerleşik Kaydırma / Eğme / Yakınlaştırma ön ayarlarıyla, olayları yakalamak için sitede otomatik olarak devriye gezer. Kullanıcı, 38x zum objektifi ile kameranın komutunu uzaktan yakınlaştırabilir ve ekipman veya kişilerin yakın detaylarını yakalayabilir. Yerleşik uzun menzilli kızılötesi aydınlatıcılar, gece gündüz net görüntüler yakalamasını sağlar. Çevresel değerleri, zorlu koşullarda en güvenilir çalışma için idealdir.

Korozyona Dayanıklı Termal Kameralar

Çift kamera, kullanıcılara hem uzak sitelerin hem de varlıkların termal olarak görsel bir görünümünü sunar. Kullanıcılar, sıcaklık okumaları ve görselleştirme için varlıkları izlemek üzere kamerayı farklı konumlarda devriye gezecek şekilde programlayabilir. Okumalar, analiz ve koşul tabanlı bakım programlarına giriş için DVS veritabanında saklanır.

Sürekli termal izleme sistemleri problemleri hızlı bir şekilde tahmin edebilir, tespit edebilir ve yanıtlayabilir, böylece arıza, kesinti ve üretkenlik kaybını azaltır. Termal izleme kameraları ile trafo merkezi ekipmanındaki sıcaklık artışlarının tespiti, varlık hatası nedeniyle planlanmamış bir kesinti meydana gelmeden önce koruyucu bakım işlemlerine izin verir.

Termal izleme çözümü, birden fazla kameradan dijital olarak video kaydeden ve anormalliklerin tespiti için bir dizi gelişmiş video ve termal analitik algoritma içeren bir trafo merkezi ile sertleştirilmiş dijital video sunucusu (DVS) içerir. 

Korozyona Dayanıklı Trafo Kameralar

Yaşlanan altyapısı ve trafo merkezlerinde ve şebeke boyunca kritik ekipmanların durumunu izleyen otomasyon sistemlerinin eksikliği nedeniyle elektrik şebekesinde elektrik kesintisi riski artmaktadır. Transformatör sıvısı sızıntıları veya yalıtım arızası, potansiyel arızaların uyarısı olan aşırı ısınmaya neden olur, ancak birçok yardımcı programda bu sorunları ortaya çıkarmaya yardımcı olabilecek otomatik termal algılama sistemleri yoktur. Trafo kameralar, ekipmanındaki sıcaklık artışlarının tespiti, varlık hatası nedeniyle planlanmamış bir kesinti meydana gelmeden önce koruyucu bakım işlemlerine izin verir.

Korozyona Dayanıklı Tehlikeli Yerler için Kameralar (Patlama Geçirmez)

Rafineriler, gaz boru hatları, petrol tankerleri, açık deniz platformları, endüstriyel prosesler, kimya endüstrileri gibi patlama riski olan alanlarda kritik süreçleri izlemek için mükemmel performans sağlar. Entegre bir endüstriyel güç kaynağına sahiptir ve gövdeleri güçlü antikorodal alüminyum döküm alaşımından yapılmıştır. Kamera muhafazası ısıtıcı ve güneşlik ile donatılmıştır.

 

Korozyona Dayanıklı Kameraların Kullanım Alanı Nedir?

Korozyona dayanıklı kameralar, elektrik trafo merkezlerinden aşındırıcı veya yanıcı ortamlara sahip ağır endüstriyel ortamlara kadar değişen ortamlardaki uygulamaları izlemek için kullanılır. Her kamera, uygulama ortamında en üst düzeyde performans sağlamak için özellikler ve koruma ile tasarlanmıştır.

 

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım