Menü

Kart Okuyucular

Kart Okuyucular
Kart Okuyucular

Kart Okuyucu Nedir?

Kart okuyucular; günümüzde otomatik geçiş sistemlerinin firmalar tarafından yoğun olarak tercih edilmesi sebebi ile oldukça popüler olan ve kullanılan teknolojilerin başında gelmektedir.

Kamu kurum ya da kuruluşlarının ve özel sektör firmalarının kullanmış olduğu kartlı geçiş sistemlerinde giriş kapısında yer alan turnike ve kart okuyucular sayesinde yetki sahibi olan kişilerin binalara giriş çıkış yapmaları kontrol edilmekte ve kolaylaşmaktadır.

Kart okuyucular sayesinde firmalar mevcut personelin giriş çıkış saatlerine ya da fazla mesailerine kolaylıkla ulaşabilmektedir.  Kart okuyucu, okuduğu tüm bilgileri bağlı bulunduğu ana bilgisayara gönderdiği için bilgiler burada depolanmakta ve korunmaktadır.  Bu sayede firma istediği takdirde günlük, haftalık ve aylık olarak rapor alabilmektedir.

 

Kart Okuyucular Nasıl Çalışır?

Kart okuyucuların çalışma prensibine bakacak olursak öncelikle bu sistem için yetkili olan kişilere ya da çalışan personele plastik kartlar verilmektedir. Teslim edilen her bir karttan kişilerin kendisi sorumludur ve turnikeden geçiş sağlayabilmek için kart okuyucuya kartlarını okutmaları gerekmektedir.

Kişiye özel olarak verilen kartların her birinde şifre ya da manyetik şeritler bulunmaktadır. Manyetik şifrede kartı kullanan kişinin bilgileri yer almaktadır. Kart okuyucu ana bilgisayara entegre şekilde çalışmaktadır.  Bu sayede kart okuyucu, giriş çıkış yapan kişinin bilgilerini ana bilgisayara iletmektedir.

Sonrasında ise iletilen bilgiler bilgisayar tarafından kontrol edilmekte ve giriş çıkış yapan kişinin geçiş izni olup olmadığı kontrol edilmektedir.  Kişinin giriş izni var ise turnike açılmak da ve güvenli giriş sağlanmaktadır.  Geçiş esnasında kartın kart okuyucuya okutulması ile beraber geçiş yapılan tarih ve saat sisteme kayıt edilmektedir. Bu sayede giriş yapan personelin mesai başlangıcında sisteme işlenmiş olmaktadır.

Mesai bitimi personel çıkışlarında da aynı prosedürler izlenmektedir.  Bu sistem sayesinde personelin kaçta mesaiye başladığı, ne zaman çıkış yaptığı ya da fazla mesaileri kolaylıkla takip edilebilmektedir.

Akıllı kart okuyucu sistemler, mifare ve proximity kartları tanıyarak kolaylıkla personel takibi yapabilen sistemlerdir. Ayrıca bu sistemlerde yemekhane ve üye takip kontrolleri yapılabilmektedir. Akıllı kart okuyucu fiyatları taşıdığı fonsiyonel özelliklere göre değişmektedir.

Günümüzde tercih edilen ve firmalar tarafından kullanılan diğer kart okuyucu çeşitleri aşağıda olduğu gibidir.

 • Rfid Kart Okuyucu
 • Manyetik Kart Okuyucu
 • Kimlik Kart Okuyucu

 

Kart Okuyucuların Kullanım Alanı Nedir?

Kart okuyucular, teknolojinin gelişmesi ile firmalar tarafından yoğun olarak tercih edilmekte ve kullanılmaktadır.  Özellikle çalışan sayısının fazla olduğu devlet daireleri, resmi kurumlar ve kurumsal şirketler güvenlik ve çalışma saatlerine uyumu kontrol etmek amacı ile kart okuyucuları tercih etmektedir.

Kart okuyucular sayesinde giriş çıkışlar, mesai saatlerine uyum ve güvenlik kolaylık ile kontrol edilebilmektedir. Kart okuyucu sistemlerin kullanım alanları aşağıda maddeler halinde sizlere sunulmuştur.

 • Kamu ve Özel Kurumlar
 • Askeriye
 • İş Hanları
 • Fabrikalar
 • Ofisler
 • Siteler
 • Özel Bölümler
 • Asansörler
 • Plazalar
 • Oteller

 

  Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım