Menü

Kabinet

Kabinet
Kabinet

Kabinet Nedir?

Sunucular ve ağ donanımı iş altyapısı için çok önemlidir. Verileri depolar, kullanıcılara paylaşılan bilgiler taşır ve bir kuruluştaki tüm kullanıcılara kaynaklara erişim sağlar. Çok önemli oldukları için, bakımlarının, güvenliğinin ve bakımının düzgün yapılmasını sağlamak iyi bir fikirdir. Sunucular, yönlendiriciler, UPS sistemleri, anahtarları montajı için tasarlanmış çerçeve yapılarıdır. Hava akışını sağlarken kabinet ekipmanı organizasyonu, güvenlik ve kablo yönetimi sağlar.

 

Kabinetin Teknik Özellikleri Nelerdir?

Bir Yerel Alan Ağı (LAN), ağ anahtarları, yönlendiriciler, UTM cihazları, Sunucular, patch paneller, kablolar, modemler vb. gibi çoklu ağ ekipmanlarından oluşur. Bu ekipmanların güvenliğini ve kullanım kolaylığını sağlamanın en iyi yolu kabinet kullanımından geçer.

1 Raf Ünitesi (RU) = 4,4 cm. Bir ağ ekipmanı 2U olarak belirtilirse, yüksekliği 3,4 inç (yaklaşık) olur. Dolayısıyla, bir rafa yerleştirilmesi gereken tüm ağ ekipmanlarının boyutları (RU'da) yüksekliklerinin toplamı olarak kolayca hesaplanabilir.

Kabinet (Ağ Rafları), yapılandırılmış kablolama sisteminin önemli bir bileşenidir. Tüm ağ ekipmanlarını düzgün, verimli ve güvenli bir şekilde tutmak için ağ rafları gereklidir. Ağ rafları / yama panelleri yoksa, kablolar dağınık görünecektir. Ağ rafları, birçok bileşeni nispeten daha küçük bir alanda tutabilir ve bu da depolama alanının çok verimli bir şekilde kullanmasını sağlar. İçinde tutulan tüm ekipmanların fiziksel güvenliği için ağ rafları gereklidir, çünkü çoğu kilitlenebilir ve yetkisiz personel için erişim reddedilebilir.

İçeride depolanan ağ ekipmanlarının sağlığını iyileştirmek için kabinet gereklidir. Örneğin, kablolar raflardaki kablo yöneticileri tarafından dikkatli ve düzgün bir şekilde alındığında, aşırı kablo kıvrımları olmayacağı için veri kaybı olasılığı azdır. Ayrıca, ağ raflarındaki soğutma fanları, aşırı ısınma nedeniyle, içinde tutulan ağ ekipmanlarına herhangi bir zarar gelmesini önlemek için ek soğutma sağlar.

 

Kabinet Kullanım Alanı Nedir?

Sunucu odaları ve veri merkezleri, ses / video kurulumları, telekomünikasyon ve fabrika zemini gibi endüstriyel ortamlarda kullanılmaktadır. Duvara monte edilen ve yer tibi olmak üzere iki çeşit kabinet türü vardır:

  • Duvara Montajlı Rack (Raf) Kabinet

Duvara Monte Kabinet Rafları, daha az ağ ekipmanına sahip bireysel cihazlar için kullanışlıdır.

Ortak boyutlar: 6U, 9U, 12U, 15U.

Ön panel genellikle ekipmanlarını net bir şekilde görmek için sertleştirilmiş bir cam kapıya ve ayrıca fiziksel güvenliği sağlamak için bir kilide sahiptir.

İki yaygın duvara monte raf tipi vardır: Birincisi, önünde bir cam kapı bulunan, tamamen açılabilen ve kablo giriş/çıkışı rafların üst ve altındaki delikler ile sağlanan model. İkincisi, Çift Bölmeli Raflar Tek bölmeli raflara benzer, ancak rafın arkasında ek bir açıklığa sahiptir (aslında bir arka panel duvara sabitlenir ve tüm raf arka panelin bir tarafına sıkıca sabitlenir).

Kabinet genellikle toz boya kaplamalı çelik gövdeden (bazen alüminyum muhafazalarla) oluşur. Kabinet genellikle havalandırma deliklerinden üst / alt / yanlarda havalandırma için bükümlere sahiptir.

  • Yer Tipi Rack (Raf) Kabinet  /Ağ (Data) Sunucu Rafları:

Yer Tipi raflar, hem ağ hem de sunucu ekipmanlarını barındırmak için kullanılır. Bunlar öncelikle veri merkezlerinde ve çok sayıda ekipmanı olan diğer yerlerde kullanılır.

Duvara montaj rafları için geçerli olan noktaların çoğu, daha büyük olması ve zeminde tutulması dışında (bazılarının hareketlerini sağlamak için tekerlekler takılı olabilir) yer tipi sunucu rafları için de geçerlidir.

Ortak boyutlar: 24U, 30U, 36U, 42U, 45U.

Ön bölümünde genellikle sertleştirilmiş cam / kilitli tam boy kapılar bulunur. Bazı modellerde açılıp kapanan arka kapılar bulunabilir.

Normal kablo yöneticilerine ek olarak, bu zemin tipi raflar, kabloların rafların yüksekliği boyunca arka uçta düzgün hareket etmesini sağlayan elektrik kabloları, ağ kabloları vb. için özel kanallar sunar.

Bu raflar daha fazla ekipman barındırabilir ve 450-500 kg civarında yükleri kaldırabilir.

  • Kabinet Aksesuarları:

Fan Muhafaza Üniteleri: Bunlar yan plakadaki tavana monte edilir. Her ünite genellikle rafların içindeki ekipmanları soğutmak için kullanılan 2/4/6 fandan oluşur. Bazı satıcılar ayrıca özel yerlerde soğutma sağlamak için raftaki diğer ekipmanlarla birlikte monte edilebilen rafa monte fan muhafazası tepsileri de sağlar.

AC Dağıtım Kutusu: Ağ rafları genellikle AC gücüne ihtiyaç duyan birçok ekipmandan oluşur. Her bir ünitenin harici bir kaynaktan ayrı olarak beslenmesi gerektiğinde sakıncalı olabilir. Bu nedenle, rafın içinde bir veya iki güç hattını dışarıdan kullanarak bireysel ekipmanlara güç vermek için bir AC dağıtım kutusu kullanılır. AC dağıtım kutusu genellikle 5 ila 15 soketten (5A / 15A) oluşur.

Kablo Yöneticisi: Bir kablo yöneticisi genellikle birden fazla kabloyu rafın yatay bölümü boyunca geçirmek için açık bir kablodur (metal tutamaklı). Bu, kablolama düzenlemesinin düzgün görünmesini sağlar ve kabloların aşırı bükülmesini önler.

Sabit / Kayar Raflar: Kabinette tutulması gereken tüm ekipmanlar rafa monte edilemez. Bazıları farklı şekil ve boyutlarda gelir. Böylece rafa sabit bir raf plakası yerleştirilir ve bu ekipmanlar üzerinde tutulur. Örneğin, masaüstü tabanlı sabit sunucular rafların üzerinde tutulabilir. Daha yüksek ağırlıktaki ekipmanlara uyum sağlamak için bazı ağır hizmet rafları vardır. Sık sık servis için üzerlerine yerleştirilmiş ekipmanları çıkarmak için kullanılabilecek bazı sürgülü raflar vardır.

Ek kablo kanalları: Kabloların daha kolay ve düzgün bir şekilde düzenlenmesini sağlar.

Modem tutucular: Bazı kabinetler, yan yana olmak üzere daha fazla sayıda modemi dikey olarak tutmak için özel kasa tipi raflar sağlar. Bu ekipmanın olmadığı kabinetler, modemleri yatay olarak tutarlar ve her raf bunlardan sadece birkaçını tutabilir, bu da raf alanının verimli kullanılmamasına neden olur.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım