Menü

İtfaiyeci Telefon Sistemleri

İtfaiyeci Telefon Sistemleri
İtfaiyeci Telefon Sistemleri

İtfaiyeci Telefon Sistemleri Nedir?

İtfaiyeci telefon sistemi, asıl olarak yüksek katlı binalarda işlevselliği olan iki yönlü telefon sistemleridir.  Bu sistemler yangın güvenliği sistemleri içinde önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü yüksek katlı binalarda yangınla mücadele etmek zordur, bu da etkili itfaiyeci iletişimini her zamankinden daha önemli hale getirir. Genellikle yangın tahliye amaçlı kullanılan sistemlerdir.

Özellikle çok katlı binalarda, uzun tünellerde yangın esnasında iletişim kurulmasını sağlayarak hayati bir rol oynayan bu sistemler acil durumda, yetkili kişilerin itfaiyeci saha telefonları ile güvenlik merkezi veya diğer saha telefonlarıyla haberleşmesini sağlıyor.

Acil durum anında ki bu acil durum genellikle bir yangın olmaktadır, anında ahize kaldırılarak hiçbir tuşlama gerektirmeden daha önce merkez olarak belirlenen numaranın otomatik olarak aranıp iletişim kurulmasını sağlayan sistemler itfaiyeci telefon sistemi olarak adlandırılır. Bu sistem hayat kurtaran özelliklere sahiptir.

Yangın anında çok uzun bir tünelde ya da yüksek katlı binalarda iletişimin devamlılığı ve tam zamanlı tahliye bu telefonların hatasız çalışmasına bağlıdır. Çünkü iletişim, tehlike bilgisinin ana merkeze bildirilmesi, önlemlerin hemen alınabilmesi ve kontrolünde en önemli etkendir. İletişimin kesildiği durumlarda istenmeyen durumların yaşandığı gerçeği itfaiyeci telefon sistemlerinin gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Yangın alarm sisteminde oluşan acil bir durumu yetkililere bildirmek ve yardım istemek için haberleşme imkânı sağlayan bu sistemde sahada bulunan itfaiyeci saha telefonları veya yangın alarm santralleri içerisinde yer alan telefonlar bulunmaktadır.

 

İtfaiyeci Telefon Sistemleri Nasıl Çalışır?

Sistem içerisinde bulunan telefonlardan herhangi biri acil bir durumda tuşlamaya gerek duyulmadan aranmak üzere seçilir yani “atanır.”bu telefonun bulunduğu noktadaki yetkili kişi, diğer telefonlardan herhangi birinin ahizesi kaldırıldığında aranmış olur. Bu yetkili yönetici ahizeyi kaldırdığında görüşme başlAr.

Sistemde iki önemli bileşen vardır:

İtfaiyeci Saha Telefonu: Ahize kaldırılarak hiçbir tuşlama gerektirmeden daha önce merkez olarak belirlenen numara otomatik olarak aranır.

İtfaiyeci kontrol ünitesi: İtfaiyeci telefon kontrol ünitesi ile itfaiyeci saha telefonlarında güvenlik merkezini aramak için herhangi bir tuşlamaya ihtiyaç duyulmaz. Güvenlik merkezi ile herhangi bir kullanıcı görüşme yaparken, diğer bir kullanıcı ahizeyi yerinden kaldırdığında otomatik olarak konuşmaya dahil ve konferans görüşme yapılabilir.

İtfaiyeciler ve yangın mahali için güvenli ve güvenilir iletişim sağlayan bu sistemler itfaiyeciler yangınla mücadele ederken hapsoldukları binadan dışarıya bilgi ulaştırdıkları için önemli ve zorunludur.

Bir yangın anında kendi telsizlerini kullanan itfaiyeciler bu cihazlar devre dışı kaldığında telefon sistemleri ile iletişim kurarlar. Bu açıdan telefon sistemleri itfaiyeciler için en iyi ikinci iletişim seçeneğidir. Sistem ayrıca yangını uzaktan kontrol imkanı da sağlar.

Bu sistemin olduğu binalarda her katta, her asansör kabininde, asansör lobilerinde ve makine dairelerinde, acil durum ve bekleme güç odalarında, yangın pompasında en az bir telefon istasyonu veya jak bulunması  gerekmektedir. Kaç adet telefonun kullanılabileceği kurulacak sistemin kapasitesine bağlıdır.

 

İtfaiyeci Telefon Sistemleri‘nin Kullanım Alanları Nedir?

Bu sistemler özelikle siteler, iş merkezleri gibi yüksek katlı binalar ile AVM benzeri geniş, büyük ve komplike binalarda kullanılır ve olası bir yangın sırasında tahliye amaçlı kullanılır.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım