Menü

Çıkış Butonları

Çıkış Butonları
Çıkış Butonları

Çıkış Butonu Nedir?

Kartlı geçiş sistemlerinde ve benzeri güvenlik sistemleri dahilinde acil çıkış kapıları özellikle riskli durumlarda güvenli çıkış için bulundurulması elzem olan donanımlar olarak öne çıkarlar. Bu bağlamda acil çıkış kapılarında serbest bırakma butonu gibi afet anında kontrollü bir şekilde çıkışı kolaylaştıracak donanımların bulundurulması gerekir.

Çıkış butonu ya da serbest bırakma butonu olarak da adlandırılan bu donanımlar; yangın, deprem ve benzeri tehlike anlarında kapılardaki kilit sistemlerinin daha kolay devre dışı kalmasına yardımcı olan donanımlardır. Özellikle eğitim kurumları, sağlık kuruluşları ve benzeri kamu kuruluşlarında kalabalığın tahliye edilmesi için acil durum kapıları hayati önem arz eder. Bu noktada, acil çıkış butonları tehlike anlarında bahsi geçen kapıların kilit sistemlerinin otomatik olarak devre dışı bırakılmasına yardımcı olan donanımlardır.

 

Çıkış Butonu Nasıl Çalışır?

Serbest bırakma butonları nasıl çalışır sorusuna çeşitli şekillerde yanıt verilebilir. Fakat elektronik ve mekanik sistemler olarak değerlendirilen çıkış butonlarının tamamı anında tepki verecek şekilde tasarlanmıştır. Özellikle acil durum anlarında kullanıldıklarından anlık tepkinin içerideki kişilerin güvenliği açısından oldukça önemli olduğu gerçeği de göz önünde bulundurulunca, acil çıkış kapısı serbest bırakma butonlarının çalışma ilkesi, tek bir çalışma mekaniğine dayanır: Kullanıcı tarafından basıldığı anda kapının açılması.

 

Acil Çıkış Butonu Teknik Özellikleri Nelerdir?

Acil çıkış butonu teknik özellikleri arasında birden fazla madde saymak mümkündür. Her şeyden önce acil çıkış kapıları, elektronik sistemler ile entegre çalıştıklarından bahsi geçen butonların da bu sistemlere dahil edilmesi gerekir. Bu noktada, acil çıkış butonları, elektronik sistemler ile uyumlu bir şekilde entegre edilebilir özelliklere sahiptirler. Acil çıkış butonları farklı materyal ve teknolojide olabilir. Paslanmaz çelik çıkış butonları, plastik çıkış butonları, metal çıkış butonları ve sıva altı / sıva üstü çıkış butonları bulunmaktadır.

 

Acil Çıkış Butonu Kullanım Alanları

Acil çıkış butonu kullanım alanları arasında okul, sağlık kuruluşları, bankalar ya da benzeri kamu kuruluşları yer alır. "İş yerlerinde acil durumlar hakkında yönetmelik" dahilinde yayımlanan prosedürler gereği; çalışma ortamlarında acil durum sistemlerinin bulundurulması elzemdir. Bu bağlamda, yönetmelik dahilinde değerlendirilen kamu kuruluşlar ve benzeri alanlarda acil çıkış butonu gibi donanımlar kullanılabilir. Tüm bunların yanı sıra, özel işletmelerde ve olası tehlike anında içerideki kalabalığın tahliye edilmesinin zor olacağı büyük fabrikalarda da kullanılabilir.

 

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım