Menü

CCTV Lensleri

CCTV Lensleri
CCTV Lensleri

CCTV Lensleri Nedir?

Uygun CCTV lensini seçmek, istenen alanın veya yerin temiz ve net videosunu kaydeden bir video gözetim sistemi oluşturmak için çok önemlidir. Güvenlik kamera lensleri 1.4mm ila 100mm + arasındadır ve küçük bir dolaptan sahil şeridine ve petrol kuyularına kadar her şeyi izlemek için kullanılabilir. Bulunduğunuz yere bağlı olarak, video yayınlarınızın ortam aydınlatmasındaki değişikliklere uyum sağlaması için sabit CCTV lensler veya değişken odaklı bir güvenlik kamera lensi arasında seçim yapmanız gerekebilir.

 

CCTV Lensleri Nasıl Çalışır?

CCTV kameranızın sahip olduğu lens türü ve boyutu, kamera tarafından hangi görüntünün yakalanacağının belirlenmesinde çok önemli bir rol oynar. Güvenlik kameraları arasındaki ilk fark noktası, lensin sabit veya değişken odaklı olup olmadığıdır:

Bir sabit veya CCTV kamera objektifi bir dizi görüş açısına sahiptir. Bu, kamera merceğinin yakınlaştırılamayacağı veya herhangi bir şekilde ayarlanamayacağı anlamına gelir. Sabit lensli kameralar genellikle daha ucuzdur, bu nedenle bir alanın düzeninin değişmesi muhtemel değilse (bir evdeki bir oda gibi) iyi bir seçenek olabilir.

Bir vari-fokal veya manuel zoom CCTV kamera merceği kaydetmek istediğiniz alana tam olarak odaklanmak için ayarlanabilir. Bu avantaj, güvenlik kamerasının görüş açısının ideal görüntüyü yakalamak için ayarlanabileceği ve ayrıca alan düzeni veya gereksinimleriniz değiştiğinde daha sonraki bir zamanda ayarlanabilme esnekliğine sahip olduğu anlamına gelir.

 

CCTV Lensleri Teknik Özellikleri Nedir?

Herhangi bir kameraya herhangi bir lensi nasıl seçebilirsiniz? 'C' ve 'CS' montaj cihazlarının hepsi aynı vida dişine sahiptir. Bazı eski veya daha büyük lensler C montajlıdır, bu nedenle hem C hem de CS montajlı kamera gövdelerine (5 mm adaptör halkalı) sığar.

En yeni küçük lensler CS montajıdır, bu nedenle CS kamera gövdelerinde iyidir, ancak C montajlı bir makinede kullanılırsa asla odaklanamaz. En basit CCTV lensi, dış dünyadan gelen ışığı kameranın görüntüleme sensörüne odaklamak için bir cam (veya plastik) parçasıdır.

Bu lensin tek ayarlanabilir mekanizması, varil gövdesinin bir parçası olan ve görüntünün mümkün olduğunca net olana kadar çevirilen odak halkasıdır. Bu arada, yapabileceğiniz en keskin test monitörü kullanmaktır. Örneğin, siyah beyaz tüplü monitörler renkli LCD'lerden çok daha keskin olabilir. Fotoğraf makinesine giren ışık miktarı bu basit lensle kontrol edilemez.

Manuel olarak ayarlanabilen 'iris' olan bir lense yükseltmek, kurulum sırasında büyük bir avantajdır. Sınırlı bir dereceye kadar, kameraya otomatik olarak ayarlanan bir elektronik obtüratör değişen parlaklığa uyum sağlayabilir. Bununla birlikte, önemli ölçüde değiştiği sahnelerde, bu tür 'elektronik iris' özelliklerinin yerine bir 'otomatik iris' lens yerleştirilir.

Otomatik iris lens

Otomatik iris lensler, kamera tarafından doğru miktarda ışığın görüntüleme çipine geçmesini sağlamak için kontrol edilir. CCTV kurulumu sırasında bu lens / kamera otomatik seviye kontrolünün (ALC) istenen parlaklığı hedefleyebilmesi için ayarlanması gerekir. En küçük otomatik iris lenslerde, içinde birkaç amplifikatör bulunur çünkü kamerada sürüş amplifikatörüne ihtiyaç bulunur.

Doğrudan sürücü (DD) lenslerde, genellikle kameraya bağlanan ve yaygın olarak kullanılan kare 4 pimli bir konektör fişi taşıyan yerleşik bir kablo bulunur. Video seviyesi ayarı, kameranın gövdesi üzerinde döner bir 'pot' (potansiyometre) döndürülerek veya dahili yazılım menüleri kullanılarak yapılır.

Daha sofistike oto iris (AI) lensler, iki bölüm sağlayan kendi amplifikatörlerini içerir. Birincisi, yukarıda açıklandığı gibi video seviyesini ayarlamak içindir. Diğeri 'tepe / ortalama' olarak adlandırılır ve tamamen 'tepe' değerine çevrildiğinde irisi kontrol ederken sahnenin en parlak bölümünü dikkate alır. Tamamen 'ortalama' değerine döndüğünde, irisi kontrol ederken tüm sahnenin parlaklığını dikkate alır.

Bu son durum normal kullanımda en yaygın olanıdır, ancak en yoğun fonksiyon, özellikle gece saatlerinde gölge ayrıntıları pahasına bile en parlak alanların ayrıntıları tutması gerektiği durumlarda hayati olabilir.

Geleneksel olarak, daha ağır otomatik iris lensler, iris mekanizmasını, özellikle büyük zoom lenslerin içinde sürmek için servo motorlar içeriyordu. Küçük doğrudan tahrik lensleri, şimdi bazı AI lenslerde olduğu gibi iris için hafif 'galvometrik' elektromanyetik aktüatörler kullanıyor.

Lens hızı - F noktası

Büyük bir iris, açıkça kameraya daha fazla ışık verir. Bununla birlikte, yararsız bir şekilde, objektif ne kadar 'telefoto' olursa o kadar az ışık geçecektir. Her lensin maksimum kapasitesini tanımlayan bir 'F-stop' numarası vardır. Örneğin, F1.0 bir F2.0 lensinden dört kat daha fazla ışık geçirebilir. F sayısının yarısı, ışığı dört katına çıkarır.

Daha küçük F numaraları daha iyidir, bu da düşük ışıklı CCTV performansı için özellikle önemlidir. Geniş açılı lensler genellikle F0.8 ile F1.8 arasında değişir, zoom lensler genellikle F3.5'ten yukarı doğru değişir, bu da kameraya daha az ışık girdiği anlamına gelir.

Rampalama

F3.5'i barındıran bir zoom lensinin geniş açı konumunda vereceğini unutmayın, ancak tam olarak yakınlaştırıldığında F8.0'a düşebilir! Buna en aza indiren lenslere rampa ve yakınlaştırma lensleri denir, sadece kağıt üzerinde iyi görünen bütçe lenslerinden çok daha fazla paraya mal olur.

Daha iyi kontrast

Daha kaliteli optik elemanlar, görüntülerinizde daha iyi kontrast ve nesnenin kenarlarında daha az renk püskürmesi sağlar (renk sapmaları). Daha iyi çözünürlükle, özellikle tüm lenslerin kusurlu olduğu görüntünün kenarlarında küçük ayrıntılar daha net ve daha parlak olacaktır ve düz çizgiler daha az eğrilik (geometrik bozulma) gösterecektir.

'Asferik' optikler, ışık iletimini en üst düzeye çıkarmak için özellikle ince F0.8 yetenekleri için ince bir şekilde üretilmiştir. Ayrıca, gün ışığında ve elektrik ışığında kızılötesi, görünür ışığa farklı bir yere odaklanarak görüntünüzü bulanıklaştırabilir. IR düzeltmeli lensler bu etkiyi azaltır. İyi bir kameradaki zayıf bir lens, iyi bir kameranın kaybı demektir.

Görüş alanı

Lensinizin sağladığı görüş alanı (FoV), Operasyonel Gereksinimi karşılamanız için temeldir. Herhangi bir lensin odak uzaklığı milimetre (mm) olarak ölçülür.

Örneğin bir kameranın çipinin 1/3 inç biçiminde olabileceği CCTV'de, 'geniş açılı' 2,8 mm lens, 74 derece civarında yatay bir görüş alanı sunar; 'standart' 8 mm lens yaklaşık 30 derece sunarken, 50 mm'lik 'telefoto' lens FoV'yi 5 derecenin altına düşürür.

Odak uzaklığı ne kadar kısa olursa görüş o kadar geniş olur. Megapiksel kameralar 1 inç formatlı sensörlere sahip olabilir, bu da büyük profesyonel fotoğraf lenslerinin kullanıldığı anlamına gelir. 'Asal' olarak bilinen sabit odak uzaklığı lenslerde FoV ayarı yoktur, ancak basitlikleri nedeniyle çok iyi performans gösterebilir.

Ayarlanabilir 'sabit' lensler

CCTV kurulumunun pratikliği için ayarlanabilir 'sabit' lensler istenebilir. Bunlar değişken odaklı olarak adlandırılır ve örneğin, odaklamadan önce kurulum sırasında manuel olarak ayarlanan 10 mm ila 40 mm'lik bir aralık sunar.

Bu çok yönlülüğün dezavantajı, genellikle doğru seçilmiş bir ana mercekten daha düşük optik kalitedir. Bir zoom objektifin kullanılması, uygulamalarına daha fazla uzaktan kumanda çok yönlülüğü ekler.

Büyük motorlu zoomlardaki daha büyük lensler onları ağırlaştırır, ancak düşük ışık performansını büyük ölçüde artırır. Bu arada, bu tür lensleri, örneğin bir alarm tetikleyicisine yanıt olarak önceden programlanmış zoom ve odak konumlarına yükseltmek istiyorsanız, servo mekanizmalarının yerleşik olduğundan emin olun.

Zoom lensler genellikle etkileyici gibi görünen ancak aslında bize çok az pratik kullanım anlatan 30: 1 zoom oranlarıyla tanıtılır. En kısa ve en uzun odak uzunlukları, arzu edilen FoV'lerimizin ulaşılabilir olmasını sağlamak için bilmemiz gereken şeydir.

Zoom-izleme

Ayarlama için doğru araçlar ve anlayış gerekir, özellikle de maksimum telefotodan geniş açıya zoom yaparken görüntünüzün odakta kalması için gerekli olan doğru zoom izleme için kameranın arka odak ayarı kullanılır. Birçoğu CCTV teknisyenleri tarafından yapılan kötü çalışma nedeniyle uygun değildir, bu yüzden kontrol edilmelidir.

Lensler, teknolojinin etkileyici özellikleridir. Birçok modern lens inanılmaz derecede iyi performans gösterebilir. Ancak zayıf lensler, CCTV'nizin gücünü zayıflatan zayıf bağlantılardır. İyi lenslerin fiyatı, sisteminizdeki değerlerine kıyasla küçüktür.

 

CCTV Lensleri Kullanım Alanı Nedir?

CCTV Lensleri, her uygulamada hassas görüş açısı elde etmek için gereken esnekliği sağlayan 200'den fazla modern lens ürünü sunar. CCTV Lensleri, havaalanları, bankalar, hükümet binaları ve ticari endüstriler gibi yüksek güvenlikli uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım