Menü

Alarm İzleme ve Kontrol

Alarm İzleme ve Kontrol
Alarm İzleme ve Kontrol

Alarm İzleme Merkezi ve Alarm Kontrol Merkezi Nedir?

Alarm izleme merkezi; ev ve iş yerlerine yerleştirilmiş olan alarm sistemlerinden gelen sinyallerin 365 gün yani 7/24 alanında profesyonel olan personeller tarafından izlenilen ve güvenliği tehlikeye düşürebilecek her türlü tehlikelere karşı kısa sürede güvenliğin sağlanması için gerekli olan işlemlerin devreye girmesini sağlayan güvenlik sistemleridir.

Alarm kontrol merkezi ise; T.C. İçişleri Bakanlığının 5188 sayılı kanunun ilgili maddeleri uyarınca kurulmuş olan ve emniyet birimleri ile koordineli olarak çalışan,resmi makamlar tarafından sürekli olarak denetim altında olan T.C.İçişleri Bakanlığı tarafından yetki verilmiş olan bir kuruluştur.

Alarm kontrol merkezi sisteminde kayıtlı olan tüm abonelerin bilgi ve belgeleri gizli olarak tutulmakta ve korunmaktadır.  Bu merkezde çalışmaya başlayan her personel güvenlik soruşturulmasından geçmektedir. Personelin göreve başlaması ise Emniyet Müdürlüğüne gerekli bildirimler yapılmak sureti ile başlamaktadır.

Alarm merkezi nasıl kurulur diye bakacak olursak öncelikle alarm sistemi kuracak olan firmanın alarm sistemi kurma yeterlilik belgesini valilik ve emniyet müdürlüğünden alması gerekmektedir.  Yeterlik belgesine sahip olmayan firmaların kurmuş olduğu alarm sistemleri genel olarak haber alma sistemleri ile uyum sağlamamakta ve yasal olan güvenlik kurallarını ihlal etmektedir. 

 

Alarm İzleme Merkezi ve Alarm Kontrol Merkezi Nasıl Çalışır?

Alarm izleme merkezi çalışma prensibine bakacak olursak öncelikle mekanlara yerleştirilmiş olan güvenlik alarm sistemlerinden gelmiş olan sinyallerin içeriklerine göre sistem yöneticisi gerekli birimlere sinyal aldığını iletmekte ve güvenlik ihlali olduğunun bilgisini vermektedir. Sonrasında ise kısa bir süre içinde ihtiyaç duyulan kolluk kuvvetleri olay yerine gelerek müdahalede bulunmaktadır.

Bu sistemler meydana gelen tehlike anında alarm sinyallerinin etkileşim modülleri (PSTN, GSM, IP) üzerinden merkezde bulunan alıcılara iletilmesi ile çalışmaktadır. Sonrasında ise alarmın hangi aboneye ait olduğu ve tüm gerekli bilgiler otomatik olarak sistem yetkilisinin önündeki ekrana düşmektedir. Operatör yetkilisi aboneye ulaşarak gelen alarmın çeşidine göre şüpheli bir durum söz konusu ise gerekli teyidi alarak aksiyon almaktadır. Daha sonra ise gelen sinyaller aracılığı ile ilgili alana polis, itfaiye ve ambulansın gitmesi sağlanmaktadır.

Güvenlik panelleri tehlike anında kendilerine kablolu ya da kablosuz olarak bağlı bulunan dedektörler sayesinde almış oldukları sinyalleri GSM+GPRS modül ya da sabit telefon hattı vasıtası ile Alarm Kontrol Merkezinde bulunan alıcılara (Receiver) iletmektedir.  Sonrasında ise alıcılara bağlı olan bilgisayarlarda bu sinyaller çözümlenerek AKM operatörleri tarafından ilgili kişi, kurum ve kuruluşlara iletilmektedir.

 

Alarm İzleme Merkezi Kullanım Alanı Nedir?

Alarm izleme merkezi; ev, işyeri, fabrika, depo, tesis vb. birçok mekânda kullanılan sistemlerdir. Alarm izleme ve kontrol merkezleri tehlike oluşturabilecek her alanda güvenliği sağlamak amacı ile kullanılmaktadır.

Hızlı bir çözüm sağlayan bu sistemler korunması gerekli tüm alanlarda olması gereken güvenlik sistemleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Meydana gelebilecek, hırsızlık, yangın, su baskını ve gaz kaçağı gibi durumlarda acil müdahalenin yapılabilmesini sağlayan bu sistemler hayat kurtaran önlemler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Bu sistemler tehlike anında hızlı müdahalenin yapılabilmesi için oldukça önemlidir. Alarm güvenlik sistemleri aynı şekilde tıbbı alarm sistemleri sayesinde olası sağlık sorunlarında sağlık ekiplerine hızlıca ulaşılmasını sağlamaktadır. 

Alarm izleme merkezleri fiyatlarına bakacak olursak bu sistemler taşıdıkları fonksiyonel özelliklere göre fiyatlandırılmaktadır. Her bir sistem kendi içinde farklı özelliklere sahip olduğu için seçim yapacağınız her ürün kendi içinde fiyat farkına sebep olabilmektedir.

 

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım