Menü

Ağ Altyapı Malzemeleri

Ağ Altyapı Malzemeleri
Ağ Altyapı Malzemeleri

Ağ Altyapısı (Network) Malzemeleri Nedir?

Ağ altyapısı (network altyapı), modern iş operasyonlarının hayati bir bileşenidir. Ağ altyapısı, cihazların bağlanmasına ve iletişim kurmasına izin veren ağ hizmetleri sağlamak için kullanılan bir bilgi teknolojisi kategorisidir. İşletmelerin kullanıcılar, ekipman ve harici ağlar arasında etkili bağlantı, iletişim ve yönetime sahip olmasını sağlar.

Etkin bir BT (Bilgi Teknolojisi Altyapısı) ağı altyapısına sahip olmamanız, iş yerinizde dramatik verimsizliklere yol açabilir. Özellikle büyümek ve gelişmek isteyen işletmeler için, tüm iş operasyonlarını ve gereksinimlerini destekleyebilecek bir ağa sahip olmak en önemli önceliklerden biri olmalıdır.

 

Ağ Altyapısı (Network) Nasıl Çalışır?

Ağ altyapısı, bireylerin ve işletmelerin belirli teknolojiden yararlanmasına yardımcı olmak için kullanılan donanım ekipmanlarını ve yazılım uygulamalarını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Telefon hatları, kulaklıklar, bilgisayarlar, akıllı telefonlar veya internet olsun, işletmenizin bir dereceye kadar telekom teknolojisi kullanması muhtemeldir. Bu teknolojiden gelen yoğun fırsatlar, bu teknolojinin hem dahili hem de harici olarak bağlanmasını sağlamak için yeterli kablolama, anahtarlar, yönlendiriciler ve diğer ekipman parçalarını da gerektirir.

 

Ağ Altyapısı’nın (Network) Malzemelerinin Teknik Özellikleri Nelerdir?

Bir ağ altyapısının ana öğelerinden birkaçını aşağıda listeledik. Her işletme farklıdır ve özel olarak tasarlanmış ağ tasarımları ve kurulumu gerektirebilir, ancak genel olarak bir ağın ana bölümlerini şu şekildedir:

  • Kablolama

Kablolama, ağ altyapılarının kalbinde yer alır ve veri, ses ve iletişimi iletmek için bir kanal sağlamaya yardımcı olur. Telekomun birçok yönü gibi, kablolama söz konusu olduğunda da güvenilirlik son derece önemlidir. Bu nedenle yalnızca Cat 5, Cat 6 ve Optik Fiber dahil en iyi kablolama ekipmanının kullanılması gerekiyor.

Kablolar, etkin bir şekilde işlev görebilen bir ağ oluşturmak için iş teknolojisi ekipmanının önemli parçalarını birbirine bağlar. Bu kablolama sistemi, işletmeniz yeni ekipman veya kaynaklar eklediğinden, sorunsuz entegrasyon sağlamak için sisteme kolayca eklenebilir. Bu, bir işletmedeki genişlemeyi ve değişiklikleri yönetmeyi kolaylaştırır.

Telekom kabloları yangın ve güvenlik gibi diğer iş sistemlerine de entegre edilebilir. Bu, yalnızca bir kurulum ve sistemin bir dizi amacı kapsaması gerektiği anlamına gelebilir.

Kablolama gereklilikleri işletmeden işletmeye değişir ve büyük ölçüde işlemlerin türüne ve boyutuna bağlıdır. Kablolama ağının özel tasarımından bağımsız olarak, faydaları tüm işletmeler için bol miktarda bulunur. Uygun maliyetli, ölçeklenebilir ve işletme içindeki kesinti veya BT sorunları riskini azaltmaya yardımcı olan basit bir sistem sunar.

  • Yönlendiriciler

Yönlendiriciler, bir BT ağı içinde veri ve iletişimin yönlendirilmesine yardımcı olur. Doğru veri parçalarının doğru yerde olmasına yardımcı olurlar. Gelen verileri okurlar ve ağlar arasında istenen hedefe gönderirler.

Kullanılabilir bir dizi yönlendirici vardır, bu nedenle bunların nasıl kurulacağı konusunda işletmenizin ihtiyaçlarına bağlıdır.

  • Anahtarlar

Anahtarlar ve yönlendiriciler genellikle birbirleriyle karıştırılabilir. Yönlendiriciler, ağları bağlamak için kullanılan ekipman parçası olarak görülebilirken, anahtarlar ağı oluşturmak için kullanılan ekipman parçalarıdır.

Anahtarlar, teknolojinin tüm farklı parçalarını birbirine bağlamaya yardımcı olur - örneğin, telefonlar, cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, sunucular, ekranlar, ışıklar, vb. sistemi.

  • Güvenlik Duvarları ve Güvenlik

İşletme bilgilerinizin, verilerinizin ve iletişim kanallarınızın güvenliği göz ardı edilemez. Güvenlik duvarları ve diğer güvenlik önlemleri bir ağın güvenli ve emniyetli olmasını sağlar. Güvenlik duvarları bir dizi kural üzerinde çalışır ve buna dayanarak ağda nelere izin verildiğini kontrol eder.

Ağı izlemek ve potansiyel sorunlar ve problemler için açık bir sürece sahip olmak, işletmelerin nasıl güvenli bir şekilde ölçeklendirilebileceğini belirleyen bir faktördür.

  • Kablosuz LAN Ekipmanı

Bir ağ içindeki ekipman ve teknoloji, kablosuz bir merkezi hub aracılığıyla birbirine bağlanabilir. Bu, kablosuz olarak çalışan hızlı ve etkili ağlar oluşturabilir.

Birçok işletme, ağlarına veya ağın belirli bir bölümünün parçası olarak kablosuz bir öğe eklemek isteyebilir. Birçok küçük işletme kablosuz bağlantılarla yalın ve çevik olabilir.

  • Bilgisayarlar, Sunucular ve Diğer Aygıtlar

Bilgisayarlar ve sunucular günümüz iş dünyasında önemli bir rol oynamaktadır. İşletmeniz fiziksel bir sunucu seçebilir veya bulut depolamayı kullanmaya karar verebilir.

  • İşletim Sistemleri ve Ağ Yazılımları

Ağ ayrıca donanımın ve bağlı cihazların potansiyellerine kadar yaşamasını sağlamak için işletim sistemlerine ve özel yazılımlara da güvenecektir. Farklı türlerde yazılımlar ve uygulamalar mevcuttur, bu yüzden sizin için en uygun olanı seçmelisiniz.

  • Kablosuz İnternet

İşletme düzeyinde Wi-Fi ve bağlantı, tüm işletmelerin değer vermesi ve yatırım yapması gereken bir şeydir.

Wi-Fi bağlantısı, seyahat ve konaklama gibi sektörlerdeki işletmelerin ayrılmaz bir parçası da olabilir. Müşterilere Wi-Fi sunmak, müşterilerinizin beklediği bir hizmet sunmada temel bir bileşen olabilir. Bu Wi-Fi ağınıza entegre edilebilir, böylece müşterileri mutlu ettiğinizden emin olmak için trafiği, eğilimleri ve kullanıcı bilgilerini izleyebilirsiniz.

 

Ağ Altyapısı’nın (Network) Kullanım Alanı Nedir?

Ağ Altyapısı (Network ), iş hizmetleri sunmak için gerekli olan temel BT altyapı öğelerinin gözetimi ile ilgilenir. Bunlar yazılım uygulamalarını ve ağ bileşenlerini içerebilir, ancak BT altyapı yönetiminin ana odağı genellikle bilgisayar ve ağ donanımı ve tesisin kendisi gibi fiziksel bileşenlerdir.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım