Menu

Blog

Zayıf Akım Kabloları Nelerdir

A+ A-

Zayıf Akım Sistemi Kabloları Nelerdir?

Zayıf akım sistemleri, düşük gerilime sahip insanlara zarar vermeyen seviyede akım taşıyan elektrik  altyapısıdır. Zayıf akım sistemlerinin kapsamına giren ve tüm bunlar için NETSER Grup ‘dan destek alabileceğiniz sistemler sırasıyla; güvenlik kamera sistemleri, yangın algılama sistemleri, CO algılama, hırsız algılama, geçiş kontrol sistemleri (kartlı geçiş, turnike, parmak okuma, yüz tanıma, bariyer sistemleri), acil anons, telefon santrali, interkom, merkezi TV sistemleri, akıllı ev teknolojileri ve data/network altyapı sistemleridir. Bu sistemin kabloları çoğunlukla bina içinde yer almakta olup genellikle 12V seviyesinde çalışırlar. Zayıf akım teknolojilerin, rezidans, hastane, üniversite, endüstriyel, AVM, kamu binaları ve spor tesisleri gibi toplu yaşamların gerçekleştiği yapılarda kullanımı yönetmelik ve standartlar dahilinde çok önemlidir. Binaların güvenli yaşantısı ve enerji verimliliği için zayıf akım sistemlerinin doğru planlanması ve uygulanması geremektedir.

 

Sistemlerin projelendirmeleri, yerel ve global standartlar çerçevesinde ürün yerleştirmeleri, buna uygun proje çizimi ve sahadaki mühendislik süpervizyonu kaliteli bir uygulama açısından kritiktir. Seçimi yapılacak ve doğru karar verilmesi gereken ürünlerden biri de, sistem ekipmanlarını bağlayan kablo tesisatının ve kabloların doğru planlanmasıdır. Bu kapsamda önemli bir kaç systemin bazı kablolarını Netwell mühendislerinden alarak sizinle paylaşıyoruz. Kullanılan metraj ve bağlanacak ürünler başta olmak üzere aşağıda belirtilen durumlar haricinde de bir çok kablo türü ve kablo tesisat senaryosu bulunmaktadır. Zayıf akım sistem kablolarından sadece en sık kullanılanlarından bir kısmını aşağıda görebilirsiniz.

Zayıf Akım Kablo Seçimi

Tüm zayıf kablolarının enerji beslemelerinin UPS ‘den yapılması önemlidir. Bağlanacak olan UPS güç hesabı, proje uygulaması mühendisi tarafından tüm system merkezlerinin normal ve alarm durumunda tükettikleri enerjiye göre yapılmalıdır.

  • Yangın Algılama Sistemi dahilinde, dedektör, panel, flaşör, güç kaynağı, modül gibi bir çok loop elementi bulunur. Tüm bu elemanlar ve bulundukları metrajlara göre farklı kablo tipleri veya kalınlıkları gerekebilir. Ana olarak yangın algılama sistemi loop hattı kablosu ise  2x2x0.8 mm² J-H(St)H FE-180 PH90 ya da 1x2x0.8 mm² J-H(St)H FE-180 PH90 kullanılabilir.
  • Karbonmonoksit algılama sisteminde ise panel besleme kablosu olarak  3x1,5 mm²  NHXMH LSZH  ve saha elemanlarını dolaşan loop kablosu olarak 2x2x1.5 mm²  LIHCH LSZH kullanılabilir.
  • Acil anons sisteminde, uygulama loop veya zon olarak planlamış olabilir. Hoparlörlerin bağlantısını sağlayan bu kablo tipi ise 2x1.5 mm²    LIHCH Fe-180 PH 90 .
  • Kartlı geçiş sisteminde, kart okuyucular (reader), manyetik ve elektrikli kilit gibi bir çok farklı saha elemanı bulunmaktadır. Merkezden veya ana kartların (IC) toplanma noktalarından uzaklıklarına göre farklı kablo tipleri gerekebilir.  Kart okuyucu (reader) kablosu 4x0.75mm2 LIHCH LSZH olarak kullanılabilir.
  • CCTV sisteminde teknolojinin analog veya IP olmasına göre kameralarda, switchlerde, serverlarda kullanılan kablolar değişebilir. Switchden kameraya giden kablolarda CAT 6 Kablo LSZH 24 AWG olarak kullanılabilir.

 

Zayıf akım sistemlerinde marka seçimi kadar önemli olan altyapı konusunda yetkin firma ve mühendislerin görevlendirilmesi projelerin uzun ömürlü ve optimum verimlilikte olması açısından önemlidir. Zayıf akım kablolarında yukarıda özet bilgi niteliğinde olduğu için detaylı bilgiler için Netser Grup ve ya Netwell yetkilisine ulaşmayı unutmayın.

 

Related Files