Menu

Blog

Termal Kamera Fiyatları ve Özellikleri

A+ A-

Termal Kamera Nedir? Termal Kamera Fiyatları Ne Kadar? 

Termal Kamera Nedir?

Koronavirüs salgınının ortaya çıkması ile birlikte havaalanı ve sınır kapılarında yaygınlaşan termal kameraların hem endüstriyel hem de askeri alanda kullanımı aslında epey yaygın. Askeri termal kameralar ve kızılötesi termal kameralar da kullanımı özel alanlarla kısıtlıdır. Termal kamera fiyatları ise büyük değişkenlik göstermektedir. Kullanıldığı alan ve yere göre (havalimanı, alışveriş merkezi, kültür merkezleri, iş merkezleri gibi toplu kullanıma açık yerler) flir termal kamera fiyatları için satış temsilcisine sorulması gerekmektedir. Teknolojisi ve kamera çalışma prensipleri için aşağıdaki yazıyı hızlıca okumanızı tavsiye ederiz.

Termal kameralar bir nevi ısının ortamdaki dağılımının resmini çekmektedir. Termal enerji gözümüzün göremediği kızılötesi yani infrared aralıkta yayılır. Farklı ısı derecelerine göre objelerin veya kişilerin yaydığı renkler farklılık gösterir, termal kameralar da bu renk farklarını resmeder. Sıcak yüzeyler kırmızı-turuncu renklerle gösterilirken, soğuk yüzeyler mavi-mor renklerdedir.   

 

Termal Kamera Nasıl Çalışır?

Termal kamera, cisimlerin etrafa yaydıkları ısıyı görmemizi ve ölçmemizi sağlayan cihazlardır. Yapılan bu sıcaklık ölçümleri, termogramda detaylı ve hassas sıcaklık haritası olarak gösterir. Bu tablo, termal kamera sensörünün topladığı binlerce noktanın özeti niteliğindedir. Termal kameralar, algıladığı cisimlerin etrafa göre yaydığı ısıları göreceli renklendirme yaparak gösterir. Kızılötesi sinyal işleme ünitesi olarak kızılötesi emisyon yoğunluğuna bağlı bir renk görüntüleri ortaya çıkar. Soğuk olarak algılanan cisimler, mavi, mor veya yeşil olarak gösterilirken; sıcak algılanan canlı veya cisimleri sarı, turuncu veya kırmızı olarak gösterilir. Kameranın merceğinin gördüğü nesnelerin yaydığı kızılötesi ışığa odaklanarak ölçümü gerçekleştirir. 

 

Termal Kamera Ne İşe Yarar?

Termal kamera ne işe yarar sorusuna cevabı yaygın kullanımla endüstriyel sektörler daha kolay verse de, su ve gaz kaçaklarının bulunması, CCTV çözümlerinde kullanılması gibi farklı fonksiyonları vardır. Son zamanlarda, termal kamera kullanımına insanların ateşlerini ölçmede eklendi diyebiliriz. Koronavirüs salgını ile birlikte, havaalanları ve sınırlara yerleştirilen termal kameralar, hastalığı tespit edemese bile kişilerin ısı farklarını resmederek, potansiyel tehlikede olan kişileri belirler. Genelde bu tarz virütik enfeksiyonlarda ilk belirtilerden biri ateş yükselmesi olur. Termal kameralar insan sağlığına zarar verecek derecede radyasyon yaymazlar, bu nedenle yaygın kullanımında bir sakınca yoktur. Ayrıca temassız ve uzaktan ölçüm yaptığı için, görevlileri de herhangi bir hasta ile yakın temas riskine sokmaz.

Çin’de termal kamera üretiminde bir numara olan şirket, talebe yetişmekte zorlandığı için askeri görüntüleme sistemlerinin üretimini bir kenara bırakıp tamamen Koronavirüs ile savaşmak adına yolcuların ateşlerini ölçen termal kameralara yoğunlaştı. Borsadaki hisseleri de yükselişe geçen firma, şirket değerlemesi açısından kendi rekorunu aştı. Gelişen dünyada sıkça artan sağlık tehditleri ile bundan sonra termal kameraların daha da önemli ve yaygın hale gelmesi bekleniyor ilerleyen senelerde.

2003’teki SARS salgını ile ilk kez yaygınlaşan termal kameralar, bugünlerde birçok havaalanında tekrar ortaya çıktı. Koronavirüsün kuluçka süresinin uzunluğu nedeniyle yetkililer bu ısı ölçümün sadece havaalanlarında değil; şehirlerin müze, stadyum, alışveriş merkezleri gibi kalabalık alanlarında yapılmasının gerekliliğini belirtiyor.

 

Termal Kamera Kullanım Alanları Nelerdir?

Günümüzde birçok farklı alanda sıkça kullanılan termal kameralar, ilk olarak gece görüş sistemleri ile askeri alanda kullanımı ortaya çıkmıştır. Uzak mesafeli ve gece görüş imkânı, sınırdaki hareketlerin tespiti, sahil güvenliği gibi işlevleri olan termal kameralar askeriyede hem gündüz hem gece şartlarında tehdit oluşturan unsurların kolaylıkla tespit edilmesini sağlar. Termal kameralar görüntüleme için ışığa ihtiyaç duymazlar, bu nedenle her türlü koşulda görüntüleyebilen bu kameralardan saklanmak mümkün değildir. Farklı markaların öncülük ettiği bu sektörde Flir Termal kameralar ve Testo Termal kameralar bulunmaktadır. Netser stoğunda bulunan Hikvision ip termal kamera DS-2TD2617B-6/PA ve Hikvision black body aparatı DS-2TE127-F4A 'da hızlı tedarik açısında önemlidir.

Termal kameralar endüstriyel alanlarda hem arızaların tespit edilmesinde hem de enerji kaybının hesaplanmasında büyük rol oynar. Arızalanmadan önce ısınan ve yüksek ısı yayan parçaların termal kameralar sayesinde tespiti ile artık günümüzde birçok sıkıntıya daha ortaya çıkmadan müdahale edilebilir. Elektrik panoları, trafolar, elektrik motorları, basınçlı gaz ve buhar taşıyan sistemler, enerji iletim hatları gibi birçok yaygın kullanım alanı vardır endüstride.

Çoğu zaman gözle görülmesi mümkün olmayan problemler bu sayede kolayca fark edilebilir. Enerji kaybının yüksek olduğu noktaların tespiti ile de anında, hedef odaklı ve çözüm odaklı müdahalelerde bulunulabilir. Yangın riski, buna bağlı olarak da can ve mal kaybı riskini de minimize etmek mümkündür termal kameralar ile. Temassız tespit sayesinde yüksek risk bulunan alanlarda çalışan görevlilerin de sağlığı koruma altına alınmış olur.

 

Termal Kamera Özellikleri Nelerdir?

Termal kamera özelliklerini sıralamak gerekirse 10 ana başlıkta toparlayabiliriz. Termal kamera fiyatı ve kullanım şekli de aslında bu aşağıda sıralanan termal kamera özelliklerine bağlıdır.

  1. Termal Kamera Çözünürlüğü
  2. Termal Kamera Lens Modeli 
  3. Termal Kamera Ölçüm Sıcaklığı Ayarı
  4. Termal kamera Odak Ayar Opsiyonları
  5. Görsel Kayıt Formatı ve Kayıt Yeri
  6. Termal Renk Haritası
  7. Termal Kamera Alarmı
  8. Yoğunluk Gösterme Özelliği
  9. Farklı Noktaların Baz Alınabilmesi
  10. Pil/Elektrik Gücü ve Ömrü

 

Termal Kamera Fiyatları Ne Kadar?

Termal kamera fiyatları marka, model ve özelliklerine göre büyük değişkenlik göstermektedir. Termal kamera fiyat araştırması yaparken hızlı tedarik anlamında stoklu çalışan tedarikçiden marka seçmektir. Termal kamera fiyatı için ikinci adım, mevcut CCTV sistemiyle entegre mi olup olmayacağıdır. Termal kamera fiyatlarını belirleyen en önemli nokta, aşağıda da belirtmiş olduğum dikkat edilmesi gereken püf noktalardır. Termal kamera özellikleri geniş aralıkta değişkenlik gösterdiği için termal kamera fiyatlarını aynı özellikteki ürünler için karşılaştırma yapılmalıdır. Termal kamera fiyatı haricinde, termal kamera setinde, termal kamera tripod ve termal kamera aparatı da ufak bir maliyet teşkil etmektedir. Bunun haricinde, black body - kara cisim ışıması cihazı önemli bir maliyet olarak karşımıza çıkmaktadır. Termal kamera fiyatları için ilgili markaların modellerini incelemek gerekirse; Honeywell, Hikvision, Axis, Mobotix ve Flir gibi partneri olduğumuz birçok global firma, farklı kullanım alanlarına uygun olarak sunduğu çeşitli termal kamera modelleri ile bu alandaki ihtiyaç ve taleplere başarılı bir şekilde cevap vermektedir. Termal kamera fiyat aralığı Nisan 2020 kur ve maliyetler kapsamında 3.000,00 USD 'den başlayarak çok üst tutarlara kadar çıkmaktadır. Nisan 2020 itibariyle Netser stoğuna giren Hikvision termografik IP termal kamera DS-2TD2617B-6/PA ve Hikvision black body kalibratörü olarak DS-2TE127-F4A modelleri için satis@netser.com.tr 'den fiyat ve stok bilgisi alabilirsiniz.As

 

Termal Kamera Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Termal kamera kullanım alanları geniştir. Termal kamera özelliklerini seçerken, IR (infrared) özelliği, lens adeti, yazılımı, ekipmanı, garanti süresi gibi sorgulamanız gereken bir çok soru bulunmaktadır. Hikvision, Honeywell, Axis, Flir, Mobotix gibi bir çok evrensel kamera üreticisinin termal kamera ürettiğini göz önüne alırsak, neye göre hangi marka ve hangi satıcıdan thermal kamera alacağınıza karar vermek önemlidir. Ürün ve modeli karar verdikten sonra ise, desteğini ve kurulumunu güvenilir şekilde gerçekleştirecek bir satıcı ve entegratör tercih edilmeli. Tüm bu süreçleri ve termal kamera alırken dikkat edilmesi gereken on özeliği sizin için analiz ettik

            1. Kızılötesi Kamera Çözünürlüğü

Yüksek termal kamera çözünürlüğü daha küçük ısı ve ateş öbeklerinin algılanmasını sağlar. Bu da, vücut ısı ve ateş ölçümünü için gereken daha sağlam ve daha net bir termal kamera ölçümü demektir. Bu da, sizin korona virüs hastalık ve termal vücut ateş konusunda daha net karar almanızı sağlar.

            2. Dahili Işık/flaşör Seçimi

El termal kameraları için geçerli olan bu özellik, düşük ışık yoğunluğuna sahip ortamlarda kullanılacak ise tercih edilmelidir. Bullet termal kameralarda ve box termal kameralarda bu özellik çok aranmadığı için termal kamera tripod ve termal kamera tripod aparatıyla aydınlık alandaki ideal mesafe kullanımında bu özelliği aramanız gerekmez.

            3. Doğru ve Tekrarlanabilir Sonuç Veren Kamera

Termal kameraların çalışma ve ısı bildirme hassasiyeti aralığı teknik dökümanlarda belirtilmektedir. Güvenilir bir ip termal kamera almak için her değer ölçümünde aynı veya yakın vücut ısı derecesi verebilen kameralar daha doğru bir seçim olacaktır.

            4. Kızılötesi Termal Kamera Kayıt Formatı

Aktarım ve kayıt kolaylığı için termal kameraların elde ettiği görüntülerin hangi dosya formatlarında kaydedildiği de önem arz etmektedir. Otomatik ayarlanabilen infrared lensler sayesinde, termal kameraların görüntü kalitesi ön plana çıkmaktadır. JPEG ve MPEG 4, global erişim konusunda tercih edilebilecek ve termal kamera alırken dikkat edilebilecek özelliklerdendir.

            5. Termal Kamera Yazılımı ve Kamera Yönetimi

Termal kameraların yönetimi ve kurulu olduğu bilgisayardan ve uzaktan erişim için IR kameranın yazılımını da sorgulamak gerekmektedir. Uluslararası ve sektöründe önde gelen üreticilerin ve bu kameralar konusunda tecrübesi bulunan firmalardan alınmasın da fayda bulunmaktadır. Uzun süreli kullanılacak ve maliyeti yüksek olan bir ürün olduğu için bakım/servis desteği de alınabilecek yazılım ve kurulum termal kamera firmalarına başvurmakta fayda var.

             6. Termal Kamera Kullanım Alanı ve Kurulum-Kullanım Kolaylığı

Termal kamera ve beraberin de satın alabileceğiniz hassasiyeti arttıran black body cihazının kurulumu ve devreye alınması da önemli bir süreçtir. Güvenilir verileri termal kameradan elde etmek için kızılötesi kameraların kullanım kolaylığını da sorgulamanız gerekir.

              7. Termal ve Optik Lens Görüntüyü Birleştiren Termal Kameralar

İki lense (hem optik hem de termal) sahip termal kameraları kullanarak elde edilecek görüntü ve videolar sayesinde iki farklı görüntü birleştirilebilir. Kombine edilmiş bu görüntüler sayesinde fiziksel özellikleri de termal görüntüyle birleşmiş olur. Picture in Picture olarak da geçen bu özelliği thermal kamera data sheetlerinde PiP olarak da kontrol edebilirsiniz.

             8. Termal Kameraların Garanti Süresi

Termal kamera fiyatları araştırması yaparken elektronik ürünlerin garanti sürelerini de kontrol etmeniz de fayda var. Yüksek teknolojiye sahip (high tech goods) bu ürünlerde kullanılan IR (infrared) lens, optik ve termal lens ve devrelerden dolayı en ufak bir arızası bile önemli bir maliyet teşkil edebilir. Satın alacağınız termal kameranın garanti başlangıç ve bitiş tarihlerini muhakkak sorun.

              9. Çalışma Sıcaklık Aralığı ve Ölçme Hassasiyeti Derecesi

Termal kameranın çalıştığı sıcaklık aralığına ve ölçme hassasiyetine de dikkat etmelisiniz. Örneğin, Hikvision termal kamera modellerinden DS-2TD2617B-6/PA için bu aralık 30°C to +45 °C ‘dır. Hikvision DS-2TD2617B-6/PA vücut ısı kamerasının çalışma hassasiyeti ise ±0.5 °C ‘dir.

            10.Termal Kamera Çevre Ekipman ve CCTV Yazılımı

Termal Kameralarını çalıştırmak için çeşitli çevre ekipman ve yazılımı da gerekmektedir. Kameranın nerede, hangi yükseklikte ve nasıl bir merkezi video izleme yazılımına dahil olacağıyla ilgili olarak farklı ihtiyaçlarda bulunmaktadır. Termal kamera tripodu, tripod montaj aparatı ve kamera tripod adaptörü gibi termal kamera aksesuar fiyatlarını da sorgulamak gerekiyor.

Related Files